Nerede Atatürk koşuları

Eski atletizm yarışlarına gidelim. Sakarya’mızda en çok ilgi çeken dallardan biri de atletizmdi. İnanın eski yıllarda atletizm yarışları daha iyi planlanıyordu. Zevkli geçen yarışları herkes büyük heyecanla beklerdi.

Atletizm yarışlarını öncülüğünü de okullar yapardı. Şehrimizde çok ünlü rekortmen atletler hala akıllardadır. Her okulun marka olmuş atletlerinin yarışları haftalar evvel konuşulurdu. Hatta o kadar ki şehrin gündeminin birinci sırasına otururdu.

O birinci gelecek, şu okul kazanacak diye tahminler yapılırdı. Orta okulda Şahin Köktür hocamız evvela sınıflardan dereceye girenleri tespit eder sonra okul takımı kadrosuna da onardan seçim yaparak adaletli bir seçimle Atletizm Takımı kadrosunu oluştururdu.

Şimdi Atatürk Koşuları veya diğer atletizm yarışları nerede yapılıyor bilen var mı? Bu organizasyonla uğraşan öğretmenlerimiz var. Sağ olsunlar sembolik olarak bu işleri yapıyorlar. Ses getiremiyorlar.

Beyler işler seçilen bir komite ile olur. Güzergahlar tespit edilir. Gerekirse basın kanalıyla duyurulmak üzere kroki çıkarılır. Nerelerde olur bilir misiniz? Başlama yeri ve ölçüleri komite tarafından tespit edildiğinde bitiş yeri çarşının göbeğinde olur.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet yarışları nasıl Demokrasi Meydanında sonuçlanmışsa çok önemli koşuların en büyüğü anlısı şanlısı Atatürk Koşusu da Atamızı anmak için şehrin bitirilmelidir. Demokrasi Meydanı veya Eski Ticaret Lisesi önü gibi.

Heyet gün tespitinden evvel Sayın Valimize, belediye başkanlarımıza giderek her türlü şartların önünün açılması için görüşerek amirlere söylemelidir. Gerekli izinlerde alınmalıdır.

Trafik Müdürlüğümüzde üstüne düşen görevin en iyisini yaparak okullara ve sporculara en iyi şartları sunar.

Benim hatırladığım ve koştuğum yarışlar vardı. En evvela Etibank önünden başlamak üzere yollar açılarak Atatürk Spor Salonu’ndan Yenicamiye oradan da sola dönerek eski Ticaret Lisesi şimdi ise Büyükşehir Kültür Müdürlüğünü önünde sonlandırılırdı.

Yenicamiden buraya kadar bulvarda yarış severler iki taraflı olarak merakla önde gelen sporcuları görme imkanı bulurlardı. Yapılması zor değil. Yeter ki iyi organize olunsun. Böyle olursa bu spor kentine yeniden atletizm sevgisi aşılanır. Bu şehir bunu hak ediyor.

YORUM EKLE