Nasıl bir demokrasi?

Hep söylerim. Eğer bir konuda bir eleştiri yapılıyorsa mutlaka çözüm önerilerinin de sunulması gerekir diye. Bir önceki yazımızda DEMOKRASİYİ eleştirmiştik. Bu yazımızda da NASIL BİR DEMOKRASİ istediğimizi yazalım. Bakalım kimler bizle aynı fikirde olacak?

Ne demiştik? Halkın egemenliği demiştik Demokrasiye. Başka? Biz değil onlar seçiyor yani atanmışlar demokrasisi demiştik. Daha başka? Bilgisine, vicdanına ve yüreğine güvenen cesur insanların rejimidir demiştik. Birde gerçek demokrasiyi oluşturabilmek için seçim sistemi, bağımsız seçim kurulları ve partiler yasasından oluşan 3 ana unsurun olması gerektiğini söylemiştik. O zaman bir bakalım bu ana unsurlara.

Birincisi SEÇİM SİSTEMİ…

Yetersiz. Yetersiz olduğu kadarda ADALETSİZ bir seçim sistemi. Hatta biraz daha ileri gidip Anayasanın EŞİTLİK İLKESİNE aykırı bir sistemde diyebiliriz. O zaman önerilerimiz;

1 – Başta TBMM ve belediyeler olmak üzere seçimle gelen tüm sivil toplum kuruluşlarında seçilenler cinsiyet bakımından yarı yarıya eşit sayıda olmalı. Örneğin; Milletvekili sayısı 600 ise bunun 300’ü erkek diğer 300’de kadın olmalı. Örneğin; Belediye Meclisi üyesi sayısı 16 ise bunun 8’i erkek, diğer 8’i kadın olmalı. Örneğin; Bir partinin veya bir sivil toplum kuruluşunun yönetim Kurulunun yarısı erkek, diğer yarısı kadın olmalı.

2 – Tüm siyasi partilerde Milletvekili, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği adaylıkları partilerin kayıtlı üyelerinin katıldığı bir seçimle tespit edilmeli. Bu yetki Genel Merkezlerin insiyatifine bırakılmamalı. Partilerin Genel Merkezlerine sadece Milletvekili adaylıklarının belirlenmesinde %2 ile %3 arasında bir kontenjan kullanma yetkisi verilmeli. O da Büyükşehir statüsünde veya milletvekili sayısı 8’in üzerinde olan illerde geçerli olmak şartı ile.

3 – 1995 seçimlerinde gündeme gelen ve TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ olarak tanımlanan 100 milletvekilinin seçime giren PARTİLERİN aldığı OYA göre dağıtılması. Örneğin; % 1 alan parti 1 milletvekili kazanırken %35 alan partinin 35 milletvekili kazanması gibi. Ki bu sistem her bir oyun TBMM’de temsil edilmesini sağladığı gibi Genel Başkanlara beraber çalışmak istedikleri kadroyu da buradan getirme imkânını verir.

4 – 1991 seçimlerinde uygulanan TERCİH SİSTEMİ. Örneğin; Her parti seçim bölgesinde çıkacak milletvekili sayısının 2 katını listeye yazar. Bu şekilde seçmen kendi partisine oy kullanırken kendisine yakın gördüğü adaya da oy verebilir. Ki bence bu şekilde sadece partilinin iradesi değil aynı zamanda seçmenin iradesi değerlendirilmiş olur.

5 – Belediye Başkanları ile Sivil Toplu Kuruluşları Başkanlarının İKİ TURLU SEÇİMLE seçilmesi. İlk turda % 50 +1’i bulanın doğrudan seçildiği,  % 50 +1’in bulunulmaması halinde ise en fazla oyu alan iki adayın ikinci turda seçime girerek en fazla oyu alan adayın seçildiği daha DEMOKRATİK bir seçim sistemi.

Ve yukarıda belirttiğim bu 5 maddeyi içeren bir SEÇİM YASASI mutlaka olmalı diyorum gerçek demokrasiye ulaşabilmek için.

İkincisi BAĞIMSIZ SEÇİM KURULLARI…

Şimdi soracaklar YSK var. Bağımsız değil mi diye. Bağımsız ama ben daha BAĞIMSIZ bir seçim kurulundan bahsediyorum. Örneğin; Bir seçimde MÜHÜRSÜZ OYU geçersiz kabul edip seçimi ertelerken bir başka seçimde MÜHÜRSÜZ OYLARI geçerli saymayacak bir seçim kurulundan bahsediyorum. Örneğin; İlçe Seçim Kurullarında USULSÜZLÜK yapıldı diye seçim iptal edilirken usulsüzlük yapan ilçe seçim kurulu üyelerine ödül verir gibi görevlerine devam ettirilmeyecek bir seçim kurulu ve yasalarından bahsediyorum.

