Partizan

Hırsızdan ve yalancıdan korkarım. Tehlikeli insanlardır. İkisinin ortak özelliği çıkarcı olmalarıdır. Ve her suçu işlemeye meyillilerdir.

Ama bir grubu hırsızlardan da yalancılardan da tehlikeli görürüm: Partizanlar.

Tabii ki Sırbistan’ın “Partizan” takımı taraftarlarından bahsetmiyorum. Siyasi parti fanatiklerinden bahsediyorum.

Partizanların içinde hırsızlar olduğu gibi kendi için beş kuruş çalmayacak kadar dürüst insanlar vardır. Yalancılar olduğu kadar özel hayatlarında hiç yalan söylemeyecek insanlar vardır. Ama konu partileri, partilerinin çıkarı olunca kendisi için beş kuruş çalmayacak insanlar hırsızlık yapmaktan, hayatında yalan söylememiş insanlar yalan söylemekten, hatta iftira etmekten çekinmez. Kesin inançlıdırlar. Konu partileri, partilerinin çıkarı olunca akıl, mantık onları terk eder.  Normal muhakeme yeteneğini kaybederler. Anlayacağınız partizanlar, normal insanlardan çok farklıdır.

Normal bir insan; parasızlıktan, yoksulluktan intihar eden insanlar için üzülür. Ekonomik sorunlara çözüm bulamayanları eleştirir. Partizan; "dinimizde intihar eden dinden çıkar, her ülkede fakir ve zengin vardır, Somali'dekiler intihar mı ediyor" der.

Normal bir insan partilerdeki lider sultasını, parti içi demokrasi olmayışını, parti teşkilatlarının genel merkez tarafında keyfi olarak kapatılmasını, ön seçim yapılmamasını, partinin tüzüğündeki esasları benimsememiş kişilerin üye hatta il-ilçe başkanı yapılmasını, buna karşılık aynı partide yıllarca hizmet edenlerin üye listelerinden çıkarılmasını eleştirir. Partizan, “ama” ile başlayan gerekçeler üretir. Diğer partilerden örnekler vererek, onlar da yapıyor diyerek, yanlışı başkasının yanlışı ile savunur. Daha da sıkıştırırsanız, “Demokrasi de neymiş kardeşim. Bizim toplum güçlü lideri sever. Liderin dediği olur” der.  Biraz daha ileri giderseniz, yıllardan beri tanıdığı, partiye bağlılığından emin olduğu kişileri bile hainlikle itham etmekten çekinmez.

Normal bir insan, parti liderlerinin bugün ak dediğine yarın kara demesini, benzer olaylarda farklı tepkiler vermesini, partisinin tüzüğünde açıkça belirtilen konulara ters hareketlerde bulunmasını kabullenemez. Eleştirir. Partizana göre liderin bir bildiği vardır. Bu tür eleştirileri; onun sahip olduğu bilgilere sen sahip misin? Gibi cevaplarla savuşturmaya çalışır. Dillendirmese de liderin hata yapmayacağına inanır.

Normal bir insan yanlışı kim, hangi parti yaparsa yapsın eleştirir. Partizan, çifte standartlıdır. Kendi partisinden birisi hata yapınca üç maymunu oynar. Zorda kalırsa yanlışı savunmaktan çekinmez. Aynı hatayı başka partiden birisi yapınca yeri göğü inletir. Bağırır çağırır.

Normal bir insan; üniversite mezunu işsizlere, iş bulmak için yurt dışına gitmek zorunda kalan gençlere üzülür. Eğitim planlaması olmamasını ve eğitim politikalarını eleştirir. Partizan; devlet herkese iş bulmak zorunda mı? Diye yanlışı savunur.

Normal bir insan bir doğal afette, afetin nedenlerini, afet karşı alınmayan önlemler, neler yapılması gerektiğini tartışır. Partizan daha önceki hükümetler döneminde gerçekleşen afetlerde yapılan yanlışları sıralar. Hızını alamaz altmış yıl önceki afetleri gündeme getirir.

