Makus Talih

Milli menfaatlerimizi ve mukaddeslerimizi kendimizden önde gören, Yüksek Vatan ve Millet sevgimizin üzerimizdeki ağır sorumluluğuyla, 81 vilayetin imrenerek bakacağı Sakarya misyonuna hizmetkar olabilmek için 31 Mart yolculuğuna çıktık.
Yolumuz sevgi, kucaklaşma, paylaşma, hak ve adalet olmuş.
Rehber olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün yüksek vizyonunu benimsemiştik.
Bu amaçla 2,5 ay gibi çok kısa bir sürede bir milyonun üzerindeki Sakarya’mızı, davamıza inanmış on-on beş arkadaşımızla arşınlamaya başladık.
Seçim döneminde saha çalışmaları yaparken AKP’li bir yetkiliyle sohbet ediyordum ve kendisine sordum; 
- Milyarlarca lira harcayarak ve binlerce km alt yapı ve kanalizasyon çalışması yaptığınızı billboardlarda halka duyurdunuz fakat 2018 ve 2019 arasında sadece bir yıl içerisinde SASKİ’ye ‘’benim kanalizasyonum tıkandı gelin benim kanalımı açın’’ diye yaklaşık 110 bin adet çağrı yapılmış.
İnsanlar işine giderken ve eve dönerken mutlaka vidanjör görüyorlar, vidanjörler Taksi - dolmuş hattı gibi çalışıyor biliyor musunuz diye sorduğumda verdiği cevap;
Başkanım görüyor musunuz SASKİ nasıl çalışıyor, bir yıl içinde 110 bin adet çağrıya cevap verebilmişler. Eleştirmek yerine tebrik etmek lazım demesi üzerine milyarlarca lira harcanarak yapılan alt yapı çalışmalarını sorgulamayı hiç düşünmemiş olmasına epeyce üzüldüm.

Sohbet derinleştikçe ben soruyordum ve aldığım yanıtlar Sakarya’nın kötü kaderinin sebeplerini açıklar nitelikte oluyordu.

- Yağan her yağmurda caddeler, sokaklar, evlerin zemin katları, iş yerleri sular altında kalıyor.
- Çark deresi 32 evler güzergahı kokudan geçilmiyor.
‘’ Bunca alt yapı, para ve emek Sakarya sel alsın, kokudan insanlar rahatsız olsun diye mi harcandı?  Bu halkın ne günahı vardı? ‘’ diye sorduğumuzda ise aldığımız cevap; ‘’metrekareye şu kadar yağmur yağdı, afet oldu o yüzden sel oldu insanlar öldü, kaderleri buymuş’’ oluyordu.

Seçimi kazanan sayın Belediye başkanına, depreme yönelik ne çalışma yapıyorsunuz diye sorulduğunda ise yanıtının; ‘’ Enkaz altından insanları çıkarmak amacıyla ilk yardım ve arama-kurtarma eğitimleri veriyor olması şehrimizi bekleyen kötü yazgının değişmediğini gösteriyor ve üzüntümüzü daha da arttırıyordu’’ 
Oysaki arzulanan, deprem yönetmenliğine uygun olmayan yaklaşık on bin adet binayı tahliye ettik, yıkım işlemlerini tamamlamak üzereyiz, titiz bir şekilde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçiriyoruz. Halkımızın enkaz altında kalmaması için bütün tedbirleri alacağız olmalıydı!!!

1994’den günümüze büyük bir kasaba görüntüsünden öteye gidemeyen Sakarya’nın, dünyada eşi benzeri olmayan onlarca güzelliği ve zenginliğine rağmen bu düşünce yapısıyla 25 sene sonraki halini tahmin etmek zor olmasa gerek.

“Yanlış kişinin gitmesine izin vermezseniz, doğru kişiyi asla bulamazsınız “.

