Masum Z Kuşağı

                Ülke gündemine, arada sırada sahneye giren, sonra da geri çekilen, iki madde var. Biri; erken seçim tartışması, diğeri ise; Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan, Z kuşağı… Erken seçim hakkında düşüncem; altı ay, bir yıl içinde bir erken seçim, asla ama asla beklemiyorum. Ancak Cumhur İttifakı’nın, ‘’seçimler zamanında olacak. 2023 yılının, Haziran ayına kadar seçim yok’’ demesine rağmen, sandığın, 2023 yılında önce, milletin önüne geleceğini görüyorum. İnşallah ben yanılırım. İnşallah Cumhur İttifakı’nın dediği gibi, seçim, zamanında yapılır. Ama bu, ‘’erken seçim’’ tartışmaları, bence seçim gününe kadar devam edecek.

                Sandık, milletin önüne ne zaman gelecek bilmiyorum. Fakat gelecek ilk sandığın kaderini de, ülkenin kaderini de, ‘’Z Kuşağı’’ denilen gençler belirleyecek. Günümüzün gençliğine baktığım vakit ise; umutsuzluğa kapılmak istemiyorum. Lakin umut edecek te, somut bir şey göremiyorum. Kabul ediyorum, 15 Temmuz gecesi, gençler meydanlarda vatanı uçurumdan çekti aldı. İslam’ın en güçlü sancağını, can pahasına korudu, kolladı ve o sancağı, haçlı zihniyetine teslim etmedi.

                O gece, gençler ülkeyi hainlere teslim etmedi. Teslim etmedi ama; bugünkü gençlikte, o geceki ruhtan, bir gram dahi eser yok. Darbe nedir, o gece hainler kazansaydı, bugün Türkiye, nasıl bir yer olurdu bilmiyorlar. Darbenin karanlık havasını bilmedikleri için de, aydınlık Türkiye’ye isyan ediyorlar. ‘’Yasak’’sız ve özgürlüğün tavan yaptığı, bir ülkeye doğdular zira. Hayal ettiği her şey, daha hayalleri sona ermeden, anında gerçeğe dönüşüyor. Akıllarına gelen her bir şeyi, hür bir şekilde yapıyorlar. Düşündükleri ne varsa, sansürsüzce dile getiriyor ve hatta büyüklerin tecrübelerine laf söylemeleri, ‘’özgüven’’ kabul ediliyor. Hal böyle olunca da; (haşa) kendini ‘’Allah’’ zanneden, bir Z Kuşağı doğdu, doğuyor.

                Evet, geleceği ve bizim kaderimizi, her şeyi çok iyi bildiğini zanneden, ama aslında hiç bir şeyi bilmeyen, içi boş gençlik belirleyecek. Fakat gençlik, kendi kendine bu hale gelmedi elbette. Daha doğmadan önce, ona ultra lüks odalar hazırladık. Doğdu, bezine ilk küçük tuvaletini yapınca alkışladık, büyük tuvaletini yapınca da, bezin fotoğrafını çekip, sosyal medyada gururla paylaştık. İki, üç yaşına geldi, özgüveni yerine otursun diye, her istediğine ‘’peki’’ dedik. Yedi, sekiz, dokuz, on yaşına geldi, her şeyi sorgulamaya başladı. ‘’Allah nerede anne?’’ ‘’Kur’an’ı Kerim’de, ne yazıyor baba?’’ ‘’namaz, oruç niye var?’’ ya da ‘’ben sizin destek verdiğiniz partiye, neden oy vereyim?’’ gibi, soru sorup, baş kaldırınca, büyükler de, bu sorulara ayakları yere basan cevaplar veremeyince, ortaya örf adete mesafeli, tecrübelere karşı çıkmayı saygısızlık değil, özgüven kabul eden, İslam’a ve Allah’ın emirlerine uzak, masum bir Z kuşağı oluştu.

                ‘’Masum’’ diyorum, çünkü onları, İslam’a göre değil de, modern zamana göre yetiştiren biziz. ‘’Masum’’ diyorum, çünkü onları, her iki dünya için fayda getirecek Kur’an’ı Kerim üzerinden değil de, bu dünyalık olan, sadece Türkçe matematik üzerinden eğiten biziz. Ve ‘’masum’’ diyorum, çünkü onlara, sadece yüz yıllık tarihimizi anlatan, Selçuklu Osmanlı tarihimizi unutturan biziz. Ee ne ekersek onu biçeceğiz değil mi ama?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Sarımert
Mehmet Sarımert - 4 ay Önce

Yazılarınızı takip ediyorum Ömer kardeşim. Güzel ifade etmişsin. Tebrik ederim. Selamlar

Işıl   Bayram
Işıl Bayram - 4 ay Önce

Allahtan gençlik sadece büyük şehirlerde yaşayanlardan ibaret değil. Bu ülkeyi Anadolu insanı ayakta tutuyor. Kurtuluş savaşından beri bu böyle. Emin olun on beş Temmuz gecesi ülkeyi Fetoculara teslim etmeyen geçlik o z kuşağı gençliği değildi. Onlar sadece telefon ve internet için yaşıyorlar.

Resul Akbaş
Resul Akbaş - 4 ay Önce

Gençlik hakkında fazla karamsarsın bence. Tarikatlara ilgi duymayan, şeyhlerin peşinden koşmayan bir gençlik yetişiyor. 15 Temmuzların tekrar olmaması için bu önemli.

Güneş
Güneş - 4 ay Önce

Güzrl bir öngörü

Melahat Balkaya
Melahat Balkaya - 4 ay Önce

Yorumlarınıza aynen katılıyorum Ömer cim.tebrikler.

Zeynep
Zeynep - 4 ay Önce

Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum.

Yenal Sakar
Yenal Sakar - 4 ay Önce

Tebrikler çok doğru ve dengeli bir yaklaşım. Özellikle Z kuşağı hakkındaki yorumlarınızı çok başarılı buldum. İstanbuldan selamlar.

Erol
Erol - 4 ay Önce

Çok yerinde tesbitler.