Özellikle de tarafsız olmak zorunda kalacak aksi takdirde hem HALKIN VİCDANINDA hem de YASALAR tarafından cezalandırılacak bir SEÇİM KURULUNDAN bahsediyorum.

Üçüncüsü PARTİLER YASASI…

Hiçbir siyasi partide kişiye dayalı keyfi karar alma mekanizması olmayacak. Nasıl mı olacak? Yazalım.

1 – Milletvekili veya Belediye Başkanı veya Belediye Meclis Üyesi seçildiği partiden İSTİFA ederse Milletvekilliğinden, Belediye Başkanlığından veya Belediye Meclis üyeliğinden de İSTİFA ETMİŞ sayılacak.

2 – Bir partiye ÜYE olan kişi en az 2 yıl o partinin üyeliğinde bulunduktan sonra SEÇME HAKKINA, 3 yıl sonrada Parti Organlarına, Milletvekilliğine, Belediye Başkanlığına, Belediye Meclis üyeliğine ADAY OLABİLME HAKKI kazanacak. Elbette kontenjan ve Türkiye milletvekilliği adaylıkları istisna tutulabilinir. Ayrıca Devlet memurları da bundan muaf olabilir.

3 – Parti içi her türlü seçim DELEGE ile değil partinin o seçim bölgesindeki KAYITLI ÜYELERİ ile yapılacak.

4 – Milletvekilliğine, Belediye Başkanlığına ve belediye Meclis Üyeliğine aday adayı olan adaylar bulundukları İle, ilçeye yapmak istedikleri en az 4 PROJEYİ KAYNAKLARI ile birlikte sunma ve zamanında gerçekleşmeyen projelerden dolayı İSTİFA etme mecburiyeti olacak. Yani yok öyle HAYALİ PROJELERLE aday olup seçmeni kandırmak.

Eğer bu dört madde PARTİLER YASASINA eklenirse daha DEMOKRAT PARTİLERE dolayısı ile DEMOKRASİYE kavuşuruz düşüncesindeyim.

Ne demiştik DEMOKRASİYİ tarif ederken.

Bilgisine, vicdanına ve yüreğine güvenen cesur insanların rejimidir demiştik demokrasiye. Bu cümleyi kullanırken aslında SİYASETÇİLERDEN bahsetmiştim.

Eğer bir siyasetçi BİLGİSİNE güveniyorsa projeleri ile yani yapacakları ile halkın karşısına çıkar. Etnik kökenini veya dini ve milli ORTAK DEĞERLERİMİZİ kullanarak siyaset yapmaz.

Eğer bir siyasetçi VİCDANINA güveniyorsa kin ve nefret dili kullanarak AYRIŞTIRICI siyaset de yapmaz. Kendisine oy veren vermeyen herkesi kucaklar.

Eğer bir siyasetçi YÜREĞİNE güveniyorsa karşısındaki siyasetçiye hakaret etme acizliğinde ve zavallılığında hiç bulunmaz. Tam tersi büyük bir HOŞGÖRÜ ile af edici olur.

Derken bu Bayram günü yazıyı fazla uzattığımı fark ettim. En iyisi yazımızı burada sonlandırırken bir başka zamanda REJİM ve DEMOKRASİLERDE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE değiniriz.

Sağlık ve huzur içinde iyi bayramlar dilerim.

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahrettin uzmez
Fahrettin uzmez - 6 ay Önce

Güzel bir okadarda iyi bir oneri tum kalbimle katılıyorum

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Fahrettin uzmez - 5 ay Önce

Teşekkür ederim. iyi bayramlar...

Muharrem 'ün
Muharrem 'ün - 6 ay Önce

Yazılarınızı zevkle okuyorum. Doğru tespitlerinizi de çok beğeniyorum.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Muharrem 'ün - 6 ay Önce

Başkanım, teşekkür ederim. İyi Bayramlar...

