Dikbayır’dan Kınık’a tepki 

PERDE ARKASI'nda bugün: Dikbayır’dan Kınık’a tepki - Tever’den ‘#evdekal’ çağrısı - Özkoç’tan yaşlılara destek mesajı - Hatipoğlu’ndan o videoya tepki  - Isır’dan ‘duyarlı olun’ paylaşımı  - Babaoğlu da o toplantıya katıldı - Işıksu’dan gençlere övgü paylaşımı 

Dikbayır’dan Kınık’a tepki 

Dikbayır’dan Kınık’a tepki 

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın Erbil’e maske yardımında bulunduğu fotoğraflar sosyal medya hesapları üzerinde binlerce kişi tarafından topa tutulurken bir tepkide İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır oldu. Dikbayır, sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yaparak, “Kızılay Başkanı Sn.@drkerem Erbil’e maske dağıtım işiniz bitti ise artık bir zahmet kafanızı Ülkemize çevirin. T.C Vatandaşlarımıza karşı sorumluluklarınızı yerine getirin ya da Sağlık çalışanlarımız, polislerimiz, zabıtalarımız, belediye çalışanlarımızdan...utanın ve istifa edin” ifadelerine yer verdi. 


Tever’den ‘#evdekal’ çağrısı

AKP İl Başkanı Yunus Tever, koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı olarak vatandaşların evde kalması tavsiyesinde bulunarak sosyal medya hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı; “Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca: “Kadromuza 32 bin sağlık personeli dahil ediyoruz. Yerli solunum cihazı üretimine başlıyoruz. Çin'den 50 bin hızlı tarama kiti geldi, perşembe günü 300 bin daha gelecek. Hiçbir kitten, laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız” Sağlık Bakanımızın da az önce ifade ettiği üzere iyileşen vakalarımız da var. Hep birlikte mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Yani herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir. Burada en güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu asla unutmayalım. Hayat eve sığar. Evde kal” 

Özkoç’tan yaşlılara destek mesajı 
İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp daha sonra dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alarak ölümlere yol açan koronavirüs salgın git gide vaka sayısında artış yaşatıyor. Bununla birlikte gerek dünyada gerek ülkemizde ve gerekse ilimizde birçok tedbirler sıkı bir şekilde alınıyor. Koronavirüs genellikle 65 yaş ve üstü kişileri daha çok öldürdüğü için ülkemizde İçişleri Bakanlığı 65 yaş üstü ve kronik hastaların dışarıya çıkmaması adına sokağa çıkma yasağı getirdi. Hatta çıkanlara ise cüzi bir miktarda para cezası kuralını da getirdi. Evde kalan yaşlılar için ilimizde ve ülkemizde birçok yardım kampanyaları düzenlenirken CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ise sosyal medya hesabı üzerinden 65 yaş üstü bir vatandaşla fotoğrafını koyarak şu notu düştü; “‪65 yaş ve üstü risk grubundaki büyüklerimize evde kalmaları gerektiğini tatlı dille anlatalım.‬ Onları kıracak, üzecek, saygısız davranışlardan kaçınalım. Onlar başımızın tacı. Sağlıklı, uzun ömürleri olsun.” ‬‬‬‬‬

Hatipoğlu’ndan o videoya tepki 
Önceki gün EBA TV’de baş örtüsü takarak öğrencilere ders veren öğretmene TELE 1 sunucusu Can Ataklı’nın konuşması tepkilere neden oldu. Sunucu Ataklı’ya tepki gösterenler arasında AKP İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu da vardı. Başkan Hatipoğlu sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunarak olayı kınadığını söyledi. İşte Hatipoğlu’nun o paylaşımı; “Dine karşı gösteremedikleri tepkilerini, yapamadıkları düşmanlığı başörtüsü üzerinden yapıyorlar. İnsanları inanç ve yaşam tarzları ile sınıflandıran, kendi fikirlerini dayatmaya çalışan baskıcı ve kutuplaştırıcı bu zihniyeti şiddetle kınıyorum”

Isır’dan ‘duyarlı olun’ paylaşımı 
CHP eski İl Başkanı Erdoğan Isır, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla kurallara uyulması çağrısında bulundu. Başkan Isır, yaptığı paylaşımda, “Üzülüyorum, bazıları kızacak ama gerçek bu, artık olayın ciddiyetine varın lütfen! Toplumda bilinen, tanınan, imkanı olan kişilerin Corona Virüs test sonuçlarını öğreniyoruz. Buda bana sesi çıkmayan, hastalığı ciddiye almayan, grip oldum, üşütmüşüm, havalardan oluyor gibi bahanelere sığınan binlerce kişi olduğunu düşündürüyor. Günler geçtikçe durumun çok vahim olduğunu göreceğiz. Lütfen Kurallara uyalım” ifadelerine yer verdi. 

Babaoğlu da o toplantıya katıldı 

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgını nedeniyle ülke çapında 65 yaş üstü ve kronik hastaların evde kalması ve sokağa çıkma yasağı gelmişti. Bunun üzerine evde kalan ve yardıma ihtiyacı olan yaşlılar için birçok farklı kampanyalar yürütüldü. Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu da valiliğin talimatıyla kurulan 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet edilmesi planlanan sosyal destek grubu koordinasyon toplantısına katılırken sosyal medya hesabı üzerinde paylaşımda bulunarak, “Valiliğimizin talimatıyla kurulan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza hizmet edilmesi planlanan vefa sosyal destek grubu koordinasyon toplantısına katıldık. Hendek Belediyesi olarak zor dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde vatandaşlarımıza gereken yardımı kesintisiz bir şekilde vereceğiz” ifadelerini kullandı. 
 

Işıksu’dan gençlere övgü paylaşımı 
Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede ve ilimizde birçok tedbirler alınırken şehir her gün dezenfekte ediliyor. Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü son sınıf öğrencisi attığı twit Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’yu duygulandırdı. Söz konusu paylaşımı yapan son sınıf öğrencisi Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde staj yaptığını ve bu süreçte belediyeye gönüllü olarak destek vermek istediğini dile getirdi. Bunun üzerine Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu gencin paylaşımını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşarak şu notu düştü; “Mesajları tek tek okuyup hepsini cevaplandırmak için gayret ettiğimi biliyorsunuz. Bu süreçte aldığımız yüzlerce mesaj var. Özellikle öğrenci arkadaşlarımızın ilgi ve hassasiyetleri beni çok memnun ediyor. İnancımız tam, hamdolsun. Boşuna demiyoruz, "Gençler bugünümüzdür." diye” 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 08:49
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER