Ortaokulun bahçesi

1959’lu yıllar Adapazarı Merkez Ortaokulu bahçesini eskiler iyi hatırlar. O yıllarda bu okulda okuyan talebelerin gönlüne futboldan sonra basketbol girdi.

O yılların efsanesi beden eğitimi hocalarından Şahin Köktürk’ün talebeleriydik. Beden derslerine gelirdi. Derse başlar başlamaz kılık kıyafetlerimizi kontrol eder ve düzen intizam ile temizliğe çok önem verirlerdi.

Sert ve otoriter bir eğitimciydi. Aynı zamanda da sevecendi. Spora yatkın olan talebelerin çok severdi. Yaratmış olduğu lise basketbol takımı unutulmazlar listesindedir. Takımda kimler vardı bir hatırlayalım. Atilla Tapşın, Erol Güner, İbrahim Özüseven, Cihat Pilav,Nezir Emiroğlu, Erdoğan Çamlıyurt. Tümay Ongun ve Mete Şen gibi. Ünlü basketbolcular ile şehrimizin adını iyi duyurdular.

Ortaokulun bahçesinde yapılan basketbol sahalarıyla tüm bu spora gönül veren talebeler çalışma, basketbolu sevme imkanına sahip oldular. Şimdiki belediye kliniğinin olduğu yerde sadece bez ayakkabılar ile girilen güzel basketbol sahası vardı. Onun bitişiğinde ufakta ola Erkek Sanat Enstitüsü vardı.

Şahin Köktürk hocamızın sadece basketbol diğer dallarda da emekleri vardı. Futbol, voleybol, atletizm ve masa tenisinde güçlü kadrolar hazırlamıştı. Örneğin; o yılların en iyi masa tenisçilerinden Ergun Güneri’yi spor severler iyi hatırlar.

Okul bahçesindeki standartlara uygun saha gece maçlarına sahne olurdu. Kulüp takımlarımızda da güçlü kadrolar oluşturarak iddialı maçlara damga vururlardı. O yıllarda şehrimizde sporcular çok kaliteli oyuncular yetişirdi. Onun için senin hocam kim derler sözü aklımıza geliyor.

Ben o yılları Altın yıllar olarak değerlendiriyorum. Ayrıca Şahin Köktürk hocamız disiplinli çalışmalarla 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında unutulmaz maestrosuydu. Örnek;: pırıl pırıl kıyafetler giydiği gibi öğrencilerinde öyle olmasını isterdi.

Sakın ne alaka demeyelim. Ben şehre aşık bir kimseyim. Askerlik haricinde bu memleketen çıkmadım. İnsanları tanıma kapasitem yüksektir. Bazı düşüncelerimi de okurlarımla paylaşmak isterim. Bu şehirde bir yere Şahin Köktürk hocamızın adının verilmesini arzu ediyorum. Geçmiş bir durum yok ama eksiklerimiz çok. Örneğin; İmi Olimpiyat şampiyonu olan bir Mithat Bayrak ağabeyimize bir salon ismini koyamadık. Üzüntüm bundandır.

YORUM EKLE