Ortalamadan ödeşelim

Pandemi döneminde herkes sağlık çalışanlarını gördü. Çünkü en bilindik hizmeti onlar sağlıyordu. Allah razı olsun hepsinden. Ama başka kahramanlar da vardı.

Mesela internet ve telefon hizmeti sağlayıcıları. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde internet arızasından şikayet edeni duydunuz mu? Yok!

Düşünsenize karantinadasınız ve sularınız kesiliyor. Sistemde arıza varmış. Sonuçta su arızasında çalışanlar da insan. Onların da hasta olma riski var. Ama gidip arızaları tamir ettiler.

Her defasında eleştirilerimize hedef olan SEDAŞ çalışanları. Adamlar koronavirüs günlerinde bile elektrik kesintisi yaşamadan günlerimizi geçirmemizi sağladı.

AGDAŞ çalışanları. Siz anne babanızın evine ziyarete giderken elli kere düşünüyorsunuz. “Evde bir gaz kokusu alıyoruz” dediğinizde AGDAŞ elemanları canlarını düşünmeden evinize geliyor. Kokunun kaynağını araştırıyor. “Ailenizde enfekte olan var mı, taşıyıcı mısınız, umreden mi geldiniz” diye sorma imkanı var mı? Düşünsenize AGDAŞ personeli geliyor. Sizin evinizde umreden gelen olduğu için sizin arızanıza bakmadan gidiyor. Hiç duydunuz mu böyle bir şey? Ama adamların yaptığı hiçbir şey görülmüyor.

Tüm bu süreçler yaşanırken bu kurumlar kesinti falan da yapmadı. Ortalama bir fatura kesildi. Öderseniz de Allah razı olsun ödemezseniz de…

Pandemi dönemi geride kaldı. Faturalar biraz yüksek gelmeye başladı. Vatandaş hemen tepki göstermeye başladı.

Bize de yüksek geldi faturalar. Ama…

Son üç ayda yapılanlar var. En azından onların hatırına bu ay bir şey söylenmez.

SASKİ dün açıklama yapmış. Faturaların neden yüksek görüldüğüne ilişkin.

Dert etmeyin kardeşim. Siz canınızı hiçe sayıp bize pandemi döneminde hizmet etmişsiniz. Bizi karanlıkta, susuz, doğalgazsız bırakmamışsınız.

Ortalamadan ödeşelim. Kırmayalım birbirimizi…

Bu hiç olmadı

Sakaryalı ne yaparsa en ses getirenini yapıyor. Eleştirirken de severken de…

Geçtiğimiz günlerde Selahattin Demirtaş’ın eşi ile ilgili sosyal medya paylaşımı yapan kişinin Sakaryalı olduğu ortaya çıktı. Bilenler bilir. Ben Selahattin Demirtaş’ın görüşünden nefret ederim. Görüşlerini siyasetten bile saymam. Bu benim kişisel tercihimdir. O da muhtemelen bilse benim fikirlerimi sevmeyecektir.

Ancak bir kadın üzerinden paylaşım yapmak hiç de uygun değil. Bu benim nefret ettiğim kişinin eşi de olsa hatta düşmanımın eşi de olsa doğru değil.

Doğruya doğru yanlışa yanlış demeden doğruyu yanlışı tespit etme şansımız yok. Namusa dil uzatan kardeşimiz de olsa bunun bedelini kanunlar karşısında ödemeli.

Herkes eleştiri çerçevesinde istediğini söyleyebilir. Ancak eleştiri ile hakaret arasındaki farkı da gözetmek lazım.

Araba iten polis

Hani internette “Başka yerde yaşayamam” başlıklı paylaşımlar yapılıyor ya… Onlardan biri yaşandı dün. Serdivan’da aracı bozulan vatandaşın yardımına Sakarya Polisi yetişiyor. Polis memurları vatandaşların şaşkın bakışları arasında aracı itiyor ve vatandaşın yoluna gitmesine yardımcı oluyor.

Görüntünün devamı yok ama muhtemelen araç sahibi aracını çalıştırdıktan sonra durma riskini alamamıştır. Polislere korna ile teşekkür edip yoluna devam etmiştir.

Bu görüntüyü de dünyanın başka hiçbir yerinde göremezsiniz.

İşte biraz da onun için biz bu ülkeden başka yerde yaşayamayız…

HECATİ: Pandemi sürecinin başından bu yana: Önümüzdeki iki hafta çok önemli...

YORUM EKLE