O gece ne oldu?

                Dört yıl… Tam dört yıl boyunca, 15 Temmuz ile yatıp, 15 Temmuz ile kalkıyoruz. Ben de dahil, 15 Temmuz gecesine dair, çok yazdık, çok konuşup, tartıştık ve sayısız tweet attık. Fakat dört yıl boyunca, o alçak darbe girişimini konuşuyor olmamıza rağmen, 15 Temmuz 2016 gecesi ne olduğunu, ne yazık ki, tam olarak anlayamadık. Hatta artık, o geceye dair, bir cümle söylemeye kalkınca, ‘’öff, yine mi 15 Temmuz?’’ diye başlayıp, cümleyi de; “ee fetö’yü, 18 yıl boyunca, bu iktidar büyütmedi mi he?’’ şeklinde, bitirenler karşımıza çıkıyor. Karşı taraf, ‘’fetö, bu iktidar döneminde değil, kırk yıldır devlete sızıyor’’ gibi, gerçeği basit bir cümle ile ortaya koyduğu vakit, neyin, ne olduğu anlaşılmıyor.

                Sahi, ne oldu o gece? Millet olarak, neyin kavgasını verdik biz? Asker kılığında olan darbeci alçaklar, bizden ne istediler de, biz neyi teslim etmedik? Oysa bugün, ‘’hain’’ olarak andığımız kişilerin isimleri, Hans veya Jonh değil. İsimleri ya Ahmet, ya da Mehmet. Yani; vücutlarında volta atan kan, bizim kanımız ile bire bir aynı. Yani; onların kimliğinde de, ‘’TC’’ yazıyor, bizim kimliğimizde de. Yani; vatana ihanet eden ve millete kurşun sıkanlar da, bu bayrak altında büyüdü, biz de. Ve en acısı da; 15 Temmuz 2016 günü, Şehit Ömer Halis Demir de, şerefli asker üniforması giyiyordu, o iğrenç insanlar da.

                Peki ama; nasıl oldu da, bu insanlar, ruhlarını 1 dolara sattı? Fakat bugün hala, fetö’yü ve o iğrenç insanları savunanlar var. Darbeye kalkıp, ülkeyi işgal etmek isteyenleri, mağdur ve masum kılmaya çalışanlar var. İlk zamanlarda olan ‘’tiyatro’’ söylemi, biraz azalmış olsa da, 15 Temmuz’u, tiyatro olarak görenler, ne yazık ki bugün hala var. Ve bu zihniyet olduğu sürece, ne fetö biter, nede 15 Temmuz tehlikesi geçer.

                Evet, TSK içince, fetö, gücünü sürdürüyor olsa, siyasi partiler içince, egemenliği devam ediyor olsa ve fetö’ye can suyu olmak için, kendilerini adayanlar olsa da, bir daha 15 Temmuz gibi, bir kalkışmaya, cesaret edemezler. Lakin bu ülkeyi bölme isteği, iç savaş çıkarma arzusu ve sandık dışında, iktidara gelme hevesi bitmedi, hiç bir zaman da bitmeyecek.

                Mesela, yarın 15 Temmuz anma törenleri yapılıyor iken, birileri, hatta içimizden birileri, yeni ve 15 Temmuz 2016’dan çok daha hain, çok daha kirli planlar kuracak. Yarın 15 Temmuz anılır iken, ‘’darbelere hayır’’ diyen, bazı dillerin altında, yeni darbeler için dua olacak. Ve yarın, yani 15 Temmuz’un dördüncü yıldönümünde, gün boyunca, yine o gece ne olduğunu, uzun uzun konuşulup, anlatılacak.

                Oysa 15 Temmuz 2016 gecesi, stop cümleler ile anlatılmalı. Mesela; “15 Temmuz’un hedefi; Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile beraber, dünya sahnesinde yükselen Türkiye idi’’ denmeli. “15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, ezan kısılacaktı’’ denmeli. ‘’Darbe başarılı olsaydı, Türk Bayrağı göklerden inecekti’’ denmeli. Ya da en iyisi, ‘’eğer 15 Temmuz 2016 gecesi, darbe gerçekleşseydi, dünya üstünde, Türkiye olmayacaktı’’ denmeli.

Not: Ayasofya camii ile ilgili, duygu ve düşüncelerim, haftaya bu köşede.

YORUM EKLE
YORUMLAR
AYHAN BAŞER
AYHAN BAŞER - 7 ay Önce

TEBRİK EDERİM KARDEŞİM GAYET KISA VE GAYET AÇIK.YAZILARINIZI BEKLİYOR OLACAĞIZ.

Feride KANTÜRK
Feride KANTÜRK - 7 ay Önce

Emeğine düşüncene sağlık Rabbim Ülkemizi her türlü kötülükten korusun.

ALİ GÜNEY
ALİ GÜNEY - 7 ay Önce

Yüreğinize sağlık

İSMAİL
İSMAİL - 7 ay Önce

Elinize, yureginize sağlık. Kolay gelsin. Severek okuyoruz.

Seyfettin TANIŞ
Seyfettin TANIŞ - 7 ay Önce

yüreğine sağlık saygılar