Önemli olan katılmaktı

Karasu’da hafta sonu bir balık tutma etkinliği düzenlendi. Birkaç yıldan bu yana sosyal medya üzerinden etkileşimde bulunan Mehmet Bingül öncülüğündeki balıkçılar kendi aralarında eğleniyorlardı. Sıklıkla balıkçılıkla ilgili bilgi paylaşımları yapılan sosyal medya sayfası zamanla ülkenin farklı yerlerinden olta balıkçılarının haberleşme alanı oldu.

Artık sosyal medya kullanıcıları ülkenin neresinde olurlarsa olsunlar hangi bölgede ne balığı çıkıyor takip edebiliyordu.

Mehmet Bingül bu alanda biraz daha ilerleme kat etti. Karasu’da bir olta balıkçılığı yarışması düzenledi. Yarışma sosyal medya üzerinden duyruldu. Pazar günü sabah altıda başlayacak balık tutma yarışmasına açıkçası ben ciddi bir katılım beklemiyordum. Ancak sabahın altısında oltası elinde hazır bekleyen 200 civarında kişi vardı. Dahası bu kişilerin çok büyük bir kısmı ilçe hatta il dışından.

İzmit, Bursa, Eskişehir hatta Samsun’dan bu organizasyon için gelen insanlar olmuş. Geceden ilçeye gelen sporcular çadırlarını kurup sahilde sabahlamış. Pek çok balık sevdalısı eşi ve çocuğu ile gelmiş. Üstelik gelenler arasında yaş olarak çocuk sayılacak yaşta olanlar da var altmış yaşın üstünde olanlar da…

Üstelik daha enteresan olanı Karadeniz’de şu ara çinakop çıkmadığı bilindiği halde 200 civarında balıkçı oltasını kapıp gelmiş.

Ödül törenine sıra geldiğinde insanların çoğunun dört saat boyunca balık tutamadığı görüldü. Tutanlar da en fazla bir tane balık tutabilmişti zaten.

Ama balıkçılar oltalarını son ana kadar suda tuttu. Son ana kadar balık tutmanın heyecanını yaşadı. Son ana kadar eğlendi. Her şeyden önemlisi son ana kadar sportmenliği elden bırakmadı. Birbirine taktikler verdi. Olta özelliklerini anlattı. Geldiği yeri, gelirken yaşadıklarını paylaştı.

60 yaşını aşkın şehir dışından gelen bir balıkçı ile konuşuyoruz.

“Ben sabaha kadar heyecandan uyuyamadım” dedi. Altmış yaşında bir adamın birkaç balık tutabilmek yaşadığı heyecanı anlayabilmek bizim için pek mümkün olmayabilir. Ama o heyecana tanık olmak bile mutluluk vericiydi.

Yarışmanın sonunda ya bir balık tuttu ya da hiç tutamadı. Çekindim soramadım.

Ama adam anladı benim onun heyecanını anlamlandıramadığımı.

Sonra gülümseyerek, “Önemli olan katılmak” dedi.

Yarışmalara kazanmak için katılanlar, ne pahasına olursa olsun skoru önemseyenler bu duyguyu anlayamaz.

Teşekkür ederiz Mehmet Bingül. Organizasyona sponsor olan firma da gerekten teşekkürü hak ediyor.

Yenisi ne zaman yapılır, daha kapsamlı mı olur? Ne kadar sürer bilemem.

Ama hayatı yoğun tempo yaşayan insanların balık tutanları izlemesini öneririm.

Ve şu cümlenin manasını tam anlamı ile kavramamız gerektiği kanaatindeyim.

Gerçekten önemli olan katılmakmış…

Düğüne saygımız var da

İnsanların acısına da neşesine de müsamaha gösterilmeli. Zaman zaman alkol alan kişilere bile, “Adam alkollü beyler. İlişmeyin” dediğimiz oluyor. Kişilerin durumlarını benimsesek de benimsemesek de bir parça tolerans tanımış oluyoruz.

Cenazesi olan kişiler zaten acılarını yaşadıkları için nadiren toplumu rahatsız edecek davranışlarda bulunuyor. Yüksek sesle ağlıyor belki, belki de acısını içine sığdıramıyor onun için alışılmışın dışında davranış sergiliyor.

Zaten durumu biliyorsanız o kişilere söyleyeceğiniz bir şey yok.

Ama gel gelelim düğünü olan insanlar öyle değil.

Onların düğünü olduğunda hayatın durmasını istiyorlar. Yüksek sesle eğlenmek düğün yapanın hakkı. Coşkusunu paylaşacak. Ama belli bir saatte düğünü bitirmeyi reddetmek neden? Eğlenmişsin, bitmiş işte. Dozunda bıraksan da sevinç günün tatsız bir hatıraya dönüşmese olmaz mı?

Trafikte mesela. Düğün konvoyu bir gelenek. Ama düğün konvoyu yaparken tüm trafiği tehlikeye atmak geleneğe dönüşmemeli.

Çift sıra yolu kapatmak, olmadık şekillerde şerit değiştirmek, konvoyda olmaması gereken araçların ilerlemesini engellemek, ambulans dahi olsa yoldan çekilmeyi reddetmek…

Silah konusuna zaten girmek istemiyorum. “Biz kuru sıkı atıyoruz” bahanesi de uygun değil. Havai fişek de aslında izne bağlı. Atmasını bilmeyenin deneme yapması faciaya neden olabilir. Ama bizde “Polis, jandarma görmediyse istediğini yapabilirsin” mantığı işlediği için o konuda özgürüz.

Diyeceğim o ki hayırlı bir iş yaparken hayır duası almaya gayret edin. Beddualar yuvanın temeline yer almasın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet bingül
mehmet bingül - 1 yıl Önce

görebilen anlayabilen kalemler de varmış memleketimizde. teşekkür ederiz

Nuri  çınar
Nuri çınar - 1 yıl Önce

Evet önemli olan orda olabilmek ve bu kadar sportif olta ( et -cek sipin balikcisini bir araya getirebilmekti bunu ne bir birim nede bir reklam basabilir du bunu karasu olta balikcilari basardi yillardir yaptigimiz paylasimlar ve diger
Guruplar ile kurdugumuz dostluklar sayasinde ilk sõyledigimizde kimse bize sahip cikmadi bu iste en önemli ve bu isin pesini birakmiyan mehemet bingūl hoca olmustur ve arkasida ki bizler bizlere gūvenip bizleri sevenler geldi simdi bazi yerlerde okuyorum herkez nedense kendine pay biciyor ilce spor müdürümüz kemal atac bey gercekten cok emek harcadi cok cok tesekkür ederim gercekten böyle insan lar egiticiler olmadi ćok güzel ayrica sizin yaziniz da ćok anlamli olmus tesekkür ederim