Merhaba

Değerli okurlar,

Uzun yıllardır okuru olduğum Sakarya Yenihaber gazetesinde yazar olarak bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Sakarya ve Kocaali için yarattığı sosyal imkanlar ve destekleri için her zaman takdir ettiğim Canadalı Medya Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Turan Kalfa’ya ayrıca teşekkür etmek isterim. Sakarya’ya kazandırdığı Sakarya Life dergisinin şehre kattığı değer tartışmasızdır. Bu derginin yayın hayatına geçme aşamasında fikren katkıda bulunmuş olmaktan çok mutluyum.

Bu köşede çoğunlukla vergi hukuku ve vergi uygulamaları ile ilgili didaktik yazılar yer alacak. Güncel konularla birlikte; kanun değişiklikleri, oluşan yeni içtihatlar ve bunun hayatımızda yarattığı değişikliklerden bahsedeceğim.

Vergi, toplumdaki herkesin bir şekilde karşılaştığı bir kavramdır. Vergi, devletin veya devletin yetki verdiği kamu tüzel kişilerinin kamusal harcamaların finansmanı amacıyla cebren ve karşılıksız olarak aldığı parasal değerlerdir. Bir devleti ayakta tutan en önemi mekanizma tahsil edebildiği vergidir. Sokağa çıktığımızda karşımızda duran her eser aslında verdiğimiz vergilerin sonucudur.

Anayasa’mızda da herkesin kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlü olduğu belirtilmiştir.

Türk vergi tarihine baktığımızda, Cumhuriyet öncesi dönemde şer’i vergilerin olduğunu görüyoruz. Bu vergiler arasında Müslüman halktan alınan zekat ve öşür, Müslüman olmayanlardan alınan haraç ve cizye bulunmaktaydı.

Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte o yıllarda öşür, temettü (gelir), müsakkafat (bina), ağnam (hayvanlar) gibi vergiler yürürlükteydi.

Gazi Meclis’in kuruluşu ile kabul edilen ilk kanun, bir vergi kanunu olan “Ağnam Resmi Kanunu”dur. Kanun 24.04.1920 tarihli oturumda kabul edilmiş ve 07.02.1921 tarihli ve 1 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Cumhuriyet ile birlikte yaşanan değişim ve reformlar vergi kanunlarını da etkilemiştir.  Aşar vergisi, Osmanlı döneminde köylülerden, ürettikleri tarım ürünleri için %10 oranında alınırdı. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923-1929 dönemi ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi'nin oy birliği ile alınmış kararlarından biri de 1925'te “aşar”ın kaldırılmasıdır.  Bu hadise, Cumhuriyet’in ilk vergi reformu olarak değerlendirilebilir.

Yine, zaman içerisinde özellikle savaş dönemlerinde varlık vergisi ve toprak mahsulleri vergisi gibi olağanüstü vergiler yürürlükte oldular.

İlerleyen yıllarda Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, Motorlu Kara Taşıtları Vergisi Kanunu, Emlak Vergisi Kanunu, Damga Vergisi Kanunu ve Harçlar Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, Özel Tüketim Vergisi Kanunu  gibi kanunların yürürlüğe girmesi ile yeni ve çağdaş bir vergi sistemi oluşturulmaya çalışılmış olsa da, bu kanunların onlarca kez değişikliğe uğradığına şahit olduk.

Son yapılan yasal düzenlemelerle Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, Dijital Hizmet Vergisi adı altında yeni vergiler yürürlüğe girdi. Bu vergilerle ilgili olarak ilerleyen haftalarda detaylı bilgiler vereceğim.

Tüm okurlarımıza sağlıklı bir hafta dilerim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan
Turan - 6 ay Önce

Hayırlısı olsun hepimiz için.
Istisnasız her vatandaşı ilgilendiren vergi kanunları konusu çok insan insan tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir. Bu konuyu seçtiğin için de ayrıca teşekkür ederim. Başarılar

Kenan
Kenan - 6 ay Önce

Sevgili kardeşim seninle hukukçu olarak çalışmak güzeldi. Şimdi aynı gazetede yazıyor olmak başka güzellik

Ömer Emecan
Ömer Emecan - 6 ay Önce

Sevgili Yeğenim, ifade tarzını çok beğendim. Meramını Teknik tabirlerle boğmadan, çöpleştirmeden, arı- duru bir ifade tarzı ile dile getirmişsin. Sevindim.. Aramıza hoş geldin..

Ersin kuru
Ersin kuru - 6 ay Önce

Once tebrik ediyorum yazi ve bilgilerini memnuniyetle takipedicem hukuk alaninda ve sosyal alanda engin dusuncelerini aktarman ayrica keyif vericek inaniyorum