Milli Takım'da Terim Defteri Kapandı

Türk Milli Takımı ve hatta Türk Futbolu için bir devir kapandı.3 yıl 11 ay süren Terim'in 3.dönemi futboldan çok futbol dışı olaylar sebebiyle son buldu. Şimdi bu dönemi şöyle baştan sona kısaca bir inceleyelim.

Kriz dolu ve tecrübesizlikle geçirilen bir Abdullah Avcı döneminden sonra Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'e 2014 Dünya Kupası finalleri için 4 maçlık bir teklif yapıldı.Terim her zaman ki gibi kabul etti.4'te 3 yapan milliler için Fatih Hoca ne yapsın yine de bu başarıdır denilmeye başlandı. Ardından Galatasaray'dan dönemin başkanı tarafından kovulunca herkes Terim'in A Milli Takım Teknik Direktörlüğüne getirileceğini düşünürken Türk Futbolu yeni bir makam ile tanıştı. Türkiye Futbol Direktörlüğü.

Bu makamı da kabul ettik etmesine de makamın faaliyeti ve projeleri hakkında en ufak bir fikrimiz oluşmadı veya oluşturulmadı.Üstüne Euro 2016 finallerine gitmek için gruplarda art arda gelen kötü sonuçlar Türkiye Futbol Direktörlüğünü iyice tartışılabilir bir hale getirdi ki bir mucize gerekiyordu finaller için.Nitekim o mucize gerçekleşti ve biz en iyi 3.olarak finallere gittik.Bunu biraz açmak istiyorum. Çünkü Avrupa Şampiyonasına A Milli Takım her zaman en iyi 2. olmaya çalışarak giderdi aksi halde play-off oynar kazanırsa giderdi.Nitekim hatırlayın Guus Hiddink dönemi Hırvatistan'a 3-0 ve 0-0 'lık skorlar ile kaybettik ve turnuva dışında kaldık.Ancak ilk defa statü değişti ve en iyi 3. olan takımda turnuvaya katıldı biz böyle gittik 2016'ya ama yine İmparator olan Fatih Hoca oldu ve bir Allahın kulu bu senaryoyu konuşmadı.

Bir anda Türkiye Futbol Direktörü ne is yapar derken İmparator Fatih Terim sesleri yükselmeye başladı.Finallerde malum hezimetleri yaşadık neden mi Terim'i kriz çözer bir isim olarak görenler aslında kriz yaratan kişi olduğunu gördüğü için,önceki dönemlerine nazaran kulübe de kendisine yardımcı olacak veya etki edecek bir ekip olmadığı için,kendi sporcuları ile yanlış hesaplaşmalara girdiği için kısacası sorun olmayan milli takımda başarısızlığını üstüne almayıp sorun varmış gibi lanse etmesi yakışmadı.Ardından gelen kadro dısı kararları ve yaklaşık her biri birer saat süren belki daha fazla ama içi dolu olmayan soruları cevaplamayan basın toplantıları Fatih Terim ismini ve Türkiye Futbol  Federasyonunu dokunulur kıldı. Hoca almadığı kadar eleştiri aldı.Daha sonra araya girildi ve şu açıklama geldi kadroya aldım gönlüme almadım.Bunu duyan bir futbolcu kenarda ona güvenmeyen bir isimle nasıl bu yolda yürüyecek?

Onu geçtim hocam bu karar kişisel değil ilkesel dediniz peki ne oldu da bu ilkenizden 4 maç sonra vazgeçtiniz diye kimse sormadı.Bu soruya da sineyi çektik.Ardından Arda Turan ile yaşanan kriz büyüdü ve Milli Takım uçağına sirayet etti ve nitekim o üzücü olay ile bu zincirleme olay örgüsü Arda Turan ile Milli Takımı ayırdı.Arda'nın ahı mı tuttu bilinmez ama Fatih Hoca Alaçatı olayı ile filmi kopardı.Ben şahsen Federasyonun Terim'i gönderebilecek güçte olduğunu düşünmeyenlerdeyim. Bu konuda takdir sizlerin. Benim merak ettiğim iki soru var.

1-Türkiye Futbol Direktörlüğü devam edecek mi ve A Milli Takım Teknik Direktörlüğü ile ayrılacak mı? Doğrusunun bu olduğu açıkça örnektir.

2-Bugüne kadar Terim Döneminde Türkiye Futbol Direktörü Türk Futbolu için ne yapmış? Bunları öğrenmek hakkımız çünkü biz bir faaliyetini somut olarak göremedik ama varsa hakkını da vermeliyiz.

Yeni Hocayı bende merakla bekliyorum. Ama bence önümüzdeki 3 maça geçen hafta Terim'in yardımcısı olan Mehmet Özdilek (Şifo) çıkar. Kısacası Fatih Terim'in 3.dönemi  eksileri fazla olarak kapandı ve bence bir daha da açılacak gibi durmuyor.

YORUM EKLE