Normal bir insan; işe alımlardaki, unvan yükselmelerindeki partizanlığı, emanetin ehline verilmemesini, sınavlarda yapılan adaletsizlikleri eleştirir. Partizan; kim yapmadı ki? Der geçmişteki yanlışlardan örnekler vererek yanlışı savunur.

Normal bir insan; hırsızlığı, yolsuzluğu, israfı eleştirir. Partizan; "çalıyor ama çalışıyor" "ama bizden." "devletin, milletin itibarı" diyerek yanlışı savunur. Bunu savunurken düşündüğü tek bir şey vardır, partisinin zarar görmemesi.

Normal bir insan için kabullenilmesi mümkün olmayan, nepotizm, kronizm, patronaj, klientelizm partizan için göz ardı edilebilecek şeylerdir. Çünkü “Tanrı Lider” yapıyorsa bir bildiği vardır.

Partizan özeleştiri yapamadığı gibi eleştiriye de tahammül edemez.

Partizan Makyavelisttir. Partisinin güçlenmesi, gücünü koruması için yapılacak her şey mubah görür.

Özetle partizan; bir kısmı çıkarı için, ama büyük bölümü gerçekten inandığı için “önce partim” diyen şartlanmış garip bir âdemdir.

İktidar partilerinden tutun 3-5 bin üyeli çok küçük partilere varıncaya kadar her partide partizanlar vardır.

Sonuçta;

A partisi gider, B partisi gelir,

B partisi gider, C partisi gelir,

Ama partizanın şartlanmış kafası değişmez.

Partizan kafa değişmeyince de hiçbir şey değişmez.

YORUM EKLE
YORUMLAR
dr.nua
dr.nua - 2 ay Önce

Çok iyi bir tarif. Fikrinize bereket.

MUSTAFA YANDAKCI
MUSTAFA YANDAKCI - 2 ay Önce

Aynen Böyle Kardesim,Eline ,Yüregine SAGLIK

NECDET
NECDET - 2 ay Önce

Dediklerinde çok haklısın dostum, kendim bire Bir birçoğunu 77-78 yıllarında haymana- Polatlı da seçim gezisinde binlerce yalan söylemiştim. Zamanla hatalar yaptığımın farkında oldum. Çünkü doğru ve dürüstlüğün her partide olabileceğini gördüm

Aydın GERİŞ
Aydın GERİŞ - 2 ay Önce

Tüm yazılarına yorum yapmamakla beraber beğenerek okuduğumu belirtmek istiyorum. Yine diğer yazılarında olduğu gibi güzel ve doğru tespitler.. Eline yüreğine sağlık. Selamlar..

Yıldırım DAĞDAŞ
Yıldırım DAĞDAŞ - 2 ay Önce

Çok güzel bir yazı. Tebrik ederim. Diğer ülkelerde de böyle mi bilmiyorum ama ülkemizde böyle insan sayısı çok. Bu yüzden de tam demokrasiye çok geçebileceğiz. İnsanlarımızın çoğu çift standartlı olduğu için kimseye güvenemiyoruz. Bu nedenle ruh sağlığımız da olumsuz etkileniyor.

Orhan Baki
Orhan Baki - 2 ay Önce

Harika tespit. Partizanların sayısı ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir. Ne kadar azsalar insanca yaşama şansı o kadar yüksektir.
Adalet, Özgürlük, Eğitim ve Ekonomik Paylaşımı da bunların sayısı belirler. Kökleri kurusun.

Musa Can
Musa Can - 2 ay Önce

Partizanın kafa yapısı değişmediği sürece hic bir şey değişmez

Selahattin Coşkun
Selahattin Coşkun - 2 ay Önce

Başkanım bende partizandım MHP deyince akan sular duruyordu herşeyden çok MHP yi savunuyordum akp ye kuyruk oldu partizanlık da yok oldu.
Selam sevgiler.yüreğinize sağlık.