Ölümsüzlük

“Bir Memleketin Türk İslam şehri olduğunu önce adaletinden sonra okunan ezandan anlarım. Eğer adalet yoksa, o memlekette sadece İslam’ın adı vardır kendisi yoktur” diyen Fatih Sultan Mehmet Han’dan hiçbir ders almamış, adalet ile yönetilmemiş bir şehirde yaşıyoruz.

Bunun sonucu olarak 1994’ten günümüze kadar yönetimde bulunanlar sayesinde Sakarya şehir olarak çözülmesi çok zor kör bir düğüme dönmüştür.

Alt yapıdan ulaşıma kadar birçok kurumda Liyakat, Adalet ve Vizyon eksikliği nedeniyle yapılan hatalar ve yanlış uygulamalar sonucunda, olağanüstü güzellikler ve zenginliklere sahip olmasına rağmen bölgesinin değil Türkiye’nin son sıralarında ancak yerini alabilmiştir.

Bir gün doktor arkadaşlarla bu şehrin yöneticilerinin neler yaptıklarını tartışıyorduk.

Bir arkadaşım, şehrin önde gelen siyasilerinden birinin eski stadın ışıklandırılmasını proje diye anlatınca,

Sakarya’nın neden son sıralarda yer aldığının cevaplarından biri olduğunu açıklar gibi algıladım.

Bu şehrin yetkiyi elinde bulunduran vekilleri ve yöneticileri görev süreleriniz boyunca veya emekli olduktan sonra gece yastığa başınızı koyunca rahat uyuyor musunuz?

Yahu 1999'dan bugüne 21 yıl geçmesine, her an deprem olabilecek zaman aralığına girmemize rağmen depreme yönelik hiçbir köklü projeyi Sakarya’ya kazandırmadınız! Bu vebali nasıl ödeyeceksiniz?

Çok merak ediyorum.

Şehrin merkez mahallerinde ve bir çok bölgesinde alt yapısı tamamlanmamış, maalesef kanalizasyonların açıktan akarak ciddi sağlık sorunu oluşturduğu mahalleler olduğunu yerinde tespit etmiş bir kişi olarak yapılan israf dolu harcamalar nedeniyle çok üzülüyorum.

Bir şehirde yöneticilerin öncelikli hedefi Adalet, Liyakat, Şeffaflık ve Erişilebilirlik olmalıdır.

Adaletten kastımız eşit hizmet değildir.

Adaletli yönetim; Şehrin bakımsız bırakılmış hizmet götürülmemiş Van Mahallesi gibi bölgelerini şehir merkezi ve ilçe merkezleri seviyesine çekebilmek daha sonra Sakarya’nın her köşesine eşit olarak hizmet götürebilmektir.

Ulaşmak istediğimiz hedefimiz ise;

Şehrimizin en mağdur mahallerindeki çocuklarımız ile en gelişmiş mahallerindeki çocuklarımızın eğitimden, sağlığa, sportif ve kültür faaliyetlerine kadar birçok alanda eşit olarak aynı imkanlardan yararlanmalarını sağlamaktır.

Sakarya’da hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini, kışın üşümemesini temin etmektir.

Kimsesizlerin kimsesi olabilmektir.

Gençlerimizin geleceğe umutla baktıkları, hayaller kurdukları bir şehri görebilmektir.

Şehri yönetenlerin çevreleriyle birlikte zenginleşmeleri değil, bugünkü varlıklarından eksiye düşmeyi başarabilmeleridir.

Böyle bir şehrin, dünyanın en mutlu, huzurlu, barış ve kardeşlik şehri olacağına emin olabilirsiniz.

Size tavsiyem,

Bir stadın ışıkları değil insanların yüreklerinin, hayallerinin ve umut dolu geleceklerinin ışıkları olmayı deneyin.

Yarın arkanızdan saygıyla minnetle anacak, dua edecek bir halkın olması size ölümsüzlüğü tattıracak ve yaşatacaktır.

İşte talip olunması gereken makam koltuk değil, sizlerin gönlündeki ölümsüzlük tahtıdır.

