Törenin iptali soru işaretleri bıraktı

PERDE ARKASI'nda bugün: Törenin iptali soru işaretleri bıraktı - Avni Coş emniyet müdürü olacak iddiası - Dikbayır’dan o yazıya tepki - “CHP hakaret demektir” - Atabek’ten ilçe paylaşımları 

Törenin iptali soru işaretleri bıraktı

Törenin iptali soru işaretleri bıraktı
TÜVASAŞ'ta prototipi tamamlanan Milli Elekrikli Tren Seti için 29 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan törenin iptal edilmesi birçok soruyu akıllara getirdi. Bir trenin “beyni” olarak nitelendirilen Tren Kontrol ve Yönetim Sisteminin (TKYS) ve  “kalbi” olarak nitelendirilen unsurlara sahip Cer Zinciri Sisteminin (ana transformatör, cer konvertörü, yardımcı konvertör, cer motoru ve dişli kutusu) ASELSAN tarafından geliştirildiği tren için Haziran 2019'da alüminyum gövde üretim fabrikası kuruldu. Bu tarihten itibaren TÜVASAŞ çalışanları büyük bir seferberlikle üretimi hızlandırdı. Bakanlar bu süreçte TÜVASAŞ'ı ziyaret ederek çalışmaları incelerken, son olarak Şubat ayında gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test sürüşlerinin 29 Mayıs'ta başlatılacağını açıkladı. Ancak TÜVASAŞ Salı günü akşam saatlerinde böyle bir tören olmayacağını açıkladı. Törenin iptal edilmesi akıllarda çeşitli soru işaretleri oluşturdu. Bilindiği üzere 4 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kuruldu. Sakarya'da bulunan TÜVASAŞ ile TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ın bu şirket altında birleştirilmesine karar verildi. Törenin iptalinin sebebinin TÜRASAŞ'ın kurulumunun tamamlanması ve Milli Elektrikli Tren Setinin bu isimle raylara indirilmesinin amaçlandığı ifade ediliyor.

Avni Coş emniyet müdürü olacak iddiası
Twitter'da kulis bilgiler yayınlayan bir kulis hesabı Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un Emniyet Genel Müdürü olacağı yönünde bir iddia ortaya attı. Sosyal medyada yayınlanan bir tvit, son günün en çok konuşulan konularından birisi oldu. Twitter'da 86 bin takipçisi olan "Ankara Kulisi" isimli bir kulis hesabı Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un Emniyet Genel Müdürü olacağı yönünde bir tvit attı. Bu tvit kısa süre içinde çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı, internette günün en çok konuşulan konusu oldu. O tvitte,"Sn Coş'un yeni Emniyet Genel Müdürü olarak atanması bekleniyor." ifadeleri yer aldı. Öne sürülen bu bilginin hangi kaynağa dayandığı ise bilinmiyor. Öte yandan Sakarya valisi olarak görev yaparken hakkında Emniyet Genel Müdürü olacağı yönünde haberler yayınlanan Coş, beklenenin aksine merkeze alınmıştı.

Dikbayır’dan o yazıya tepki 
Kırklareli Valiliği il Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mera Otlanma Planına ilişkin dağıtım yerlerine gönderdiği yazıya ilişkin İyi Parti genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili ümit Dikbayır, sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Dikbayır yaptığı paylaşımda, “Gerçekten fıkra gibi oldunuz! Artık, Dağda ki, bayırda ki otlar bile parayla! Hayvanlarını otlatmak isteyen hayvancılar; Küçük baş hayvan için: 2.25₺ Büyük baş hayvan için: 10₺ ücret ödeyecek Vatandaşımız adına korkuyorum nefes vergisi de yolda, yakında o da gelir” ifadelerini kullandı. 

CHP hakaret demektir”
CHP Karabağlar Belediye Meclis Üyesi ve CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri Dila Koyurga’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine AKP İl Başkanı Yunus Tever’den tepki geldi. Tever, yaptığı paylaşımda, CHP’nin hakaret demek olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin seçilmiş Cumhurbaşkanına küfreden, edep ve ahlak dışı söylemde bulunan kim varsa, CHP onu taltif ederek yüceltiyor. Bu ahlaksızlığın sahibine gereğini yapmayan da bu suça ortaktır! O halde CHP; milletin değerlerini hiçe sayan, küfür ve hakaret demektir” notunu düştü. 

Atabek’ten ilçe paylaşımları 
AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan son zamanlarda sosyal medya hesabı üzerinden tüm ilçelerdeki tarihi yerleri paylaşıyor. Paylaşımlarına Kocaali ilçesiyle başlayan Atabek Karasu, Kaynarca, Ferizli, Söğütlü, Sapanca, Arifiye, Taraklı, Geyve olarak devam etti. Son olarak Pamukova ilçesini paylaşan Atabek, “Tarihin ilmek ilmek işlendiği gölpark, seyir terası, karadere şelalesi, Paşalar kalesi, yaylaları, yemyeşil doğa ve bereketli topraklara ev sahibi, meyve'nin ve sebzenin bolca üretildiği, Sakaryamız'ın güzel misafirperver ilçesi” notunu düştü. 
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER