Ölmüş bir millet

Kaz Dağları, Alaplı, Ünye-Fatsa, Murat Dağı… Doğayı katleden maden projelerinden sadece birkaçıdır.

Ülkemizde son 13 yılda 99 bin hektar orman madenlere açılmış, ormanlardaki maden arama sahaları önceki dönemlere göre kat ve kat artmıştır.

Söz konusu projelerle ağaçların kesilmesiyle birlikte yeraltı sularının, derelerin ve göllerinde kirlendiğini, yer altı ve yer üstü canlıları olmak üzere büyük bir ekosistemin yok olduğu görülmektedirler.

Yapılan araştırmalar ormanların yaz aylarında hava sıcaklığını 10 dereceye kadar azaltabildiği, kuraklığı engellediği görülmektedir.

O yüzden iklim değişimini dikkate alarak tek bir ağacın bile vazgeçilmez olduğu bir gerçektir.

Bu maden arama şirketlerinden en önemlileri Kanadalı şirketlerdir.

Kanadalı Alamos şirketinin Çanakkale ili sınırlarındaki Kirazlı ve Ağı Dağı, Çamyurt ile birlikte Kaz Dağları'nda toplam 3500 hektarda arama ruhsatı bulunmaktadır.

Kanadalı Centerra Gold isimli şirket de Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde altın aramak için sondaj çalışmalarına başlamıştır.

Yine Kanadalı olan Eldorado Gold Corporation, Türkiye'deki taşeronu Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla Samsun'un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları'ndaki 1975 hektar alanda 16 Ekim 2024 tarihine dek altın madeni arama ruhsatı almıştır.

ÇED raporunda 165 milyon dolarlık Kazdağı projesinin uzatılmadığı takdirde altı yıl süreceği, bu süre zarfında

500 bin ons altın ve

3 milyon 6 bin ons gümüş üretileceği belirtilmektedir.

Bu maden sahalarından çıkarılan altının devlet katkı payı dünyada yüzde 10-20 arasındayken Türkiye’de kağıt üzerinde yüzde 8-9 arasında, gerçekte ise ne VAHİMDİR ki yüzde 5 bile değildir.

Bu oran, devletin madenciye teşvikiyle değişmektedir. Madenci ürettiği madeni kendi tesisinde işleyip son ürüne çevirirse devlet hakkından yüzde 40 indirime gitmekte ve bu nedenle devletin aldığı pay yüzde 4,8 gibi sömürge ülkelerinde bile olmayan oranlara düşmektedir.

TEMA Vakfı'na göre maden alanının yüzde 98,7'si orman alanında bulunurken, 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapmakta, yedisinin ise dünyada sadece Türkiye’de bulunduğu belirtilmektedir.

Bölgede ayrıca 18 memeli,

41 kuş, 10 sürüngen ve

117 böcek türü yaşamaktadır...

6 yıl sonra bu zenginliklerimizin belki de hepsini Katar Katar kaybedeceğiz‼️

Vatanın kalbi ormanların derinliklerinde saklıdır. Ormansız bir millet ölmüş bir millettir‼️

Ne kadar Yerli, Milli ve Doğa koruyucu olduğumuzu anlatmaya çalıştım...

Sağlıklı bol bereketli bir hafta diliyorum…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğra by .
Buğra by . - 3 ay Önce

Günaydın sakaryam.dr by yazılarınızı okudukça şunu daha iyi anlıyorum devleti yönetenler bir örümcek ağı gibi ülkeyi avuçlarının içine almış inim inim inletiyolar şunuda düşünmüyo degilim bu halk neden bu kadar yanlışa dur demez acaba haberdar degillermi yoksa kulaklarimiz sagir gozlerimiz körmü oldu neden yarınlarımızı kendi elimizle bitiriyoruz çokta ümidimi yitirmekte istemiyorum inandigim bu türk milleti elbet dirilecek yapılan bu yanlışların hesabı soracaktır.sizin araciliginizla burda tüm türk kardeşlerime sesleniyorum lütfen koronaya dikkat edelim maskelerimizi takalım kurallara uyalım tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum

