Ormanı kesen balta mı?

Orman kendisini kesen baltaya sormuş beni niye kesiyorsun? diye; Balta,  bana sorma senden olan sapım olmasa seni kesemem demiş. 

Gel gör ki  balta, sapı sayesinde  ormanı kesmeye başlamış.

Kim bu sap sayesinde ormanı kesenler diye araştırdığımızda maalesef Kocaali’de doğup büyüyen, öldüklerinde cenazeleri  benim gibi Kocaali’de defin edileceklerden oluşan birkaç kişi ve perde arkasında ipleri elinde bulunduran yetkililer,  kelli felli  para babaları.

Vali değişikliğini fırsat bilen Kimyacı iş insanları ve bazı yetkililer düğmeye basarak harekete geçip, kuklanın iplerini oynatmaya başlamışlar.

Kocaali’deki STK, Muhtarlar, siyasi parti ilce başkanları, Belediye başkan Yardımcısı ve yine Kacaalili bir kimya mühendisini de  yanlarına alarak hemen bir toplantı yapmışlar.

Kimya ihtisas OSB nin zararsız  olduğunu, OSB lerin kuruluş tüzüğünün nelerden ihtiva ettiğini, İstihdam sağlanamadığından Kocaali’nin çok göç verdiğini,  gençlerin geleceği  için bu OSB  bizim son fırsatımız olduğu, bu sanayici de kaçarsa  Kocaali büyük bir fırsatı kaçıracağını,  kurulacak olan OSB nin adını değiştirerek (Teknoloji, Medikal vb) milleti kandırmaya da çalışıyorlar. Sayın Valimizin bu işin Ankara’dan  bittiğini, karşı çıkmanın bir manası kalmadığını, beyan ederek  Kimyacı iş insanları lehine algı oluşturmak için kendilerine verilen görevi ifa etmeye başlamışlar.

Bu toplantıyı düzenleyenlerin;

Bu Kimyacı iş insanları ile ilişkileri nedir ? Doğduğu yerlere büyük çevre felaketi yaratacak sanayiyi neden isterler ? diye biraz sorguladım. Baktım bayağı derin konular. Bu ilişkileri belgelendirebileceğim bilgi ve belgelere ulaştığımda açıklayacağım.

Gelelim işin Resmi boyutuna;

24 Temmuz Gazeteciler ve basın bayramımızı kutlamak üzere gazetemizi ziyaret eden SATSO başkanımız Akgün Altuğ bey ve Yönetim kurulu üyeleri ile geniş sohbet imkanı bulduk.

Kendilerine Kocaali de kurulması düşünülen, ancak eski valimiz Ahmet Hamdi Nayır’ın karşı çıkması nedeniyle gündemden düşen  Kimya ihtisas OSB  hakkında ne düşünüyorsunuz diye sorduğumda biz o defteri kapattık, dedi.

Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a Kocaali’ye  Kimya ihtisas OSB kurulması konusunda adının da kullanılarak olumlu algı oluşturulması konusunda, bilgisine baş vurduğumuzda;  “Benim odaklandığım noktalar belli. Bu konuyla ilgili ne alakam ne bilgim var. Bu projeyi dinlemedim, bilmiyorum. Ne biri bana gelip bilgi verdi ne soru sordu. Ne olduğu ile ilgili bir bilgim yok. Bu şehrin çevresinin, doğasının korunması gerektiğine inanan biriyim. Bu şehrin geleceği de ona bağlı. Sakarya’nın  doğası ve çevresi kirletilmemeli, korunmalı. Sektör tercihi yapılırken de ona göre yapılmalı” dedi

Konu ile ilgili tekrar görüşlerini aldığım SATSO Başkanı Akgün Altuğ yapılan toplantıdan bilgisinin olmadığını belirterek; “ Kocaaliler rahat olsun.  Kesinlikle Kimya ihtisas OSB kurmayı düşünmüyoruz. Şehrimizin üretim merkezine ihtiyacı olduğu acıktır. Tüketen bir toplumuz üretmemiz gerekiyor. Ortak akılla yapılacak her türlü yatırımı destekleriz. Özelikle  Kocaali ilçemizde lojistik çalışması yapılabilir. Organize sanayilerin önemi her geçen gün artıyor. Ancak bunun çevreye ve insan sağlığına  zararı olmaması gerekiyor” dedi

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar’a  bu toplantı hakkında bilginiz var mı diye sorduğumda; “ evet duyum şeklinde bilgim var.” Ben bu konuyu giden Valimiz Ahmet Hamdi Nayır beyin açıklamasından sonra kapattım, dedi. Başkanın bu sözünü çok samimi bulduğumu, ama Başkan yardımcısının bu toplantıya katılmasının uygun olmadığını beyan ettim.

Yetkililerin bu tür açıklamalarından sonra bir Kocaalili olarak yüreğime su serpildi.

Bu tür işlerin iş takipçileri gelin torunlarınıza  bir iyilik yapın. Dedelerinin adı geçtiğinde başlarını dik tutsunlar, para her zaman kazanılır.

YORUM EKLE