Olmasaydınız da olurdu

“Öfke baldan tatlıdır” derdi babaannem. Kin öfkenin en belirgin gösterilme durumu. Zamanında söyleyecek sözü olmayanlar ölenlerin arkasından değerlendirmede bulunuyor.

Pek çok ölen kişinin ardından “Geberdi” yazıldı bu ülkede. Pek çok kişi 10 Kasımlarda hastalandı.

Bazı gazeteler tam da 10 Kasım günü konuyla hiç alakası yokmuş gibi “Olmasaydın da olurduk” temalı ilanlar aldı.

Ve bunların hepsi yakın zamanda yaşandı. Hayatta olanlar hayatta olmayanlar hakkında hayattan değerlendirme yaptı. Sonunda şartlar değişti. Bugün herkes senden benden daha Atatürkçü…

Atatürkçü derken Atatürk’ün fikirlerini benimseyen değil, Atatürk üzerinden prim yapan, kendi çapında Atatürk satan kişi anlamında…

Kendi fikri olmadan başkalarının fikirlerine göre şekil alınca böyle oluyor işte. Hani trafikte bir aracın arkasına takılır gidersiniz, öndeki araç hızlandıkça hızlanırsınız. Siz öndeki araçtan daha ilerisini görmezsiniz, öndeki araç bir anda şerit değiştirir ve siz öndeki kamyonun kasasına çarparak durursunuz ya… Onun gibi bir durum söz konusu.

Yol gösterici olarak benimsediklerinize göre hareket ederseniz onlar şerit değiştirdiklerinde siz öndeki araca çarparsınız.

Onlarınki siyasi manevra olur ama siz dımdızlak ortada kalırsınız.

O gün attığınız başlığı size bugün iade etmek isterim. Olmasanız da olurdu hem de daha iyi olurdu…

Ben bilmiyordum demek olmaz

Hukuk “bir insanı bir konuyu bilmiyorsa bilemiyorsa veya bilmek zorunda değilse” suçtan muaf tutar. Yani siz bir ürün aldınız, aldığınız ürünün faturasını aldıktan sonraki kısmı devlet ile alakalıdır. Size ulaşana kadar kısmı devlet tarafından garanti edilmiş olmalıdır.

Ya da kasaptan et aldınız. Aldığınız ette mezbaha mührü var. Sizi ondan öncesi ilgilendirmez. Çalıntı inek miydi, yurtdışından kaçak mı gelmişti… Sizi bağlamaz.

Ancak             bu durumun aşırı istismar edilmesi de söz konusu.

Son zamanlarda tütün fiyatlarına zam gelmesi işleri karıştırdı. Tiryakiler artık tütün alıp kendi sigaralarını kendileri yapıyor. Bunda bir mahsur yok. Ancak alınan tütün açıksa mutlaka hassas davranılmalı. Çünkü buradaki kaçakçılık birden fazla tehlike içeriyor. Birincisi devlete kazık atıyorsunuz. Vergi çalınmasına aracılık ediyorsunuz. İkincisi aldığınız üründen emin değilsiniz. Kendi sağlığınızla ikinci kez oynuyorsunuz. Üçüncüsü ve asıl önemlisi sizden elde edilen gelir terör örgütlerine kaynak sağlamış oluyor.

Sigara içmeniz ve sağlığınızı tehlikeye atmanız sizin sorununuz. Vergi kaçırmanız devletin değerlendireceği konu. Ancak terör örgütlerine bu şekilde kaynak aktarılmasına aracı olmanız affedilir bir durum değil.

“Ben bilmiyordum” diyerek vicdanınızı da rahatlatamazsınız…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayboldum
Kayboldum - 10 ay Önce

Burda suç millete değil zam koyan devlette gereksiz zam yaparak insanları zor durum da bırakan da kaçakçılık yolunla teröre destek sağlanmasına yol açan yine devlet suriyelilere daha fazla yaranmak için yüzde yüz zam yaparak halkını sömüren de suç