Ne yıldın be 2015

Evet, zaman suya benzemeye ısrar edip, 2015 yılında da, akıp gitti parmaklarımızın arasından. Ve yine çekip giden yıla, hiç bir şey diyemiyoruz. Ne “Çok güzel geçiyorsun, ne olur kal biraz daha’’ diyebiliyoruz, ne de “Olmadı, seni istediğim gibi yaşayamadım ve sıfırdan yaşamak istiyorum’’ diyip, zamanı geri alabiliyoruz.
Yaklaşık 6 yıldır, Sakarya Yenihaber Gazetesi’nde, hayat kokan, duygu kokan yazılar yazıyorum. Binlerce cümle düştü yüreğimden. Yüzlerce yazı, yüzlerce başlık düştü. Ancak hiç biri, bugünkü başlığım kadar net, bugünkü başlığım kadar konuyu özetleyen ve herkesin diline bu kadar uyan bir başlık olmadı. Çünkü 2015 yılına, gündelik hayat yanından baksak, karşımıza bu cümle çıkar. Yaşanan hüzünlere baksak, bu cümle, işlenen cinayetlere baksak bu cümle, sevinçlere, mutluluklara ve acılara baksak aynı, siyasi olaylara, seçimlere, yeni hükümet kurma çalışmalarına, verdiğimiz şehitlere, Suruç’a, Ankara’ya, olan bitene dair, yazılan cümlelere baksakta aynı cümle, acıdan prim yapmak isteyen, yüreklere baksak ta…
2015 yılı, bu ülkede nefes alan her insana, “NE YILDIN BE 2015” dedirttirecek kadar, zor ve karışık bir yıl oldu.  Ve ülke sorunları ile birlikte, kendi hayatında olanlar da, ayrı bir yorgunluk oluyor insanın gönlünde. Bu yılda, çok farklı bir sürü şey yaşandı nefes alıp veren hayatlarda. “Bana gelmez’’ dediklerimiz, bir bir çaldı kapıyı. Ya da en kötü anda, huzur veren bir “Merhaba’’ gelip çattı yüreğe. Aynı şekilde, hiç beklenmedik bir anda, hüzün dolu bir “Elveda’’ geldi belki de.
2015… üç noktanın yakıştığı günleri de oldu, devam etmenin umudu olan virgülün, sevinçli ünlemin, bin türlü düşünce, kaygı, arayış, belirsizlik ile dolu, soru işaretinin yakıştığı günleri de… Ve artık her geçen saat ile birlikte, ömrümüzün bir yılı daha, çekip gidiyor en sessiz haliyle. Bu yıl da, gerekli, gereksiz birçok cümle düştü gönül telinden. Kalpten bir kaç duygu sızıp, kimi zaman hüzün aktı yüreğe, kimi zaman ise, damla damla huzur yağdı gelip geçici olsa bile…
Evet, 2015 yılı, benim için de, çok dolu ve farklı bir yıl oldu. Çok şey gözlemleyip, istediğimi, istediğim gibi yaşayamasam da, çok şey hissedip, çok şey yazdım yine. Hayata güzel baktıran “Merhabalarım” da oldu bu yıl, yüreğime hüzün düşüren, zamansız vedalarım da. 2015, “Yaşa gitsin’’ demeyi öğretti bana. Duygulardan korkmamayı, yürümeden cümlelerde dolaşmayı, şiirin yüreğe ilaç olduğunu, bir kere daha öğretti.
Ve şimdi sıra, sıfır kilometre olan 2016’da… Eğer gelirken, yanında gerçekten bir şey getirebiliyorsa, 2016 ülkeme kardeşlik getirsin. Sevgi, saygı getirsin. Sabır getirsin zora düşüldüğü zaman. İsyan dolu cümle söyleneceği zaman, iman getirsin. Allah aşkı getirsin. Ve huzura aç tüm yüreklere, huzur ve mutluluk getirsin. 

YORUM EKLE

banner22

banner21