EKONOMİDE ENSEST İLİŞKİ

Batılı devletlerin zenginlikleri, yaşadıkları refah, Afrika’ da, Güney Amarika’ da ve Asya’ da sömürgeci oldukları coğrafyanın yer altı, yer üstü ve insan kaynaklarını, zenginliklerini kendi devletlerine aktararak elde ettikleri bir gerçek. Tabi ki biz de bunları sömürgeci diye eleştiriyoruz. Ama en azından kendi insanını sömürmüyor. Bizde ise sömürgecilik içerde. Devlet kendi insanını sömürüyor. Buna “ekonomide ensest ilişki” deniyor.

      Ensest ilişkiler, bütün dinlerde, bütün toplumlarda, tarihin hiçbir döneminde kabul görmemiş, gayri ahlaki bir durumdan daha öte en utanç verici, aşağılık bir durum olarak kabul edilir. Bu gün de öyledir. İster cinsel olsun ister ekonomik.

     Vergi uzmanları diyor ki: Farklı  adlarla 532 çeşit vergi ödüyoruz. Ayrıca ödediğimiz bu vergilerin de % 20 den fazlası faize gidiyor. Yani emeğimiz  korunmuyor. Faizcilere çalışıyoruz.

     Ortalama maaş alan birinin kazancı daha eline geçmeden % 26 sı gelir vergisi olarak kesiliyor.

    Vergi çeşitleri , direk vergiler 0001 den 0050 ye kadar kodlanmış.

0001 Yıllık gelir vergisi.

0002 Zirai kazanç gelir vergisi.

0007  Dağıtılmayan kar stopaı.

0011 kurumlar vergisi.

0015 gerçek usulde KDV.

0021 Banka muameleleri vergisi.

0022 Sigorta muameleleri vergisi.

0040 Damga vergisi( beyannameli damga vergisi mükellefi)

0046 Akaryakıt tüketim vergisi.

0049 Her türlü ispirtolar füzel yağından alınan ek vergi.

0050 Talih oyunları asgari vergisi.

Liste böyle uzayıp gidiyor..

       Hemen hemen  toplumun büyük bir kesimi, zaten gelir vergisi veriyor. Mutfak harcamaları zorunlu. Gıdada ortalama% 18 KDV. Doğalgaza vergi,elektirik faturasında  vergi, su faturasında vergi,internet faturasında vergi,cep telefonunda ve faturasında vergi. Otomobil zaten vergi makinesi. Akaryakıtta rekor vergi. Sigara ve alkollü içki kullananlar zaten yandı.

      Bu ağır vergilerin yanı sıra enfilasyon da azmış, sabit gelirlilerin kabusu olmuş durumda. Zaten  az gelirli olan toplumun yarısından fazlası büyük bir ekonomik sıkıntı içinde.

     Diğer yandan, mesela 2020 yılı rakamlarıyla bütçe hedefinin % 62  üzerinde (833 milyar 250 milyon) vergi ödedi halkımız. Toplam vergi gelirlerinin % 65-70 i dolaylı vergilerden oluşuyor. Dolaysız vergilerin ise  % 30-35 i  doğru düzgün takip ve tahsil edilemiyor.

      Bütün bu olumsuzlukların yanında belirli bazı iş insanlarının milyarlık vergi borçları silinirken, bazı dernek, vakıf   vb  yapılar vergiden muaf tutuluyor. Vur yükü garibanın sırtına. Bakalım  ne kadar çekebilecek alt gelir gurubu bu yükü.

      Tarih ilmi geçmişten ders almak için en önemli olgudur. Yakın tarihimizde bazı siyasi ve askeri kararların yanı sıra yanlış ekonomi politikalarının da bir o kadar etkisiyle  620 yıl boyunca canımızla, kanımızla, dişimizden tırnağımızdan arttırarak kurduğumuz, yaşatıp büyüttüğümüz Osmanlı devleti  nin bu tür hatalar yüzünden yıkıldığı bütün dünyanın malumudur.

