Merhaba

Bu ilk merhabamız sevili okuyucularımız, sevgili deniz sevdalıları.

Bu merhaba vesilesi ile, yıllardır Kocaali'ye bir Denizcilik Fakültesi kurabilme hayali ile büyük bir emek harcayan saygıdeğer arkadaşım Sn. Turan Kalfa beyefendi başta olmak üzere, en azından ilk etapta kurulmakta olan SUBÜ Kocaali Denizcilik Meslek Yüksek Okulu için emeği geçen ve yakın gelecekte bu kurumun birer ferdi olacaklara şimdiden en içten başarı dileklerimi sunarım.

Ben, Fazıl Deniz. Eski adı ile T.C. Ulaştırma Bakanlığı Yüksek Denizcilik Okulu, yeni adı ile İTÜ Denizcilik fakültesinin 1982 yılı güverte bölümü mezunuyum. Ama denizle tanışıklığımız neredeyse doğum ertesi başlar bizim Karadeniz'de. Memleketimiz olan Giresun Tirebolu'da denizde balık avlamakla evlerine ekmek getirmeye uğraşan çilekeş balıkçıların o zamanlar boyları en fazla 7-8 metreyi aşamayan küçük kayıkları ve bir de haftada en fazla 3-5 defa görebildiğim açıktan geçen gemileri hep merakla seyreder, üzerlerinde denize açıldığımı hayal ederdim.  Hep merak ederdim yollarını nasıl bulurlar? Fırtınada ne yaparlar?

Ailemizde de yetişkin erkekler çok büyük oranda denizci idiler. Belki severek, ama çoğu da zaten çok küçük parçalara bölünerek gitgide ufalmış olan fındık bahçelerinden kazanabildikleri ufacık gelirlerin kendilerine yetmemekte olduğu için mecburi bir ekmek parası, yani velinimet idi deniz. Deniz hizmeti ile alabilmiş oldukları liman cüzdanları onların hem altın bilezikleri, aynı zamanda da o günün şartlarında bir kere gemiye katıldıkları zaman evleri ile neredeyse sıfır bağlantı kurabilecekleri sefer müddetince onları ailelerinden uzak tutacak olan bir mahkeme ilamı gibi idi. Ama sonunda evlerine ekmek parası ile dönebildikleri bir gönüllü ayrılık, sonra tekrar kavuşma ve tekrar hasretler kovalardı bizim büyüklerimizi.

Beni bekleyen kaderin de deniz olduğuna o kadar emindim ki, iyi sayılabilecek bir puanla kazanmış olduğum İTÜ İnşaat Fakültesini asla benimseyemedim, kendimi bir inşaat mühendisti değil de bir Kaptan olarak görmekteydim hep. Mavi sular, okyanuslar, özgürce gemimiz nereye sefere çıkıyorsa oralara ulaşmak, okyanus ötesi ülkeler ve farklı medeniyetler görmek, bunlardı arzularım. Sonunda üç sene okumuş olduğum fakülteyi bırakarak hayalimdeki yaşam için yeniden sınavlara girdim ve uzak yol güverte zabiti ehliyeti ile mezun olduktan sonra yaklaşık 12 yıl denizci olarak hayallerimin en azından bir kısmını gerçekleştirebildim. Bu hizmetin son 2 yılı uzak yol kaptanlığı idi.

Biraz ara verip denizcilik firmalarında ofis hayatını da tatmak için soluklanacağımı düşünüyordum ki, meğer hayatımıza yeni bir sayfayı açıyormuşum. Birkaç firmada gemi kiralama brokeri olarak çalıştıktan sonra, 2000 yılında kurmuş olduğum Erk Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti sahibi ortağı olarak, armatörlük, gemi işletmeciliği ve acentelik yaparak denizciliğimize elimden geldiğince hizmet vermekteyim.

Bu köşede beraberliğimizin yıllarca sürmesini dileyerek, camiamıza yeni katılacak olan genç pırlanta kardeşlerime başarılar dilerken kendilerinin merak edip öğrenmek istedikleri konularla ilgili mesajlarını fadeniz@gmail.com adresine bekliyorum. Elimden geldiğince yine bu köşeden gelen sorulara cevap vermek ve farklı konularda da tecrübelerimi olabildiğince aktarmaya çalışacağım.

Sağlıkla kalınız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Çatalbaş
Kenan Çatalbaş - 6 ay Önce

Fazıl bey, Yenihaber ailesine hoş geldiniz. Yazılarınızı ve hayat deneyimlerinizi zevkle takip edeceğiz.