30 bin Sağlık Çalışanının Covid 19’a yakalandığı, 32 hekim arkadaşımızın meslek şehidi olduğu Corona Pandemisiyle mücadelede BİZİ LÜTFEN YALNIZ BIRAKMAYIN‼️

Çünkü sizinle çok güçlü, sizsiz ise HEPİMİZ ÖLÜYÜZ‼️‼️

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan Korhan.
Erhan Korhan. - 3 ay Önce

Muhteşemdende öte bir yazı saygıdeğer hocam. Ağzınıza yüreğinize sağlık. Sakaryanın kaderi maalesef kokuşmuş siyasetçilerle, her tarafı kokuşmuş bir sakarya. Böyle siyasi zihniyetten daha ne beklenirki. Yap, boz, çalıştır. Yeterki kendileri ve yandaşları nemalanansın.

Paşalı
Paşalı - 3 ay Önce

Günaydın , bu şehrin sorunlarını bir hekim mantığıyla hareket edip, önce teşhis, sonra tedavi önerilerinizi takdirle takip ediyoruz, buradan da anlıyoruz ki sizin gerçek ten bu şehir ile ilgili küçümsenmeyecek hayalleriniz var , gerçekten yanlış kişiler gitmeden, doğru kişiler gelmiyor, insanlarımız bırakın yurtdışındaki şehirleri, hemen dibimizdeki bir Eskişehir'de yapılan hizmetleri bile görüp bir kıyaslama yapamıyorsa, hâlâ aynı zihniyete oy veriyorsa, bu zihniyetle yönetilen belediyeler üç gün önce yaşanan utanç verici haberlere konu olan birtakım cemaatlere düzenli olarak aynî ve maddi yardım yapıyorsa işimiz gerçekten çok zor, bir paragraf ta saski'ye açmak istiyorum, toplam personel sayısı 1300 civarında olduğu bilinen saski 'de kaç personel saha'da, kaç personel masa başında çalışmaktadır, gönül belediyeciliğinin LAF'ta, rant belediyeciliğinin ön planda olduğu günler, ancak sizin gibi bu şehre aşık, idealist, düzgün insanların göreve gelmesiyle son bulacak ve bu koca kasaba görünümündeki Sakarya gerçek Büyükşehir görüntüsüne kavuşacaktır, Size ve Şahsınızda tüm Sakaryalı'lara hayırlı bir hafta diliyorum

Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 3 ay Önce

Sayın hocam 31 mart seçimlerinde sizle beraber vatan sevgisi ile Sakarya sevdalısı olarak onurlu ve gururlu bir şekilde temiz duygularla mücadele etmek Şehrimize faydalı olmak için atılmış bir adımdır. Şehrimiz yönetmenlerinden bu duygularla hareket ederek hizmet etmelerini temenni ederiz.

İsmet kalkan
İsmet kalkan - 3 ay Önce

Cihan hocam Sakarya seçmeni kendini sorgulamaya başladığı gün makus talihi ni yenecektir

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 3 ay Önce

Cihan Bey, güzel bir analiz. Teşekkür ederim...

Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 3 ay Önce

Keşke toplum olarak, vatandaşlık haklarımız gereği, bahsettiğiniz durumlara eleştiri yapabilsek. Sesimiz olduğunuz için teşekkür ederiz Dr. Cihan Bey.

Toplumsal, hele ki memleket meselelerinde güveni sarsan veya daha da acısı güveni yerle bir edenlere ikinci, üçüncü,dördüncü şans verilmesi doğru mudur? Güven; tek kullanımlıktır, telafisi olmayacak işlere eyvAllah denilmesin.

Buğra
Buğra - 3 ay Önce

Syn hocam yazinizi okudum yazinizdan notlar aldim o akp liyi görürseniz sorarmisiniz belediye de para varmı ,projeyi yapacak bi ortak akıl varmı ,kentsel dönüşümü plânlaya bilecek bir kurulunuz varmı sakarya bu kasaba görüntüsünü ne zaman mega şehre dönüştürecek galiba çok soru sordum yinede ben o akp linin yerine cvp liyayim bunların hiç birini yapamazlar şuan bu yonetimde ne para nede akıl var belki iban nosu verilerek para bulunurda aklı nasıl bulurlar bunu düşünüyorum bi vatandaş olarak siz den ricam biraz akıl verirmisiniz .

Fahrettin uzmez
Fahrettin uzmez - 3 ay Önce

Dilimize tercuman oldun hocam tum sağlık personeline Allah saglik versin bu ugurda sehit olan saglik calisanlarimiza Allah rahmet eylesin