Misafire dair endişeler

Bu gece, sessizliğin, tüm dünyaya delice ve tadına doyulmaz huzur yaydığı bir seher vaktinde, bir misafir çalacak, evimizin, daha doğrusu gönlümüzün kapısını. Kapıyı neşe ile sevinç ile ve büyük bir özlem ile açıp, o mübarek misafire, ‘Hoş geldin Sultanım’ diyen olduğu gibi, kapıyı çalan misafiri duymayıp, uykusuna devam edenler de olacak. Ancak, adı ‘Ramazan’ olan bu güzel misafir, hiç bir insan ayırmayacak. Her bir eve bolluk ve bereket her bir yüreğe de huzur getirecek.
Malum bu yıl ramazan ayı, sert bir seçim havası ile geçecek. İftar ve sahur sofralarında çoğunlukla gündem, 24 Haziran’a yol alan Türkiye ve siyaset konuşulacak. Seçim gündemi dışında, bana endişe veren başka noktalar da var.
Misal, kurulacak süper lüks iftar sofraları, bana endişe veriyor. Mazlum coğrafyada çaresizlik tavan yapmış olsa da bizler sayısız çeşit menünün, en güzel çeşidini seçiyor ve menünün zenginliğini, sosyal medyada paylaşıyor iken, yaşanan o çaresizlik aklımıza Arakan gelmeyecek. Ya da iftar sonrası, şiş bir mideye, buz gibi soda indirir iken, ‘Allah hiç bir insani aç bırakmasın’ diyerek, vicdan rahatlatmaya çalışacağız. Ancak, bu vicdan rahatlatma çabaları, Arakan’da yaşanan çaresizliği asla bitirmeyecek. Bu içi boş çaba İsrail askerinin, işkence ile acı çektirdiği Filistinli gencin, gözünden akan yaşı, asla ama asla dindirmeyecek. Ve bu vicdan rahatlatma çabaları, Halep’te nefese alan küçük bir çocuğun, buram buram kavurma et kokan, salatası ve tatlısı kusursuz bir iftar hayalini gerçeğe dönüştürmeye, ne yazık ki yetmeyecek. 
Endişeliyim işte. Hem de çok ama çok endişeliyim. Ramazan Ay’ını hakkını vererek, her anını eze eze ne dediğini süze süze yaşayamamaktan endişeliyim. Endişeliyim, bu en özel misafiri, kusursuz bir şekilde ağırlayamamaktan. Endişeliyim, o’nun kokusunu içimize çekememekten, o’nun eşsiz huzurunu hissedememekten, o’na tam anlamı ile dokunamamaktan ve bu çok özel misafiri, bizden şikâyetçi olarak yolcu etmekten endişeliyim.
Ramazan Ay’ı, ne bir tek oruç tutmak, ne bir tek teravih namazı kılmak, nede bir tek Kur’an’ı Kerim okumaktır. Ramazan, aynı zamanda, aile ile kucaklaşmaktır. Ailenin hal ve hatırını sormak, birbirilerinin yüreğine dokunmak, hiç bir şekilde tanımadığımız insanlarla beraber oruç açmak ve gördüğümüz her yoksul insana, el uzatmaktır.
İşte tam da bu yüzden, ben, bütün İslam Âlemi’ni, bu Ramazan Ay’ını farklı yaşamaya davet ediyorum. Gelin bu Ramazan Ay’ını, çevrenin, insanlığın, hayatın, Ramazan’ın ve Kur’an’ın ne dediğini farkında olarak yaşayalım. Bu Ramazan Ay’ını, menü kalabalığı değil de, insan kalabalığı olan sofralarda yaşayalım. Ve gelin bu Ramazan Ay’ını, gerçek bir ramazan gibi yaşayalım. Huzurlu ramazanlar İslam’ın son umudu Türkiye’m…

YORUM EKLE