O zihniyet...

 

Bugünkü yazımızda o zihniyetin ekonomide büyüme anlayışı, Ayasofya’ya bakış açısı ve kol kola kırdırma itirafını yazacağım. Birde söz verdim EYT konusuna tekrar değineceğim.

Önce o zihniyetin EKONOMİDE BÜYÜME anlayışı…

Öyle parate, swap, cari açık, enflasyon, deflasyon, devalüasyon, dalgalı kur, eurobond, konsolidasyon, likidite, sterilzasyon, arz, talep, lot, Jit, gayri safi milli hasıla, gibi kelimelerden anlamam. Cahilliğime verin. Taa M.Ö.’den kalma usulle anlatayım ekonomide nasıl büyüdüğümüzü ekonomide büyüdüğümüzü fark edemeyenler anlasın.

O zihniyet geldiğinde asgari ücretle 9 çeyrek altın alınıyordu. Bugün ise 18 çeyrek altın. En düşük memur maaşı ile 13 çeyrek altın alınıyordu. Bugün ise 26 çeyrek altın. Ortalama emekli maaşı ile 14 çeyrek altın alınıyordu. Bugün ise 28 çeyrek altın. Bakın… Nasıl büyümüşüz? Olur ya… Bir işçimiz veya bir emeklimiz veya bir memurumuz karşınıza çıkıp ‘Sen ne anlatıyorsun? Ben aylığımla ancak 3,5 - 4 çeyrek altın alabiliyorum veya en fazla 5. hayal mi görüyorsun? Yoksa dalgamı geçiyorsun?’’ diyerek sana ekonomi dersi vermeye kalkarsa benden tavsiye onları FETÖCÜ, PKK’lı, SOROZCU, DIŞ GÜÇ, İÇ GÜÇ veya BEKACI diye itham etmeyi unutmayın.  

Ayrıca büyüme derken haksızlık etmeyelim. Bazı ekonomik verilerde büyüdüğümüz durumlarda var.

Örneğin; O zihniyet geldiğinde DOLAR 1.6 lira idi. Bugün ise 6.8 lira. Matematik hocasına sordum 1.6 mi büyük? Yoksa 6.8 mi? 6.8 büyük dedi. Bakın TL bazında da büyümüşüz.

Örneğin; O zihniyet geldiğinde 2.7 milyon İŞSİZ vardı. Bugün ise gayri resmi rakamlara göre 23 milyon (İnanmayan saysın). Resmi rakamlara göre ise bazen 7 milyon. Bazen 11 milyon. Bazen de 13 milyon. 2.7 mi büyük yoksa 7, 11, 13 mü? Bakın işsiz sayımızda da büyümüşüz.     

O zihniyet geldiğinde 4 milyon YOKSUL KİŞİ sosyal yardımlardan faydalanıyormuş. Bugün ise övünerek anlatıyorlar bu sayı 20 milyonu geçiyormuş. Gördünüz mü yoksul insan yani FAKİR FUKARA SAYISINDA da büyümüşüz.

Daha başka? BORÇLANMA konusunda da büyümüşüz. 1.8 milyon esnafımız, 2.5 milyon çiftçimiz, 4.3 milyon kamu çalışanımız, 5 milyon üniversite mezunu çocuğumuz, 11 milyon emeklimiz, 13 milyon işçimiz borç zevki içinde sefa sürüyor. Borç yiğidin kamçısı derler ya kamçı konusunda da pardon yiğitlik konusunda da büyümüşüz. Bakmayın siz herkes ayağını yorganına göre uzatsın diyen o zihniyete. Onu diyenler önce ülkenin DIŞ BORCUNA baksınlar. 2002’de 130 milyar dolar olan dış borcumuz o zihniyet sayesinde 2019 Aralık ayı itibarı ile 473 milyar dolar kadarcık büyümüş.

Borç zevkinden bahsederken İCRA ZEVKİNİ de unutmamak lazım. Onlar geldiğinde icra dosya sayısı 8 milyonmuş. Bugün ise 20 milyonu aşmış. Bankaların faizine para yetiştiremeyince icralık olma başarısında da büyümüşüz.

Faiz denilince FAİZ LOBİLERİNİ unutmamak lazım. O zihniyet geldiğinde faiz lobilerine 3-4 milyar dolar faiz ödeniyormuş. Bugünü sormayın. Kimine göre 60 milyar dolar. Kimine göre 70 milyar dolar bu sene sadece faize ödeme yapılacakmış. Ben sizlere bu sene ödenmesi gereken dış borç toplamının 169 milyar dolar olduğunu söyleyeyim de siz hem halimizi hem de DÖVİZİN neden yükseldiğini anlayın. Anlayın ki nasıl büyüdüğümüzün farkına varın.

