Muhalefet nasıl olmalı

Muhalefette kalan partiler, iktidar için çalışırken, bütünleştirici konuşmalara önem vermeli, sert üslup takınmaktan uzak durmalıdır. Ayrıca tabana sıcak mesajlar vermeli, tabanı ajite edecek konuşmalar yapmamalıdır.

Keza tenkitte tutarlı olmalı ve tenkit ettiği hususlarda çözümler üretmeli, daha güzel ve daha faydalı olanı ortaya koymalıdır. Aksi halde konuşulanlar havada ve puan almaktan mahrum kalır.

Diğer taraftan muhalefetin, her hususta muhalefet etmesi şart değildir. Bazen de iktidarın faydalı olan işlerini takdir edecek konuşmalar yapabilir. O zaman daha inandırıcı olur. Ama ülkemizde gördüğümüz, maalesef zıtlaşmalardır. Bu durumu millet olarak asla onaylamıyoruz.

Çünkü biz millet olarak, kederde ve sevinçte bir olmayı istiyoruz. Siyasi rant için yapılan konuşmaları da asla onaylamıyoruz. Üstelik olanlar ortada ve herkes değerlendirme gücüne sahiptir. Yani muhalefetin manipülasyon yapmasına gerek yoktur.

Muhalefet, Meclis’te vakarını muhafaza etmeli, iktidarın tahriklerine kapılmadan söylenmesi gerekenleri söylemeli ve alkış almalıdır. Ayrıca konuşacak olan muhalefet vekilleri dolu dolu konuşmalı, Meclis’in tamamının beğenisini almalı ve alkışlanmalıdır. Bunun yanı sıra tavırlarına ve üslubuna dikkat etmeli, bilgiye dayalı konuşma yapmalı, mugalatadan ve Meclis’in mehabetini bozucu asabi konuşmalardan uzak durmalıdır. Aksi halde istediğine ulaşamaz ve millet kendilerine iltifat etmez. Çünkü milletimiz parlamentoda gördüklerinden bîzardır. İktidar elbette tahrik edecek, rüzgâr estirmek için manevralar yapacak ve estirdiği rüzgârla muhalefeti peşine takmak için elinden geleni yapacaktır.

Ancak muhalefet bu rüzgâra kapılmamalı, kendisi rüzgâr estirmeli ve iktidarı peşine takmalıdır. İşte o zaman puan toplayabilir ve iktidar olmanın yolunu açar. Bunun gerçekleşebilmesi için de milletin hayrına olan icraatları yeri gelince övmeli, diğerlerini de yeri gelince yermelidir. Her şeyi reddeden bir muhalefet, iktidarın kapısını zorlayamaz.

Diğer taraftan muhalefet, milletin tarihi harsına, maneviyatına, örf ve ananelerine sataşmadan hareket etmeli, ayrıştırıcı konuşmalardan, aslı astarı olmayan meseleleri konuşmaktan uzak durmalı, yani puan almak için her konuda ciddi ve doğru konuşmalıdır. 

Meclis’te, meydanlarda milletin onaylamayacağı konuşmalardan uzak durmalı, güler yüzlü tavırlar sergilemeli ki, rağbet görsün. Kötü örnek olmaktan sakınılsın. İşte o zaman tabanın ilgisi çekilir ve iktidar kapıları aralanmış olur. Hele hele genel başkanlar çok daha dikkatli olmalı, tabana mutlaka güven vermelidir.

Devamlı çatıştıran konuşmalar milletin moralini bozar. Muhalefetin rahatlatıcı ve huzur verici konuşmalarla tabandan onay alması daha önemlidir.

Çünkü milletimiz basiret sahibidir, iyi ve kötüyü ayırabilecek durumdadır. Muhalefet bunu bilmeli ve tarzını, efalini ona göre ayarlamalıdır. O zaman iktidar için tabanda makes bulabilir. Zira ülkemizde iktidar güçlüdür.                           

Rahman ve Rahim,

Kadir ve Muktedir,

Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.                                           

Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Beylerbeyi – 28.12.2020

Not: Nasipse haftaya ‘iktidar nasıl olmalı’ konusunu yazacağız inşallah.

                                                                                                              İsmail MÜFTÜOĞLU

                                                                                                              i-muftuoglu@hotmail.com

YORUM EKLE