Sağlıklı bol bereketli bir hafta diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 3 ay Önce

Sn Hocam 32 evler mahallesinin yolları ve çark deresine yıllardan beri hiç bir çalışma yapılmadı. İlçe belediye başkanı benim bu mahalleye yapılacak bir çalışmam yok demesine rağmen seçimlerde bu halktan teker yüksek oy alarak seçildi. İnsanlar adaleti değil hakettiklerini yaşıyorlar.

Esen bozkurt
Esen bozkurt - 3 ay Önce

bunların yatacak yeri yok dr bey ah şu biat edenler maske düşünce onların yüzünü görmek istiyorum verçekten sakarya acınacak durumda ama hep umutla bakıyorum yarına elbet bizimde güzümüz gülecektir diyorum az kaldı

Buğra.
Buğra. - 3 ay Önce

Öncelikle tüm sakarya halkına hayirli haftalar bol kazançlar diler izmir depreminde vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet yakinlarina sabirlar diliyorum Syn hocam yazılarınızın tamamında adalet liyakat gibi bu hükümete ters olan konulardan bahsediyorsunuz günümüz müslümanların sadece kimliğinde yazan dini islam kelimesi aynı zamanda bizi kul hakkından adaletten liyakatten de uzaklaştırmıştır vicdani merhameti kalmayan bu yöneticiler sadece günü kurtarmakla halkı suni gündemlerle meşgul ederek vatandaşı uyutmaya devam ediyolar bu uykudan ne zaman uyanırız bilmiyorum vatandaş olarak benim pekte bi ümidim kalmadı bu ülkenin ve şehrin yetimi öksüzü fakiri yatağına aç giriyosa bunun tek sebebi adaleti liyakati ve ahlakı kaybeden yöneticilerdir Rabbim bizleri biran önce bu yöneticilerden kurtarmayı ve muhalefet yöneticelerinide akli salime davet ediyorum . mesafelerimizi koruyalım maskemizi takalım zaruri durumlar dışında lütfen evlerimizde kalalım.

Huriye toker
Huriye toker - 3 ay Önce

Hersatırına imza atılacak bir yazı

Metin Açıcı
Metin Açıcı - 3 ay Önce

Hocam, Sakarya'nın çözümlemesi gereken sorunlarını yerinde tespit etmişsiniz. Yalnız bizim sorunumuz Okumamak Sakaryalı okumuyor bilgi edinmiyor, gerçeği görmüyor görmek istemiyor. Yorum yapan Murat Bey 'in dediği gibi hizmet gelmediği halde yine gidip aynı istikamete yöneliyorlar. Ne kadar Anlatsak yazsak çizsek bu millete nasıl dokunacağız uyandiracagiz bilemiyorum. Saygılar

Mahmut aydin
Mahmut aydin - 3 ay Önce

Sayın hocam gerçekten sakarya halkı yazdıklarınızı okuduklarında birçok gerçeğin farkına varabilcekler her yazınızı hayranlıkla ve merakla okuyorum umarım en kısa zamanda sizleri başımızda yönetici olarak görüruruz

Tayyar uzun
Tayyar uzun - 3 ay Önce

sdat in isoklandirilmasi ile ovunen doktorun tavri ulkemizdeki siyasi idiolojinin insan hayatinin bile onune gectiginin bir gostergesidir malesef boyle. bize oy vermiyorlar diye neredeyse alkislanan bir felaket var kaleminize saglik hocam saygilar.

Paşalı
Paşalı - 3 ay Önce

Anlatırken; halk'a hizmet, Hak'ka hizmet diye döktürüyorlar ama, 25 yıldan beri halk adına gözle görülen sadece bir alt geçit, o da nasıl bir alt geçit olduğu belli değil, şimdi de, topça da ki proje, bunların yapabildikleri sadece bunlar, bisiklet yarışlarını dünya'ya tanıtım fırsatı olarak gören beyler'e soruyorum, şehir içi ulaşım kesmekeşliğini yaşayan bizler, bu reklamdan sonra ulaşımda sıkıntı çekmeyecekmiyiz, bu mu bürokratların liyakatleri, projeleri, Arifiyede'ki alt geçitten halk otobüsleri geçemiyor , otobüsün tavanı üst geçide sürtüyor diye yan yoldan dolaştığını söyleyenler var, eğer doğruysa bu geçidin hangi standard 'lara göre yapıldığını B.Şehir bürokratlarına sormak lâzım diye düşünüyorum, hayırlı günler diliyorum