 

Sadece bunlarda mı? Batık paralarda da büyümüşüz. Hani O zihniyetin ittifak ortağı Bahçeli’nin Başbakan Yardımcısı olarak görev aldığı hükümet var ya. İşte o hükümetin batırdığı 60 milyar doları da büyütmüşüz. Bankaların milyar dolarlarının ne alemde olduğunu ise hala öğrenemedik.

Son bir büyüme örneği daha vereyim. Gayri safi milli hasıla. Yani Dolar cinsinden kişi başına düşen milli gelir 31 Aralık 2019 nüfus verisiyle hesaplandığında 9 bin 117 dolar seviyesinde yer almış. Yani kişi başına düşen gelirimizde büyümüş. Olur ya yıllık geliriniz 61.995 TL’den (9.117 dolarX 6.8=61.995 TL) az ise aradaki farkı ülkeyi idare edenlerden yani o zihniyetten istemeyi unutmayın. Vermezler ise yargıya müracaat edin.

Ne demiş atalarımız? Bir konunun normal açıklamasını anlamıyorlarsa mizahı var. Bizde mizahımızı geçe geçe anlatalım. Belki nasıl büyüdüğümüzü daha iyi anlarlar.

O zihniyetin AYASOFYA’ya bakış açısı…

Tamda seçimlere yönelik algı oluşturmak için Ayasofya polemiğine başlayacaklarken İYİ PARTİDEN ibadete açılsın hamlesi geldi. Zihniyet meselesi… Elbette RET edeceklerdi. Nitekim ret ettiler. Bende zaten, ‘’Önce yanındaki camiyi doldurun ondan sonra Ayasofya’nın ibadete açılmasını isteyin…’’ diyen zihniyetten de başka bir şey beklemezdim.

O zihniyetin, Cuma vaazlarından ‘’son din İslam ayetinin’’ okunmasını kaldırdıklarını tepki gelince de zaman zaman okutturduklarını, imar planlarından Cami adını çıkarıp mabet yazdırdıklarını, Cami arsası olarak ayrılmış birçok arazi üzerinde imar değişikliği yapılarak konut ve ticarethaneye çevirdiklerini, bakara makaracıları koruyup kolladıklarını yaşayarak gören birisi olarak da AYASOFYA’nın ibadete açılmasına ret verirler diye iddiaya bile girmiştim.

Bu arada kamuoyundan gelen tepki karşısında önümüzdeki günlerde bir formül bularak açmak zorunda kalırlarsa ona bir şey diyemem. Sadece milletin gücü ve seçim yatırımı der geçip giderim.

Şimdi gelelim HER İKİ TARAFI KIRDIRMAK İÇİN KOL KOLA GİRDİK itirafına…

Genç bir siyasetçi. Yaşı gereği o dönemin SORUMLUSU olması mümkün değil. Ama bulunduğu mevcut konumu gereği o zihniyetin bir dönemini itiraf ediyor. Çok ama çok vahim bir açıklama. 2006 ve 2007’lerde Balyoz ve Ergenekon süreci ile başlayan ve bu ülkenin binlerce MASUM VATANSEVERİNİN uyduruk belge ve çoğu FETÖCÜ ve PKK’lı olan itirafçıların ifadeleri ile yargılanmasına, cezaevlerinde yatmasına ve hatta birçok insanın cezaevlerinde ölmesine sebep olan bir KOL KOLA DÖNEMİNDEN bahsediyor. Hatta 15 Temmuz’un bu sürecin neresinde olduğunu da sormak lazım bu genç siyasetçiye dedikten sonra sözüm MUHALEFETE. Neyi bekliyorlar?

Bu itirafı her hangi bir muhalefet siyasetçisi yapsa ve bu siyasetçi bırakın Genel merkez üst düzey yöneticisi olmasını herhangi bir ilçenin ilçe yöneticisi olsa O ZİHNİYET çoktan yargıya müracaat etmişti bile. Sadece yargıya müracaat etmekle kalmaz aynı gün taa seçimlere kadar sürecek bir propaganda sürecine de başlardı.

Yine soruyorum. Sahi muhalefet neyi bekliyor? İl ve ilçe başkanları yargıya müracaat etmek için benden talimat mı bekliyor? Ya Genel Merkez yöneticilerine ve hatta Genel Başkanlarına ne demeli? Hiç İlker Başbuğ’u ve onun hakkında yargıya müracaat edilmesini isteyen AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı da mı görmüyorlar? Ki İlker Başbuğun ifadesi bu KOL KOLA İTİRAFININ yanında bin kez daha masum kalır. Ahh ahh… Ne desem ki böyle MUHALEFETE?

Hatta şöyle bir uyarıda bulunayım muhalefete. Yargıya müracaat edin derken sakın haa o genç siyasetçi hakkında yargıya müracaatta bulunmaya kalkmayın. O dönemin sorumluları hakkında yargıya müracaat edin. Yoksa…

Şimdi gelelim EYT konusuna.