     Basiretsiz padişahlar, beceriksiz sadrazamlar, liyakatsız paşalar ve onların yanlış kararları ve yanlış politikaları yüzünden Türk milleti  ateşler içinde yanmış kavrulmuş, zor bela büyük fedakarlıklarla bu gün üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’ ni kurabilmiştir.

    Osmanlı Devleti’nin de son zamanlarında buna benzer ekonomik sıkıntıları olmuş, çözüm üretmek yerine yönetimin ısrafları sürmüş, gereksiz ve önceliksiz harcamalar Osmanlı Devleti ni ekonomik olarak diz çöktürmüş, Duyun-u Umumiye ve bunun yan kuruluşu REJİ ile ekonomi yabancılara teslim edilmiş, bu süreç İstiklal Savaşı’ nı kazanmamızla Atatürk önderliğinde TBMM tarafından sonlandırılsa da Türk Milleti nin hafızasında derin bir travma olarak hala yaşamaktadır.

      O zamanlar da vergilerle halkın beli bükülmüş, ağnam vergisi, aşar vergisi, avarız vergisi,ayni vergi,bac, bennak resmi,cizye,enzalispenç vergisi,laz bastı vergisi,pişkeş vergisi,salyane vergisi,sürsat vergisi,tahrir vergisi, zahire baha vergisi ve ayrıca her savaşta can vergisi, kan vergisi bilmem ne vergisi diye sıralanan bir çok vergi altında ezilen  Türk halkı, kırk yama modasını dünyaya böyle yoksulluktan kazandırmıştır. Bu da yetmez gibi aşağılanmış, Türk olduğunu söylemek ayıplanır hale gelmiştir. Devlet zevatından şair geçinen birinin yazdıkları hala tarihin tozlu sayfalarında rastlanan;

    

    “  Merzifon un eşeği,

      Türk değil mi?

      Eşekten de aşağı”

 Ve buna benzer sözlerle aşağılanmış, hakir görülmüştür. Elbette Anadolu Türklüğü bunun altında kalmamış, yazıp söyleyen altına imza atmasa da anonim bir dörtlükle cevabını da şöyle vermiştir.

    “Şalvarı şallak Osmanlı,

     Eğeri kaltak Osmanlı,

     Ekende, biçende yoksun.

     Yiyende ortak Osmanlı.”

Sözleriyle cevabını da vermiştir.

      İnsanlık tarihinin kökünü oluşturan, yeryüzünde her tarafa dal budak saldıkça olgunlaşan, tarihin birbirini izleyen acı ve tatlı olayları ve felaketleriyle pişen, nihayet Birinci Cihan Harbi  ve İstiklal Harbi nin  verdiği derslerle basiret kudretini kazanmış olması gereken milletimizin, yakın tarihimizin hatalarını  tekrarlamamasını beklemek elbette hakkımızdır.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Çetinkaya - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sehsuvaroglu - Ensest ilişki gay maocu koministler ile gay pkk'lılar arasında olur.. Ayrıca Osmanlı demek Türk demektir.

Rasulullahs.a.v efendimiz İstanbulun fethini mujdelerken "Konstantiniyye yi fetheden komutan ne güzel komutan o askerler ne güzel askerler" derken müslüman Türk milletinden ve Müslüman Türk askerlerinden bahsetmistir ve bu ruh halen bu günkü Türkiye de vardır.

Türklerin Selçuk bey ile muslumanliga geçip Selçuklu devletini ve Osmanlı devletini kurmalarindan Bir Vatikan nefret etti bir de Türkiye deki kızıl kamalistler..

Türkiye Osmanlı cumhuriyetinin kurucusu Son Atatürk Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin makus talihini değiştirmiştir

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 27 Ocak 21:21


Anket Sizce Sakarya'daki en başarılı belediye hangisi?