Marka şehir

“İyi şeyler de oluyor.” diyebilmeyi yürekten istediğimiz günlerden geçiyoruz. Gerek ülke genelinde gerekse yerel bazda gelişmeleri ne yazık ki üzüntüyle takip etmeye devam ediyoruz. Neler oluyor bir bakalım.

Öncelik hakkı ekonomik gelişmelerin.

Dolar, Euro, altın; halk tabiriyle aldı başını gitti. Artık takip dahi edemiyoruz. Halkımızın birçoğu düğün yapmaya çalışırken; “kiralık altın” söylemleri bile kulağımıza gelmeye başladı. Korkar hale geldik davetiye görmeye.

Böyle olacağı belliydi diyebilmek için ekonomist olmaya gerek yok. Herkes cebini biliyor. Aylardır dövizi bastırma politikaları, pandemi sürecinde karşılıksız para basılması, denize düşüp Katar’la swap anlaşması vb. tüm mesnetsiz ekonomik hamlelere karşı Türk Parası’nın dayanma gücü bu kadardı elbette.

Artık idare edilemiyor, damat da iyiden iyiye köşesine çekildi, kayınpederinden gelecek bir sonraki hamle emrini bekliyor sessizce.

Bu durumu bastırmak için hükümet tüm gücüyle gündem değiştirme senaryoları üretiyor. Geçen hafta üzerinde durduğum “Ayasoyfa” meselesi de bunlarda biri.

Bir diğeri ise Sn. Cumhurbaşkanımızın bizzat açıkladığı “fındık fiyatları”

Kdz. Ereğli’de tesadüfen sohbet imkanı bulduğum, fındık üreten bir çiftçi ağabeyimiz, bu konuyla ilgili çok net bir ifadede bulundu.

Düşüncesine göre; “Cumhurbaşkanı bizzat çıkıp, geçen yıl 13-14 TL olan fındık fiyatını bu yıl 22 TL olarak açıkladıysa, Ayasofya hamlesinden sonra bu tam bir seçim habercisi. Bir dahaki fındık sezonuna kadar mutlaka seçim olacaktır.” diyor.

Bu ne anlama mı geliyor?

Artık halk da durumun gayet net olduğunun farkında. Yemiyoruz biz artık diyor.

Ben de aynı fikirdeyim. Artık ne çiftçi, ne sanayici ne de esnaf bu ayak oyunlarını yemiyor. Gerçek durumun farkında. Tüm kaynakları tüketen ve artık yönetemeyen bir iktidar var.

Tüm bu olumsuzluklar yerel yönetimlere de sirayet ediyor tabii ki.

Gerek SBB Başkanı Sn. Ekrem Yüce, gerekse Adapazarı Belediye Başkanı Sn. Mutlu Işıksu, yerel basına demeç vermekten ileri bir adım atabiliyor değil.

Yerel basına reklam üzerine reklam verip, her gün bir demeçlerini yayınlatmakta ustaca hareket ediyorlar fakat bahsi geçen projelerle ilgili henüz taş taş üzerine koyulmuş değil.

Çok kez üzerinde durduğum “Nostaljik Tramvay” projesi bile sanırım, bütçe bulunamadığı için tozlu raflardaki yerini aldı.

Bu proje özelinde isabet oldu diyebilirim ancak; gerek tarım, gerek ulaşım; gerekse sosyokültürel açıdan birçok projeye muhtaç bir kent olarak karşımızda duruyor Sakarya.

Sakarya’yı marka şehir yapacağız diye çıkılan bu yolda neredeyse 1,5 yıl geçti. Billboardlardaki hareketliliği artık sahada da görmek istiyoruz. 

Saygılarımla,

Oğuzhan Gündüz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabri özkan
Sabri özkan - 2 ay Önce

Sakaryamızın çok modern bi luna parkı nede moden bi hayvanat bahçesi yok neden hala raylı sistemler için hareket yok neden hala nehrimizin Sakarya köprüsünden Sakarya parka kadar çok modern sosysl alanlar yapılamıyo bunlar bu şehre akar getirir bi jüstinyanus köprüsü turizmi canlandırır temennimiz artık bu tip projeleri konuşalım hayata geçirelim millet bahçemizi daha renkli yapalım sıcakta dolaşılacak gibi değil ortası çok boş oraya güzel bi luna park olabilir tabi biz sadece şehrimizin güzelliği canlılığı artsın diye fikirlerimizi söylüyoruz yöneticilerimize başarılar bu şehre bi çivi çakanlara sonsuz teşekkürler