Namus borcu

14 Ocak 2019 saat 01.30 İYİ Parti teşkilat başkanının ofisinde sayın vekil tarafından şahsıma Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklifi yapıldı.

Yeni kurulmuş, teşkilat olarak çok küçük, her türlü imkanı yetersiz, mali ve sayı olarak güçlü olmayan bir partinin adayı olacaktım.

Karşımızda ise, Büyükşehir Belediyesi’nin ve iktidarın bütün gücü ve kudretini arkasına almış Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği bir aday vardı.

Sultan Alparslan’ın 1071’de gözcü komutanının “Sultanım 300 bin kişilik Bizans Ordusu bize yaklaşıyor sözüne, 27 bin kişilik ordusuyla “bizde onlara yaklaşıyoruz” sözündeki cesaret, kararlılık ve iman fıtratıyla, seçimlere de çok kısa bir süre kalmasına rağmen bir avuç inanmış arkadaşımızla sahaya inecek.

Canımızı dişimize takarak çalışmalarımıza başlayacaktık.

Her gece yastığa başımı koyduğumda şu anda sahip olduğum her şeyin Sakarya sayesinde olduğunu düşünüyor, Yüce Allah’a şükrediyor ve vefa borcumu ödemek istiyordum.

Hedefimiz Sakarya’yı Türkiye’nin yaşanabilir en güzel en mutlu ve Avrupa’nın en çok konuşulan şehri olmasını sağlamaktı.

1999 depreminde onlarca vatandaşımıza otopsi yapan bir kardeşiniz olarak aynı acıların tekrar yaşanmamasını sağlayacak, bir sonraki depreme şehrimizi hazır hale getirerek vefa borcumu ödeyecektim.

Belediye Başkanlığı sonrasında arkamda yandaşlarımla birlikte çok büyük servetler edinmiş zavallı bir zümre değil, büyük bir şeref ve haysiyet miras bırakarak, en büyük mertebe olan halkımızın gönlündeki makama oturacaktım.

İşte bu inanç ve imanla çok kutsal bir o kadarda çok zor olan bu görevi tereddütsüz kabul ettim.

1999 yılından günümüze şehri yönetenler yaşanan deprem felaketinden zerre ders alamamış, şehrimizin acil ihtiyacı olan kentsel dönüşüm planlarını ne yazık ki uygulayamamıştır.                                     Büyük bir gaflet ile zemin bile olamayacak yerlere hatta birinci öncelikli tarım arazilerine imar izni verilmiştir.

İmar barışı ile beton mezarların üzerine ya bir kat daha çıkılmış yada zeminde oynayarak dükkana çevirmiş risk çok daha fazla artmıştır.

Sakarya’da bugüne kadar kentsel dönüşüm yapılamamasının nedeni imkansız olduğu için değildir.

Halkımızla birebir yaptığımız görüşmelerde ;

- Yöneticilerine güven duymadıklarını,

- Yandaşlarına rant sağlayacaklarını düşündüklerini,

- Yaşadıkları binaların kendilerine betondan mezar olacağını bildikleri halde kentsel dönüşüme karşı çıktıklarını ifade etmişlerdir.

Sakarya’da deprem yönetmeliğine uygun olmayan 10 bin adet çok katlı bina mevcuttur.

Bu yapılarda ortalama 150 bin insan yaşamaktadır.

Öncelikli olarak bu yapılara kimlik kartı verilerek, insanların kaldıkları yapıların durumunu bilmeleri sağlanmalıdır.

Depremin ayak seslerini duyduğumuz şu günlerde

Çok acil koduyla,

Ada bazlı kentsel dönüşüm projeleri uygulamaya geçirilmelidir.

Vatandaşlarımızı kar amaçlı görmek yerine elimizi uzatıp ellerinden tutarak girmiş oldukları çukurlardan çıkarmamız gerekmektedir. Belediyeler gerekirse zarar bile edecek kentsel dönüşüm projelerini hayata geçireceklerdir.

Bu konu Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin halkına namus borcudur.

Bu projelerde öncelikli olarak tünel sistemli alt yapıları yapılmalı.

Doğalgaz, elektrik, fiber hat, su, gri (lavabo) su, kanalizasyon hatları ayrı ayrı döşendikten sonra üst yapılara geçilmelidir.

Böylelikle hiçbir zaman yollar ve kaldırımlar tekrar tekrar sökülüp değiştirilmemiş olacak, belediye bütçelerinde büyük bir tasarruf sağlanacaktır...

Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin depreme yönelik hazırlıklar kapsamında ilk yardım ve enkazdan kurtarma eğitimleri planladığı duydum.

Sayın Başkana sesleniyorum ;

1) Depreme yönelik kentsel dönüşüm planlarınızı halkımıza açıklayın, acil olarak uygulamaya geçirin.

2) Enkazdan çıkarmak yerine vatandaşımızın enkaz altında kalmasını önleyin.

3) Deprem anında her eğitim verdiğiniz kişi kendi ailesinin yanına koşacağını varsayarsak bu eğittiklerinizden verim alamayacağınız kesindir.