Defalarca yazdığım gibi HAK, HUKUK, ANAYASA, ADALET desem ilgililer anlayamayacağı için EYT konusunda örnekler vererek anlayacakları dilden yazayım ilgililere.

Eyyy ilgili…

Örneğin; 3 oda 1 salon daire alsan. Tapu’da işlemini yaptırıp adına tescil ettirsen. Bir süre sonra tapu dairesinden bir yazı gelse. O yazıda da senin dairenin birisine devlet el koydu. Senin artık 3+1 dairen değil 2+1 dairen var denilse ne yaparsınız? İşte EYT’lilerin durumu bu.

Veya bankaya 100 bin lira para yatırsan. Bir süre sonra bankadan bir yazı gelse. O yazıda bankamız senin paranın 25 bin lirasına el koydu. Senin artık 75 bin liran var denilse ne yaparsın? İşte EYT’lilerin durumu bu.

Başka örnek daha yazardım ama neyse kalsın yazmayayım.

Şimdilik yazımı burada sonlandırırken bir başka yazımızda o zihniyetin daha başka özelliklerini de yazarız.

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

15.06.2020  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin güllü
Engin güllü - 4 ay Önce

Ağzına sağlık sinan abi

Mustafa Berber
Mustafa Berber - 4 ay Önce

Arkadaşım yüreğine sağlık.

Selamı
Selamı - 4 ay Önce

Bayrak inmez ezan susmaz yol yaptık ... ağzıyla yazmışsın o bizim mabudumuz ona dokunmak bile ibadettir bir peygamber gelecek olsaydı o kainat liderimiz olurdu Allahın bütün sıfatlarını üstünde toplamış tek lider odur .... ....

