O buluş ve SAÜ’de bir ilk

Sakarya Üniversitesi’nde dün SAÜ öğretim üyelerinin ve Sakaryalı bir firmanın ortak çabalarıyla üretime sokulan bir ürünün tanıtım toplantısı vardı.

Dördünü yakından tanıdığım 5 öğretim üyesinin çalışmalarıyla bir süre önce üretimi başlayan ürün Sanitest adıyla piyasaya sürüldü.

Sanitest hastaneler başta olmak üzere hijyenin çok önemli olduğu toplu yaşam alanlarında kullanılabilecek ürün.

Geliştirilen sprey temizlik öncesi uygulandığı yüzeyde gözle fark edilemiyor.

Sprey ile püskürtülen maddenin temizlik sonrası morötesi ışınla yapılan kontrolde görülmesi, işlemin hijyen şartlarına uygun yapılmadığı anlamına geliyor.

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde tanıtımı yapılan bu ürünü geliştiren öğretim üyelerinin 4’nü çok yakından tanıyorum.

Prof. Dr. Oğuz Karabay Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ilk gelen 7 öğretim üyesinden biri. Bir dönem Başhekimliğini yaptığı SEAH’ta Enfeksiyon Klinik şefi, Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı.

Prof. Dr. Mustafa Zengin çok uzun yıllardır tanıdığım, geçmişinde gazetecilik, önemli kurumlarda basın müşavirliği gibi görevleri de ifa etmiş çok değerli bir bilim adamı.  Fen Edebiyat Fakültesi öğretimi üyesi olarak çalıştığı SAÜ’de önemli buluşlara imza atıyor.

Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Arslan ise, Mustafa Zengin sayesinde tanıdığım, bilimsel yönleri kadar insani yönleri de çok değerli olan iki dost.

Bu ekibin önemli bir parçası olan Doç. Dr. Hayriye Genç Bilgiçli ise gıyaben tanıdığım, genç ve yetenekli bir bilim insanı.

Bu ekibin ortaya çıkarttığı ürünü Sanitest adıyla markalaştırıp piyasaya süren Sanidez firması da Sakaryalı.

Yavuz Akbulut’un yönetim kurulu başkanı olduğu Sanidez biyo güvenlik alanında çalışıyor.

Akbulut’u henüz yeni tanıdım ama heyecanı ve duruşunu takdir ettim.

Tanıtım toplantısında konuşan herkes bu süreçte Rektör Fatih Savaşan’ın kendilerine önemli bir destek verdiğini belirtti.

Savaşan da konuşmasında SAÜ’de ortaya çıkarılan bir ürünün sanayileşme sürecine katkı vermenin kendisine onur verdiğini söyledi.

Lafı çok uzatmadan Sanitest gibi önemli ürünün bugüne gelmesinde önemli katkıları olan herkesi kutluyorum.

Mahallelerde gönüllü birlikleri şart

Önceki gün AFAD’ın Kırkpınar’daki tesislerinde deprem tatbikatı vardı.

Sakarya AFAD dışında Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Türk Kızılay ve 112 Acil Servis ekipleri ile AFAD gönüllüleri, çeşitli kuruluşlar ve polis ekiplerinin katıldığı tatbikat beni 17 Ağustos gecesine götürdü.

Tatbikat alanında oluşturulan enkazın altından gelen feryat sesleri ile 17 Ağustos gecesi Adapazarı sokaklarında duyduğum feryat sesleri adeta birbirine karıştı.

Tatbikatı izlerken zihnim bir 17 Ağustosa gidiyor bir de olası bir depremde oluşacak muhtemel enkaz görüntülerine…

O daracık alanda bile arama kurtarma birliklerinin hangi birine yetişeceği merak ederken Allah göstermesin olası bir depremde oluşacak yıkımın altında kalanları kim kurtaracak?

Evet 17 Ağustos sonrası arama kurtarma çalışmaları adına önemli bir mesafe kat edildi.

Ancak bu yapılanlar yetersiz.

Her mahallede mutlaka gönüllü arama kurtarma birliği kurtarmak şart.

Bu konuyu yeniden yazacağım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ulker Tumer.
Ulker Tumer. - 8 ay Önce

Tebriler