Merhaba

Hep okuyan biri olarak bu köşede yazmak biraz zor olacak sanki. Mantığım afilli cümleler yazmamı istese de, kalbim sade ve samimi yaz diyor. Kalbini dinleyenlerdenim.
Evet; Biz kadınlara ayrılan bu köşede ne yazabilirim ki? "Biz" hepimiz kendi alanımızda muhteşemiz. Yaratıcının, bize bahşettiği yaratıcı olma şerefini her alanda, potansiyelimiz dahilinde kullanabiliyoruz.
Bazılarımız hamur işinde yaratıcıdır, bazılarımız bahçe işinde, bazılarımız el sanatlarında, bazılarımız mutfakta, iş hayatında, yoktan var etmede....vb. Muhteşemiz.  
Bende ise bu alanlardan hep az az var. Yani Prof’luk alanım yok. 
Fakat; "okumayı seviyorum. Çocuklarımı büyütüp özgürleştirdiğimden beri bu ilgim daha da arttı.
Bu köşede sizlere bu konuda yazmak istiyorum. "Oku" mak. İkra, Kuranın ilk sözcüğüdür. Belki de ilk emri. 
Biz kadınlar, hem bugünün, hem geleceğin mimarlarıyız. Sorumluyuz bugünlerden ve yarınlardan. Dünya'yı  değiştirebilme  gücümüz var. Dişil (yapıcı) enerjimizle olduramayacağımız hiçbir şey yok. Zaman zaman hiç olmadık şeylere kanalize olan enerjimizi daha olumlu - yapıcı - iyileştirici şeylere yöneltebilmemiz için farklı yollara girmeliyiz. Aynı yollarla aynı sonuca çıkarız çünkü. Bilinç seviyemizin yükselmesi "oku"maya bağlı. Okumak için zaman yaratmalıyız.
Okuyarak artan frekansımızla, durağan göl yatağından çıkıp nehir olup okyanusa ulaşabiliriz. Bilinçli bir kadın Ülkenin ve Dünyanın frekansını yükseltebilir. Ve bilinçlenme bulaşıcıdır.
Daha erdemli daha bilinçli  bir toplum yaratabiliriz değil  mi? Bunu da başarırız "Biz".
#Okudumbitti 
#Mucize
#RCPalacio

Auggie kraniyofasiyal sendromlu bir çocuk. Yüzü doğuştan farklı. Bir dizi ameliyat olmuş sıradan bir görüntüsü olsun diye. Ama yine de insanların görünce şaşırdığı - korktuğu- dikizlediği bir görüntüye sahip.
On yaşında okula gitmesine karar veriliyor. Çok korkuyor Auggie. Çünkü dışarı çıktığında taktiği astronot başlığı kaybolmuş. Dışarı çıktığında başka insanların ona nasıl baktığını biliyor. Gitmeyim kabul ediyor. Çünkü annesinin evde verdiği eğitim artık yeterli değil. 
Okul müdürü bay Toto'yu çok sevdim. Nazik ve anlayışlı bir müdür. Okula kabul ediyor ve başka çocuklarla tanıştırıyor onu. Ve o gün geliyor.
O çok sevimli masum çocuklar bazen çok acımasız olabiliyor. Aynı bizler gibi. Auggie ye salgın bir hastalık virüsü gibi davranıyorlar. Yanına kimse oturmuyor, konuşmuyor. O yine de okula devam ediyor. Çok cesur.
Okulun ilk günü öğlen yemeğinde masasına gelen Summer isimli kız onun arkadaşı oluyor. Cesur bir kız. Etrafı umursamıyor. Güçlü görünmek adına gurupların peşine takılmıyor.
Evet okulda da statü gurupları var. En popüler gurup ve onun biraz daha az popüleri. 
Hayatta öyle değil mi. Karga sürüleri guruplarını bilirsiniz. Kalabalık olunca Kartal olduklarını sanırlar. Ve her yaptıklarının mübah olduğunu. İşte bu karga guruplarına karşı Jack'inde katılmasıyla üç arkadaş olurlar.
Auggie’nin cesaretinde herkes kendini bulacak bence. Kendimizi yabancı hissettiğimiz farklı olduğumuz topluluklarda karga sürülerinin için de olduğumuzda Auggie gibi davranmalıyız. Çünkü karga sürülerinden her an her şey gelebilir. Auggie  işte bu küçük kargaların her türlü tacizine uğruyor o küçücük savunmasız haliyle.
"Nazik olmamız gerektiğinde çok daha fazla nazik olmalıyız".
"Cesaret. Nezaket. Dostluk. Karakter. Bunlar bizi insan olarak tanımlayan ve zaman zaman yüce gönüllülüğe taşıyan niteliklerdir"
"Yüce gönüllülük; güçlü olmakta değil, gücün nasıl kullanıldığında yatar. .. Gücüyle pek çok kalbe güç verir."
    En büyük mucize bizim dönüşümümüzdür. Bizi dönüştüren insanlardır. İçinde nezaket, sevgi barındıran tüm davranışlar mucizeler yaratacak eylemlerimizdir.
   Sevdim ben bu kitabı. Filmini de seyretmeliyim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turan
Turan - 1 ay Önce

Aramıza hoş geldiniz. Ümit ederim güzel bir yolculuk olsun bizimle beraberliğiniz.

Kenan Çatalbaş
Kenan Çatalbaş - 1 ay Önce

Seyhan hanım aramıza hoş geldin.

Seyhan Arslan.
Seyhan Arslan. @Kenan Çatalbaş - 4 hafta Önce

Teşekkür ederim. Sizlerle bu sayfada olmak gurur verici.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 1 ay Önce

Hoş geldin Seyhan... Başarılar dilerim...

Netice Sözbilici
Netice Sözbilici - 4 hafta Önce

Tebrik ederim seyhan hn hakettiğiniz yerdesiniz ve birçok insana okumanın güzelliğini aşılayacaksınız... İnanıyorum

Ümit
Ümit - 4 hafta Önce

Harika bir yorumlama . Teşekkür ederiz

Seyhan Arslan
Seyhan Arslan - 4 hafta Önce

Teşekkür ederim Arkadaşlar.burada sizlerle olmak gurur verici.

Bengü Havva Keskin
Bengü Havva Keskin - 4 hafta Önce

Tebrik ederim. Çok güzel bir yazı olmuş.Başarınız daim olsun...

Neriman Altun
Neriman Altun - 4 hafta Önce

Kutluyorum ve başarı dileklerimi yolluyorum.Konuda güzeldi.