Muhalefet

Biliyoruz ki; 1994 yerel seçimlerinde, Sakarya’da Ünal Ozan’ın koltuğunu, dönemin Refah Partisi ile Aziz Duran devraldı.

O da sonrasında AKP’ye devretti ve AKP Refah Partisi’nden aldığı bayrağı taşımaya devam ediyor.

Esasen AKP’nin; dönemin Refah Partisi’nin içinden doğduğunu, o günün şartlarında Refah Partisi’nin söz gelimi yavruladığını da hepimiz biliyoruz.

Bunları neden söylüyorum, işin özü; 1994’ten bu yana aynı siyasi görüş ve topluluk tarafından yönetilen bir Sakarya var.

Geçmişe döndük, hala oraya bakarken bir de günümüzde neler konuştuğumuzu madde madde geçirelim akıllarımızdan.

  • Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce’nin en hassas olduğu konuların başında tarım geliyor şüphesiz.

26 yıldır bu şehirde, tarım arazilerini imara açmak dışında maalesef bir adım atılmadı.

  • 1999 yılında büyük bir deprem yaşadık. Allah bir daha öyle büyük acılar yaşatmasın.

21 yıldır bu şehirde, depremde hasar gören binalar ile ilgili maalesef bir adım atılmadı.

  • Nüfusun hızla arttığı, ciddi göç alan bir şehir olarak Sakarya’da, özellikle 1999 yılı deprem sonrası, gerek altyapı, gerekse ulaşım sorunlarının çözülebilmesi için aslında bir fırsat niteliğindeydi. Dönemin deprem yardımları, büyükşehir olması gibi hususlarla ciddi kaynak elde eden bir Sakarya yerel yönetimi vardı.

Ancak yine 21 yıldır maalesef bu kentte ulaşım sorunlarının çözümüne dair maalesef bir adım atılmadı.

  • Sakarya bir mozaik. Birçok etnik kökeni içinde barındırıyor. Eskiler söyler Sakarya 72 millet. Bu zenginliğe, bu güzelliğe rağmen;

26 yıldır bu şehirde, sosyo-kültürel yaşamı zenginleştirmeye yönelik maalesef bir adım atılmadı.

Yukarıda yazdıklarım, hayat damarlarımız. Detaylandırmak istersek daha nicesi var. Bizler 26 yıldır hayat damarlarımız kopuk demesek de yaralı bir vaziyette yaşamımızı sürdürüyoruz bu kentte.

Bariz kandırılıyoruz. 26 yıldır, iktidara sadakatinden zerre taviz vermemiş bir şehir olarak, hizmet görmüyoruz.

Örnekse; nerede şehir hastanemiz? Zamanında yazdım, yine altını çiziyorum. Sn. Ali İhsan Yavuz, geçtiğimiz günlerde çıktı ve şehir hastanesinin bir kez daha müjdesini verdi. Daha önce birkaç kez daha müjdelemişti diye hatırlıyorum. Nerede bu hastane?

Bence artık gerçekten şapkamızı önümüze koymanın vakti geldi.

Ayağımızın dibinde Kocaeli var. Hafta sonlarımızı orada geçiririz genelde Sakaryalılar olarak. Sahili, fuarı, alışveriş imkanları, son günlerde de tramvay gibi kökten çözümler ürettikleri ulaşım ağıyla gerçek bir örnek tartışmasız. Bir tarafı deniz, bir tarafı dağ olup araya sıkışmış bir şehir olarak Kocaeli, gerçekten bu işin nasıl yapılması gerektiğini gösterir seviyede.

Elbette bugünün meselesi değil bu. Özellikle depremden sonra, bizim yapmadığımız ne varsa yaptılar. Sahil temizlendi, altyapı yenilendi, köprüler, yollar… Saymakla bitmeyecek doğru adımlar atıldı, atılmaya da devam ediyor.

Madalyonun diğer yüzünü çevirdiğimde de şunu görüyorum; 26 yıldır bu kadar malzeme veren bir yönetim varken, bizim “26 yıl”ı konuşuyor olmamız muhalefetin büyük ayıbıdır şüphesiz.

Bu kadar malzeme varken bu şehirde, bizi hala aynı zihniyet yönetiyorsa hatta hiç fire vermeden, her dönem %60-65 oy alıyorsa; bence muhalefetin de şapkalarını bizimkinin yanına alalım, onlar da iyi bir düşünsünler.

Saygılarımla,

Oğuzhan Gündüz                            

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin
Metin - 3 hafta Önce

Oğuzhan beyin yaşı genç olduğu için, zamanın iktidar partilerinin Sakarya da ki İl Başkanlarının "Aman Sakarya'ya para yardımı yapmayın, Aziz Duran'nın ekmeğine yağ sürmeyin" dediklerini hatırlamaz. Ama o dönemi yaşayan herkes bilir ki, deprem en büyük hasarı Sakarya ya verdiği halde, O dönem en büyük yardımı Kocaeli almıştı. Çünkü o dönemde iktidarda Refah/AK Parti yoktu ve dönemin iktidarı kendi belediyelerine yardım ettiler. Hatta basın da bile Sakarya'da ki deprem görüntüleri verilmedi, verenler de Kocaeli diye anlattı.