Medar-ı İslam Olan Dört Hadis-1

                                                 

1-Peygamberimiz “Din nasihattir” buyurdu. Biz (sahabe) kendisine, “Kimin için nasihattir?’’ dedik. Peygamber Efendimiz, “Allah, Kitabı, Resulü, müminlerin yöneticileri ve tüm Müslümanlar için nasihattir” buyurdu.

       Din kavramının ne olduğu belli, buradaki temel kavram nasihat ise üç temel manayı içeren umumi bir mecazdır. Öğüt, samimiyet ve dürüstlük manalarını içerir. Böylece şunları ifade etmiş oluyor bu cümle:

a.Din bir öğüt tarzında, veciz ifadelerle, zamana, mekana ve kişiye göre değişken örneklerle fakat illaki kendimiz de yaşıyor halde anlatılmalıdır. Yani –hocanın dediğini yap, gittiği yoldan gitme- sözünü haklı çıkarmamalıdır.

b.Din samimiyettir; ya inandıklarınızı yaşarsınız ya da inanmazsınız, sizi zorlayan yok. Eğer bir şüphe içindeyseniz önce şüphenizi giderip ortaya öyle çıkmalısınız. Aksi halde münafıklık size yapışır ve kolay kolay da çıkmaz. Sonuç olarak inandıklarınızı yaşamazsanız, yaşadıklarınıza inanırsınız.

c.Din dürüstlüktür ve son peygamber Hz. Muhammed (SAV)’in müşriklerce takılan lakabı güvenilir olmak anlamına gelen (el-emin)’dir. Bu bağlamda da ya adam gibi dürüst ol, ya da ortalıkta pek görünme yani toz ol.

       Ayrıca kavramın zıddı ile açıkladığımızda din aldatmaca, kandırmaca, samimiyetsizlik, ikiyüzlülük içermez. Tam bir ifade ile İslam ile şark kurnazlığı bir arada olmaz. Yoksa siz peşinizde olanları aldattığınız gibi Allah’ı da aldatabileceğinizi mi zannediyorsunuz?

       Hadisin devamında ise -kim için nasihat- sorusunun cevabını görüyoruz:

Allah için nasihat: Bu görevimizin ne olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu anlatır. Ya hakkın hâkim olması için çalışır izzete ulaşırsınız, ya da şeytanın bir oyuncağı olur zillete düşersiniz. Lamı cimi yok kıvıramazsınız.

Kitabı için nasihat: Bu anlatacağımız veya yapacağımız şeylerin sınırlarını belirler. Kendi anlayış ve yorumlarınızı ayrı bir din gibi –tek kurtuluş yolu- olarak lanse edemezsiniz veya hedefe varmak için her yol mubah anlayışında olamazsınız.

Resulü için nasihat: Bu usulümüzü, üslubumuzu ve tarzımızı belirler. Öyle makamları, mevkileri alengirli yollarla elde edip (güya) İslami bir devrim yapamazsınız. Her şey açık ve net olmalı ve sonuçlarına da göğüs germelisiniz. Kısacası ısırgan ekip buğday biçemezsiniz.

Yöneticiler için nasihat: Bu en küçükten en büyüğüne yöneticilerinizi emanet ve ehliyet kıstasları ile seçmenizi ve sonrasında onları denetlemenizi gerektirir. Uyarılara kulak asmayanları ise derhal değiştirmelidir. İlk sefer hariç seçeceklerinizi söze değil yaptıklarına göre değerlendirmelidir.

Tüm Müslümanlar için nasihat: Bir grubun, bir partinin veya bir mezhebin arkasına saklanarak kurtulamazsınız. İnsanlar tek tek hesap verirler. Ayrıca her birey hatalı olabilir, birbirimizi uyarmalı ve olumlu durumlarda desteklemeliyiz. Başarıyı, iyiliği, güzelliği de ödüllendirmeliyiz. Tersine durumlarda ise pozitif (şiddet ve ayrımcılık içermeyen) baskı yapılabilir. Eğer bunlara dikkat etmezsek sonunda iyi ve kötü olmanın durumu değiştirmediği kanaati oluşur ve özellikle yeni nesillere kötü örnek oluruz. Aman sapla samanı karıştırmayalım lütfen.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri Aşcı
Nuri Aşcı - 1 ay Önce

Allah razı olsun normal hayat e Müslüman nasıl olmalı nasıl yaşamalı hakkında sohbet paylaşım larınızıda buradan yazarsanız memnun olurum teşekkürler abicim