Erhan Korhan.
Erhan Korhan. - 3 ay Önce

Saygıdeğer hocam herzamanki gibi yine çok önemli bir noktaya değinmişiniz. Bu yorumlarınız ve anlatmak istediğiniz konuları inşAllah birileri görüyor ve okuyordur. Milletimizin şu günlerinde bile iktidar hükümeti salgından çok, yer satmak, toprak satmakla uğraşıyorsa bu milletin bazı şeyleri görmesi lazım artık. Yinede Türkiye Cumhuriyeti evlatları olarak dimdik ayaktayız ve o çok İYİ günler çok yakınımızda. Bu güzel ve örnek gösterilecek yorumlarınız ve yazılarınız içinde ayrıca teşekkür etmek gerekiyor size. Şu pandemim sürecindede rabbim herkesin yar ve yardımcısı olsun. Evde kalın, sağlıklı kalın kalabiliyorsak tabi.

Paşalı
Paşalı - 3 ay Önce

İyi günler, Tema Vakfının verilerine göre sadece kaz dağlarında 195 bin ağaç kesilmiştir, bunu yapan Kanadalı şirketin kendi ülkesinde ağaçtan kopartılan bir dal uzunluğuna göre 40 cm. ye 40 dolar yüz cm. ye 100 dolar ile cezalandırılmaktadır, ülkemizde 6831 sayılı orman kanunu acilen değiştirilmelidir, Osmanlı torunu olmakla övünenlere Fatih'in sözünü hatırlatmak isterim "Ormanlarımdan bir ağaç kesenin kellesini keserim " Hocam bence TÜRK Milleti adına çok önemli bir Misyon yüklendiniz ve bunu layıkıyla yerine getiriyorsunuz, bu milleti gaflet uykusundan uyandırmak lâzım, sosyal medya'da paylaşım yapan abidik gubudik siyasetçilerle bu işlerin olmayacağı da bir gerçek maalesef, yüreğinize kaleminize sağlık, sağlık ve esenlikler diliyorum

Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 3 ay Önce

Sn. Hocam muhalefet partileri bu duruma neden sessiz kalıyorlar acaba kendi içlerindeki koltuk sevdalısı insanların ve liyakat sız kişilerin böyle ciddi bir konuya bilgi yetersizlikleirnden kaynaklı Bi haberdar olmalarımıdır.

İsmail zortul
İsmail zortul - 3 ay Önce

Değerli hocam Ağzına yüreğine sağlık çok güzel dile getirmişsin senin gibi Türkiye'ye düşünen kaç var Vatanını milletini sevmeyen yazıklar olsun

AYHAN
AYHAN - 3 ay Önce

Sayın Uzm. Dr. Cihan Kolip değerli makaleniz için en içten dileklerimle teşekkür ederim. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz her karışı şehit kanı ile sulanmış vatan evlatlarina aittir. Bu bilince sahip millet sizleri umutla bekliyor. Yolunuz açık olsun. Saygılar

Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 3 ay Önce

Doğduğumuz zaman beşiğimiz ağaçtan, nefes aldığımız her an ihtiyacımız ve hatta öldüğümüzde tabutumuz bile ağaçtan yapılırken, biz insanlar ağacı ve doğayı katletmek için insanlıktan çıkmış vaziyetteyiz. Doğal afetleri önleyen en mühim unsur orman ve ağaçken, neden yoketmeye çalışırız inanılması güç; cevabı 'paraya tapma hırsı'! Çok yazık...

AHMET PEKŞEN
AHMET PEKŞEN - 3 ay Önce

Sevgili hocam,
sene 1985 yada 86 idi.
Almanya’da Stollberg kasabasındayım.
Belçika Hollanda sınır üçgeninde.
Gece televizyon izlerken Belçika televizyonda bir anda Mehmet Âli BİRAND ı gördüm.
Açıkoturum vardı. Spikerin Fransızca sordugu soruları Türkçe cevaplıyordu simültane tercüme ediliyordu.
Hain herifin verdiği cevaplar Kanımı dondurdu kanımı.
Hele bir söylediği var ki : “Türkiye Türklere bırakılamayacak kadar zengin maden yataklarına ve Yer üstü kaynaklarına sahiptir.
Zamanı gelince gerçek sahipleri mallarının üzerine tahakküm kuracaktır.”
Şimdi ben bu nesebi müphem zat a küfür edersem !
Suç işlemiş mi olurum ?