Faruk Tomurcuk
Faruk Tomurcuk - 6 ay Önce

Fikirlerimiz ve tespitleriniz çok değerli ufuk açıcı alternatifler mutlaka konuşulmalı bunların hukuksal altyapıları hazırlanmalı

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Faruk Tomurcuk - 5 ay Önce

Farukcuğum, önerilerin konusunda teşekkür ederim. bende zaten genel hatları ile yazdım. Detaylandırma mutlaka olmalı.

Ahmet Aydın
Ahmet Aydın - 6 ay Önce

Kurtuluş reçetesi budur
Para dilenmek dinticareti yapmak insan kandırmak bu ülkenin gündeminden çıkmalıdır.ahlak temel değerlerden olmadir

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ahmet Aydın - 5 ay Önce

Ahmet bey, teşekkür ederim. iyi bayramlar...

BÜLENT SÖNMEZ
BÜLENT SÖNMEZ - 6 ay Önce

Demokratik seçim sisteminin ve bağımsız seçim kurullarının oluşması artık hayal tek adama vermişiz tüm yetkiyi hatta bundan sonra seçim bile yapılmayabilir tek adam bir genelge ile seçimleri 2050 ye kadar erteledim dese kim ne diyecek

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @BÜLENT SÖNMEZ - 5 ay Önce

Hocam, tıpkı Mart 2019 seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bir çok ilde olduğu gibi Millet ilk seçimde bunları göndermeye karar vermiş. Merak etmeyin...

E. K
E. K - 6 ay Önce

Sinan bey ilk önce Ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Yazınızı büyük bir keyifle okudum. Fikirleriniz ve tespitleriniz harika. İnşAllah siyasilerimizde bir nebze kulak verirler bu yorumlarınıza. Selamlar, saygılar.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @E. K - 5 ay Önce

Beğeni ve takdir ifadeleri için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi umarım siyasiler değerlendirme ihtiyacı hisseder. Saygılarımla...

Ali al
Ali al - 5 ay Önce

ömrünü erdogan' düsmanliğı üzerine kuran insanlarin sağlıklı fikir uretebilme kabiliyetinin sinirları bellidir

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ali al - 5 ay Önce

Ayrıca eleştirinizde; süslü kelimelerle genel bir anlamda POLEMİK yapmak yerine yazdığım konu üzerinde hatalarımı veya eklemek istediğiniz düşüncelerinizi söylerseniz hem şahsımı hem de benim gibi düşünenleri AYDINLATMIŞ olursunuz. Şimdiden teşekkür eder geçmiş bayramınızı kutlarım.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ali al - 5 ay Önce

Ali Bey, ben inandığım ve yazılarımda değindiğim DEMOKRASİLERDE sizlerin düşüncelerine ancak SİZDE HAKLISINIZ demek düşer. DÜŞMAN kelimesi biraz ağır bir ifade olmuş. Siyasette DÜŞMAN, KİNDAR olmaz. Biz ona KARŞITLIK dersek daha doğru bir ifade olur düşüncesindeyim. Ama yinede siz öyle layık görüp DÜŞMAN kelimesini kullanmak isterseniz ona da saygı duyarım.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ali al - 5 ay Önce

Ali Bey, ben inandığım ve yazılarımda değindiğim DEMOKRASİLERDE sizlerin düşüncelerine ancak SİZDE HAKLISINIZ demek düşer. DÜŞMAN kelimesi biraz ağır bir ifade olmuş. Siyasette DÜŞMAN, KİNDAR olmaz. Biz ona KARŞITLIK dersek daha doğru bir ifade olur düşüncesindeyim. Ama yinede siz öyle layık görüp DÜŞMAN kelimesini kullanmak isterseniz ona da saygı duyarım. Ayrıca eleştirinizde; süslü kelimelerle genel bir anlamda POLEMİK yapmak yerine yazdığım konu üzerinde hatalarımı veya eklemek istediğiniz düşüncelerinizi söylerseniz hem şahsımı hem de benim gibi düşünenleri AYDINLATMIŞ olursunuz. Şimdiden teşekkür eder geçmiş bayramınızı kutlarım.

Muharrem Ün
Muharrem Ün - 5 ay Önce

Başkanım 1. Madde hariç hemen hemen tamamına katılıyorum. 1. Madde de %50 Bayan %50 Erkek temenni olarak güzel. Ama pratikte mümkün olmuyor.Bayankar da o oranı tamamlamak zor. Katılımcı olmuyorlar. Yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Kolay gelsin.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Muharrem Ün - 5 ay Önce

Yasal düzenleme ile bu imkan oluşursa her alanda taliplisi çok olur düşüncesindeyim.