SAÜ - SUBÜ tartışmalarına danışman yorumu! 

Bir süredir SAÜ ile SUBÜ'nün arasında yaşanan kurumsal sorunlarla ilgili dikkat çeken bir yorum geldi... 

SAÜ - SUBÜ tartışmalarına danışman yorumu! 

sakaryayenihaber.com - 
Sakarya Üniversitesi'nden (SAÜ) bazı fakülte ve Meslek Yüksekokullarının ayrılmasıyla yaklaşık 2 yıl önce Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) kuruldu. 

Ancak SUBÜ'nün kampüsünün yapılacağı yerin henüz belirlenmemiş olmasının yanı sıra iki üniversite arasında binaların ve personelin kullanımı konusunda sounlar yaşanıyor. 

Kurumlar arasındaki bazı sıkıntılar ise bir süredir Sakarya basınında yer ediyor. 

Yerel basında uzun süre çalıştıktan sonra SUBÜ'de Gazetecilik Bölümü Başkanı olan ve Rektörlük basın danışmanlığı görevini yürüten Öğretim Görevlisi Zülfikar Özçelik de konuyla ilgili kişisel twitter hesabından paylaşımlar yaptı. 

İki üniversite arasındaki sorunların yapılandırma sürecinden kaynaklandığını belirten Özçelik, "Eğer bir şey karışıyorsa biçilen gömleğin kimsenin üstüne uymamasındandır" ifadesini kullandı. 

Özçelik'in paylaşımları şu şekilde: 


Bir süredir SAÜ ve SUBÜ konusu basında tartışılıyor. Bir bilen(!) de "ben yapmıştım, olmuştu; ama gelenler işi karıştırdı" diye açıklamalar yapıyor.
1- Eğer bir şey karışıyorsa biçilen gömleğin kimsenin üstüne uymamasındandır.
2-Kimse yönettiği kurumun kötü olmasını istemez.

3- SAÜ, kalite ödülleri almış, nitelikli eğitimleri, akademisyenleri ve başarılarıyla Sakarya'nın marka değeridir.
4- SUBÜ üniversite-sanayi ve sektör işbirliğini hayata geçiren Türkiye'ye örnek Uygulamalı eğitim modeliyle  iş dünyasının insan kaynağı, mezunlarına iş imkanı oldu.

5- YÖK Üstün Başarı Ödülü aldı, projeleri kabul edildi. Misyonuna uygun birçok paydaş ile işbirliği protokolü yaptı. Lisansüstü eğitimde doktora sanayi projesinde yerini aldı. Tüm kademeleriyle şehre, ülkeye fayda sağlamaya çalıştı.

6- Ama bunlar yapılırken, fantazi olsun diye 50 yıllık Sakarya MYO adı Adapazarı MYO ya dönüştürüldü, aynı isimde SAÜ de de okul vardı, sizin yüzünüzden öğrenciler sınav yerlerini karıştırdı. Neyse ki YÖKe başvuruldu ve isim geri verildi.

7- Kocaman stad, spor salonları dururken Spor Bilimleri Söğütlü'ye yazıldı. Bu öğrenciler antremanlarını panayır alanında mı yapacaktı? Veya bu fakülte niye SAÜ de kalmadı?

8- Tüm meslek yüksekokulları SUBÜ'ye verildi de Sağlık Meslek Yüksekokulu niye SAÜ de bırakıldı.
9- Tıp Fakültesi hem kampüs dışında hem de uygulama var. Neden SAÜ de bırakıldı.
10- Sağlık işleri SAÜ ye bırakıldıysa neden SUBÜ' ye Sağlık Bilimleri Fakültesi kurduruldu.

11-Madem adil bölünme yapıldı, neden personel ve diğer imkanlar bölünmedi. Bir kampüste iki üniversite ve fakülteleri olur mu? 
Pandemi sürecinde binalar boş kaldı diye kampüse gerek yok demek, meclise gerek yok, camiye gerek yok demekten farksızdır!

12-Bu süreç de geçecek, öğrenciye fiziksel alanlar, Sosyal alanlar, akademik alanlar, konaklama, aktivite vs. lazım. Her ilçeye bunu sağlamak mümkün değil.

13-Bu öğrenciler hepimizin, bu üniversiteler bizim. 
Neyseki bu sorunları dert eden, eksiklikleri tamamlamaya çalışan büyüklerimiz var. SAÜ ve SUBÜ yü gereksiz işlerle değil akademik ve toplum yararına yaptıkları işlerle analım. Ve bir an önce bu yapılandırılmayı tamamlatalım.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE