Özel araçlara sigara yasağı

Polisin DUMANSIZ ARAÇ denetimleri kapsamında bir günde 5 bin 63 sürücüye 153’er lira sigara cezası kesmesi bu aralar gündemde. Bedel toplamda 774 bin 639 lira para cezası yapıyor. Yani gündemdeki zamlar, sıklaştırılan trafik cezaları vs. derken içimizden “Hah! Devlete yeni bir gelir kapısı daha” demeden duramıyoruz. Dumansız Araç Uygulaması kapsamında en çok ceza alan şehir ise komşumuz Kocaeli olmuş.

Sigara kullanım yasağı ilk olarak restoran ve kafelere geldiğinde ilk önce kullanmayan vatandaşlar bile durumu bir yadırgamıştı. Sonra tabii ki içselleştirdik ve dünya varmış dedik. İçilen mekanlar, bu durumu göz ardı eden yerler yok mu, tabii ki var. Keşke olmasa.

 İlçelerimizden birinde bir işletmeye birden fazla yapılan denetimlerin hepsinde sigara içilmesine izin verildiği tutanakla sabit olunca işletmeye toplamda 80.000TL gibi bir para cezası geliyor. İşletme kapandı.

Şimdi ise özel araçta sigara yasağının kapsamı ve özel hayatın ihlali olup olmadığı tartışılıyor. "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"unda yer alan tütün ürünlerinin, hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu araçlarında tüketilemeyeceği ve buna aykırı hareket edenlerin Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesine göre cezalandırılacağına ilişkin hüküm uyarınca, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından dün ülke genelinde eş zamanlı "Dumansız Araç Uygulaması" yapıldı.

4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un 2/C maddesiyle getirilen yasağın sürücüleri kapsadığı ve yolculara sigara içtikleri için ceza verilemeyeceği ağırlıklı görüş.

Avrupa Birliği ülkelerinde, eğer arabada 18 yaş altı, yani çocuk var ise araçta sigara içmek yasak. Bu ülkeler İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, İrlanda, Avusturya ve Kıbrıs. Örneğin Yunanistan’da 12 yaşından küçük bulunuyorsa veya İtalya örneğinde hamile varsa araçta sigara içmek yasak. Şahsi kanaatimce bunlar güzel makul ve mantıklı yasaklamalar.

Türkiye’de ise sigara yasağının sadece hareket halindeki araç sürücülerine getirildiği söylenebilir. Çoğu görüşe göre yolcular yönünden uygulanması özel hayatın ihlali olur.

Verilen cezalara itiraz yolu tabii ki var. Aynı trafik cezalarına itiraz yolu gibi bulunduğunuz yerdeki sulh ceza mahkemesine cezanın iptali talebiyle itirazda bulunabilirsiniz.

YORUM EKLE