4) Depremde Sakarya’ya en faydalı olacak kesim askeriyedir. Bütün askerlerin ailelerinin başka illerde olduğunu düşünürsek eğitimlerinizi kışlalara yöneltmenizi tavsiye ediyorum.

5) Haberleşme sitemi çökecektir. Radyo ve Telsiz ağını geliştirmenizi öneriyorum.

6) Ulaşıma alternatif sistemleri ve yeni otoparkları geliştirerek yol ve sokak aralarına araç parkını yasaklayın.

7) 16 aylık icraat karneniz kırık notlarla doludur. Çiçek , böcek ve peyzaj işleriyle enerjinizi tüketmeyin.

8) Buz dağının altını tahmin bile edemezsiniz.

1999’dan misliyle daha fazla acı yaşayacak olmamız hepimizin uykusunu kaçırmalıdır.

Kum saatindeki umun azaldığını görmeli namus borcumuzu bir an evvel Sakaryamıza ödemeliyiz.

Sağlıklı bol bereketli bir hafta diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömür Uygun
Ömür Uygun - 3 hafta Önce

Sn. Başkanım siz ve etrafınızdaki bir avuç inanmış insan seçimlerde elimizden geldiğince gecemizi gündüzümüze katarak Sakarya'nın her köşesine gidebildiğimiz her noktaya giderek Sakaryalı hemşehrilerimize sizin başkan seçilmeniz halinde Sakarya da büyük değişim ve kazanımlar olacağını önceliğin yandaş ve rant değil ilk defa Sakarya'da halk olacağını anlattık anlattınız kısa bir süre içerisinde sizin gayretleriniz ile 165 bin gibi bir oy aldık fakat bu seçilmek için yeterli olmadı ben inanıyorum ki süre olarak biraz daha erken sahaya çıkılabilse İYİ PARTİ Sakarya İl teşkilatı arkanızda dursaydı bugün belki de yaptığınız icraatları konuşuyor olacaktık. Bu durumun müsebbipleri bellidir. Umuyorum ki Sakarya halkı bir daha ki seçimde adamın adamı olana değil kötünün iyisi Zihniyetinden Vazgeçer ve doğruyu İyiyi bulur. Saygılarımla.

Nimet Ağırbaş
Nimet Ağırbaş - 3 hafta Önce

Yolun açık olsun Başkanım size güveniyoruz

Kemalpaşa
Kemalpaşa - 3 hafta Önce

Hocam tespitleriniz çok yerinde,sizin gibi fikir insanlarının toplumun her kesimde saygı görmesi gerektiğine inanaıyorum.siyasi görüşünüz ne olursa olsun yapmış olduğunuz tespitler ve çözüm önerileri siyasetin üztünde olup,tamamen halkın menfaatleri içindir.saygılar sevgiler

Coşkun TENKOĞLU
Coşkun TENKOĞLU - 3 hafta Önce

Sayın başkanım sizinle aynı yolda yürümekten onur ve gurur duyururum yazınızdan büyük zevk duydum bu konuda sizinle görüşlerimizde mutabıkız başarılarının devamını diliyorum

Paşalı
Paşalı - 3 hafta Önce

Tespitleriniz , çözüm önerileriniz Bu milletin gözünü hâlâ açmıyorsa bu şekilde yönetilmeye ısrarla razı'lar demektir, sizin bu şehir için düşündüklerinizi mevcut Yönetim hayal bile edemez diye düşünüyorum, 1999 depreminin 21 yılını anacağımız günler yaklaşırken, Sakarya'nın geleceğini Ayasofya'da aramaya devam ediliyorsa, bisiklet yarışlarıyla depreme hazırlık yapılıyorsa sal gitsin diyeceğim ama gönlüm razı gelmiyor maalesef, sizi cesaretinizden, şehrin sorunlarıyla bu denli yakından ilgilenip çözüm önerileri üretmenizden dolayı tebrik ediyorum Hocam, bu sorunları tespit edip çözüm üretmesi gereken büyük şehir Belediyesi Başkan ve teknik ekibine biraz empati tavsiye ediyorum, iyi haftalar diliyorum, Saygılarımla

Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 3 hafta Önce

Sn. Cihan Kolip hocam siz yol yürümek neden keyifli ve grur verici olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyorum. Bize bu yolda taş koyanların nekadar liyakat sız olduklarını daha iyi anlıyorum. Umarım Sakarya büyük şehir belediye başkanı önerilerinizi dikkate alırak faydalı olur.

Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 3 hafta Önce

"2) Enkazdan çıkarmak yerine vatandaşımızın enkaz altında kalmasını önleyin." Sadece bu cümle bile, herşeyi çok açık bir şekilde ifade ediyor. İnsan canı bütün değerlerin üzerinde olmalı. Bu kadar net ifadelere umarım önem veriler.

Önder cınar
Önder cınar - 3 hafta Önce

Sayın hocam yolunuz acık olsun Sizinle kurut duyuyoruz sakaryanın sizin gibi insanlara hitiyacıvar Allah işinizi gücünüzü rasgetirsin güzelinsan