Vatandaş Ahmet
Vatandaş Ahmet - 4 ay Önce

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ'YMİŞ.
- 60 yaşı bekliceksin.
-Şuanki durumda 64 bin tl alacağın para 53.700tl olacak ve alamıyacaksın.Hak edeceksin.
-Hak ettiğinde %25 ini alacaksın.13.425 tl.kalan %75 kısım maaşına eklenecekmiş.şuanki durumda 60 tl.maaşına eklenecek.
-İş verenden alınan %7 nin %3 ünü 20 yıl işçiden alacaksın.Şuanki durumda 96 tl.kesilecek.
-20 yıl boyunca 96 tl kes.Emekli maasima 60 tl ekle.
-HANİ BENİM %75 İM NERDE????? SENİN GİBİ ÇAKAL HÜKÜMET HAYATIMDA GÖRMEDİM ULAN BİRDE ŞU ÇALDIĞINIZ EMEKLİ HESAPLAMA ORANI YÜZDE 72 DEN 2000 YILINA KADAR 2008 SONRASI İŞE GİRENLERİN YÜZDE 28 DÜŞÜRDÜNÜZ YÜZDE 72 OLSAYDI ŞUAN ÖMRÜNÜN BOYUNCA ASGARİ ÜCRET ÇALIŞAN BİRİ EMEKLİ OLDUĞUNDAN ALACAĞI PARA ASGARÎ ÜCRETE DENK GELİYOR AMA YÜZDE 28 İLE ÇARP 800 TL BOZDUR BOZDUR HARCA AMA MİLLETİM DÜŞMÜŞ EYT PEŞİNE AMA KİMSE SORMUYOR EN ÖNEMLİ KONUYU ESKİDEN EMEKLİ HESAPLAMA ORANI YÜZDE 72 SABİT ORANDI BUGÜN EYT LİLERE SORUYORUM EMEKLİ OLSAN NE OLACAK 200 YILANA KADAR TOPLAM PRİM GÜNLERİN YÜZDE 72 İLE HESAPLANACAKTIR 2000-2008 YÜZDE 40 LARA DÜŞECEKTİR 2008 SONRASI YÜZDE 30-35 ARASI OLACAKTIR HELE 2008 SONRASI İŞE GİRENLERİN SABİT ORAN YÜZDE 28 ŞİMDİ ANLADINIZ MI NEDEN BES İ ZORUNLU KILIYOR ÇAKALLAR GÜN GELECEK BUNLAR SGK EMEKLİLİK KALDIRILACAKLAR DEMEDİ DEMEYİN ESKİ SABİT ORANIMIZ GELSİN DİYORSAN SES VER SABİT ORAN ÇARPANI YÜZDE 72 OLSUN ÖRNEK 5000 BİN TELE BRÜT İLE ÇALIŞAN YÜZDE 72 İLE ÇARP ortalama 3500 maaş yapar. yüzde 28 ile çarp ortalama 1600 üzeri yapar girdimi dibine kadar herkese girdi EYT LİLER ÇALINAN HESAPLAMA ORANI İÇİN MÜCADELE EDİN!???ama hiçbir siyasi parti bundan bahsetmiyor sizin anlayacağınız siyasi partiler hepsi boş hepsi kendi çıkarları için anlatabildim mi benim bu hakkımı savunacak bir parti varsa oyum onadır lütfen paylaşın belki bir siyasi lideri bunu konuyu alır eyt'liler olarak oylarımızı o partiye veririm kimse takım tutar gibi de parti tutmasın arkadaşlar herkes siyasi partiler herkesin takım tutar gibi parti tutmasını ister çünkü işlerine gelir bizler Türk milleti olarak birlik ve beraberlik olmamız gerekiyor bunları sen şekilde cevap vermemiz gerekiyor bilmem anlatabildim mi bu emekli hesaplama oranı 2000'li yıllarda yüzde yetmiş iki imiş veya 62 lütfen bu konu çok önemli bunu hangi siyasi parti lideri gündemine seçim zamanı getirirse oyumuzu o partiye yönlendirelim sevgiler saygılar!!?BU HESAPLAMAM TÜM ÇALIŞANLAR VE EMEKÇİ KARDEŞİMLER İÇİN AYRICA EYT'LİLER İÇİN SES VER TÜRKİYEM!?? EYLEMİNİ EMEKLİ OLMAN İÇİN YAPMA SSK 2000 YILINA KADAR SABİT ORAN İÇİN YAP MÜCADELENİ YOKSA 1800 LİRA MAAŞ ALIRSIN BU 1800 LİRA DA TUVALET KAĞIDINI KARŞILAMAZ ESKİ SİSTEM GERİ GELSİN DİYORSAN PAYLAŞ HEM EMEKLİ YAŞINI 60'A ÇIKARACAKSIN HEM BİR DE BENİM SABİT ORANA MI ÇALACAKSIN YANİ BİR TAŞLA İKİ KUŞ MADEM EMEKLİ YAŞINI 60'A ÇIKARDIN SABİT ORANIMI NİYE ÇALDIN BUNUN İÇİN MÜCADELENİZİ VERİN ÇÜNKÜ HERKESİN İLERİDE ÇOLUĞU ÇOCUĞU VAR 2008'DEN SONRAKİ KANUNLA EMEKLİ HESAPLAMA ORANI %100 28 DİR ARKADAŞLAR VE EMEKLİ OLMA YAŞI 65 ANLAYIN ANLATABİLDİM Mİ BİLMEM BU KADAR SALAK OLMAYALIM ZAMAN BİRLİK ZAMANI BU KONUYU HANGİ SİYASİ PARTİ MASAYA KOYARSA OYLARIMIZI TÜRKİYE HALKI OLARAK O PARTİYE VERELİM BANA NE YOLDAN OTOBANDAN HAVALİMANINDAN BEN HUZUR İÇİNDE YAŞAYAMADIK TAN SONRA NE ANLAMI VAR YAŞ OLMUŞ 40 YANİ İLERİSİ İÇİN BANA NE BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ MÜCADELEMİZİ HÜKÜMETE ŞU ŞEKİLDE SORMAK LAZIM EY HÜKÜMET SEN EMEKLİ YAŞ ORANINI 65'E ÇIKARDIN NEDEN YÜZDE YETMİŞ İKİ EMEKLİ HESAPLAMA ORANINI 2008'DEN SONRA İÇİN İŞE GİRENLER İÇİN YÜZDE 28'E DÜŞÜRDÜN DİYE SORMAMIZ LAZIM EMEKLİ HESAPLAMA ORANI ESKİDEN OLDUĞU GİBİ TEK KALEMDE SABİT ORAN DA YAPILSIN DİYORSAN DURMA PAYLAŞ VE BUNU HANGİ SİYASİ PARTİ DİLE GETİRİRSE OYLARIMIZI O PARTİYE VERELİM BENİM İSTEDİĞİM KİMSETAKIM TUTAR GİBİ KİMSE PARTİ TUTMASIN ARKADAŞLAR HERKES TAKIM TUTAR GİBİ PARTİ TUTARSA BİZ İNSANLIK OLARAK BİR ARAYA GELEMEYİZ VE İNSANLARIN PARTİ TUTMASI DA SİYASİLERİN İŞLERİNE GELİR TEKRAR SÖYLÜYORUM BU KONUYU HANGİ PARTİ DİLE GETİRİYORSA OYLARIMIZI KİŞİ GÖZETMEKSİZİN O PARTİYE VERELİM

Ayhan Türk
Ayhan Türk - 4 ay Önce

Sömürü düzeni son hızla devam
Ediyor özellikle #EYT te ye ve gelecek nesillere ve Ülkemize