Menderes mi? Davutoğlu mu? Yok artık

Sakarya’da 4 dönem milletvekilliği yapan (bu hesaba göre neredeyse ömrünün yarısını milletvekili olarak geçirmiş olan) Ayhan Sefer Üstün geçen akşam bir televizyon programına katılmış.

İktidar partisi mensubu iken kendilerine tam muhalefet eden TV 5’e konuk olmuş kendileri. “Düşmanımın düşmanı dostumdur” felsefesi burada da işliyor. Bir dönem MHP’den ayrılanlar da soluğu Halk TV’de almıştı. Demek ki oluyor böyle şeyler.

Üstün iktidar partisi mensubiyeti devam ederken “MHP Ak Parti’nin altına hortum bağlamış. Partimiz elden gidiyor” vari açıklamalar yapıyordu. Şimdi kendileri kurdukları parti ile iktidar partisinin varlığının gereksiz olduğunu iddia ediyor gibiler. Ama siyasette böyle şeyler de oluyor demek ki.

Yerel seçimlerde hiçbir yerde görünmeyen Ayhan Sefer Üstün seçim sona erer ermez “İktidar Partisi’nin Eski Milletvekili” sıfatı ile iktidar partili belediye başkanlarını ziyaret etti. Bazı başkanlarla aramız iyi. Sorduk bazılarına, “Neden kabul ettiniz ki?” “Adam dört dönem milletvekilliğimizi yaptı. Nezaket ziyaretini kabul etmemiz gerekir” dediler. “Peki, nezaketen de olsa seçim döneminde bir mitinginize katılması gerekmez miydi? Tebrik etmek için emek harcamış olmak da gerekmez mi” dedim. Cevap yok. Demek ki böyle şeyler de oluyor.

Neyse gelelim Üstün’ün TV 5’teki programda söylediklerine. Üstün, Ahmet Davutoğlu’nu Adnan Menderes’e benzetmiş. Aralarındaki tek farkı da Menderes’e ağıtlar yakıyoruz; yakmamız da lazım. Peki, Davutoğlu’nda eksik kalan ne kalmış? Bir tek idam etmemişler” şeklinde özetlemiş. Bir insanın Adnan Menderes’i sevmesi ve sevdiği bir başkasını Adnan Menderes’e benzetmesi ayıplanacak bir şey değil belki ama…

Aralarındaki tek farkın Davutoğlu’nun idam edilmemiş olması olduğunu söylerseniz biri size “Menderes kimsenin emanetçisi değildi. Dipten başa kadar kendi gayreti ile, kendi oluşturduğu siyasi ekol ile ve arkasında sadece halk desteği ile gelmişti” der. Davutoğlu seçime giderken “Reis’in emanetisin Davutoğlu” müzikleri eşliğinde gitmişti.

Siz hiç “Birinin emanetisin Menderes” diye bir şarkı duydunuz mu?

54. otomobil

Yerli otomobilin tanıtılmasının hemen ardından Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ bir açıklama yapmış ve 54. yerli otomobile talip olduklarını açıklamıştı. Dün de Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce kurumsal olarak 54 tane yerli otomobil sipariş edeceklerini açıkladıktan sonra “54. otomobile de şahsen talip olacağını” açıklamış.

54. otomobilin hangisi olacağının nasıl tespit edileceğini bir kenara koyalım. Diyelim ki üretim esnasında bandın başında bekleyeceğiz de…

54. otomobili almak isteyen, isteyecek daha birçok kişi ve kurum çıkacak. Belki de 54. otomobil açık artırma ile satılacak.

Ama başka bir konu daha var. Daha önce de defalarca yazdım. Keşke bu enerjimizi, bu isteğimizi, bu özverimizi yerli otomobilin üretileceği yer tayin edilirken de sergileyebilseydik.

Para yok huzur var

Uzunca bir süreden beri devam eden ekonomik kriz sayesinde mis gibi bir yılbaşı yaşadık. Yeni yıl geliyor diye camları ve çamları süsleyenler, pahalı mönüler hazırlayıp şarkılı türkülü eğlenceler düzenleyenler, tam gece yarısı atılan havai fişekler, gürültü, kıyamet…

Ne gerek var efendim.

Piyasada para olmayınca da yılbaşı kutlanabiliyormuş bakın. Herkes paşa gibi evine gitti. Açtı televizyonunu, televizyona ve evdekilerin yüzüne bakmadan eğdi kafasını telefona. Mis gibi sosyal medyada girdi yeni yılına.

Hem de bedava…

Zenginin keyfi gelene kadar fakirin umudu bitermiş

Rahmetli babaannemin lafıdır yine. Sakaryaspor özel forma üretti. 1965 liradan satışa çıkardı. Buradan elde edilecek gelir ile borçlar ödenecek ve transfer konusunda adım atılmaya çalışılacaktı. Formalar piyasaya çıkınca pek çok kuruluş forma aldığını duyurdu. Muhtemelen faturalar kesildi. Muhasebelere işlendi. Sakaryaspor Başkanı’nın Şenol Çivicik’e  yaptığı açıklamaya göre henüz paralar ödenmemiş. Paraların ödenmediği her gün muhtemelen faiz ödeniyor.

Sakaryaspor bizim ise bizim de destek olacak gücümüz varsa, yarını beklemek eziyet etmek olur.

Sakaryaspor’a destek olmak lazım. Yarın değil. Mümkünse şimdi…

YORUM EKLE