Varank, SATSO'nun toplantısına katılamadı

PERDE ARKASI'nda bugün: Varank, o toplantıya katılamadı - Salonun adı değişti - Keleş, Kılıçaslan’ı ziyaret etti  - 60 yıl sonra aydınlığa kavuştu - Akbay: İktidar paniğe kapıldı - Atabek davet etti - Dokumacı ve Kabacan bir aradaydı 

Varank, SATSO'nun toplantısına katılamadı

Varank, o toplantıya katılamadı
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Mayıs ayı olağanüstü Meclis toplantısını kovid-19 salgını dolayısıyla online üzerinden Meclis Başkanı Talip Kuriş, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde SATSO’nun geleneksel bayramlaşma töreninde konuşan Başkan Altuğ, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da meclis toplantısına katılacağını duyurmuştu. Eski ismi ile Yassıada olarak bilinen Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda, 1960 darbesi sonrası merhum Başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamlarıyla neticelenen yargılamalar yapılmıştı. Yassıada olarak bilinen ismi 2013'te 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak değiştirilen adada düzenlemeler tamamlandı. Önceki gün Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bakanlar ve birçok sayıda davetli katıldı. Katılanlar arasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank’ta yer aldı. Bakan Varank, açılış töreninden dolayı SATSO’nun Mayıs ayı meclis toplantısına katılamadı. Edinilen bilgiye göre, haftaya gerçekleşecek SATSO’nun meclis toplantısına Bakan Varank’ın katılacağı öğrenildi.

Salonun adı değişti
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı olağan meclis toplantısında meclis üyeleri sektörel sorunları ve gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulundular. Gündem maddelerinin meclis üyelerince görüşüldüğü toplantıda yönetim kurulunun faaliyetlerinin değerlendirilmesi, meslek komitelerinin sorunlarının görüşülmesi ve dilek temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri, temsil ettikleri sektörlerinin sorunları, pandemi sürecine ait değerlendirmelerde bulundular. SATSO Mayıs Olağan Meclis Toplantısı’nda Yönetim Kurulu’nun önerisi ile Meclis Salonu’na geçmiş dönem yönetim kurulu başkanlarından olan Sayın Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun isminin verilmesi gündem maddesi, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Keleş, Kılıçaslan’ı ziyaret etti 
CHP İl Başkanı Ecevit Keleş ve yönetimi İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan’ı il başkanlığında ziyaret etti. Söz konusu gerçekleşen ziyarette kovid-19 salgınına karşı maske takılırken sosyal mesafe kuralına da uyuldu. Toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmeler de bulunan başkanlar sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulundu. İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “CHP İl Başkanı Sn. Ecevit Keleş ve yönetim kurulu üyelerini İl Başkanlığımızda ağırladık. Nazik ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.


60 yıl sonra aydınlığa kavuştu
Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada, darbenin 60. yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak açıldı. AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever sosyal medya üzerinden konu ile ilgili paylaşımda bulundu. Tarihimizi unutmamız gerektiğini vurgulayan Başkan Tever, “Demokrasi tarihimizde verdiğimiz mücadeleleri unutturmamak, tüm dünyaya demokrasi ve özgürlükler adıyla anlamlı bir tepki veren devletimiz, Yassıada’yı 60 yıl sonra karanlıktan aydınlığa kavuşturarak #DemokrasiVeÖzgürlüklerAdası adıyla milletimize kazandırıyor. Hayırlı olsun” dedi.

Akbay: İktidar paniğe kapıldı
Yeni gelen karar ile Belediyelerin yatırımlarının yeni sistem gereği cumhurbaşkanlığına onaya gideceği açıklandı. Bu konu hakkında düşüncelerini ifade eden CHP Adapazarı Meclis Üyesi Haluk Akbay sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu şu anlama geliyor millet ittifakı belediyeleri meraları halka açınca merkez iktidar paniğe kapıldı. Yasa ile meralardan para topla, toplamazsan yasalara aykırı görevi kötüye kullanma kayyum arayalım derse ne olur acaba? Nasıl ki meclis çoğunluğu olan büyükşehir meclislerini meclislerin seçeceği başkan yönetsin başkan seçmesi için yasa çalışması yapmaya çalışıyor.”

Atabek davet etti
AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Hendek ilçesindeki doğal güzellikleri sosyal medyada paylaşarak Sakarya halkını Hendek ilçesine davet etti. Birlikte Daha Güçlü Sakarya hastagi ile paylaşım yapan Vekil Atabek, “Yemyeşil ormanlara ev sahibi, Bayrak tepesi, fındık bahçeleri, Osmanlı çadırı, OSB, Eğitim Fakültesi, yaylaları, mesire alanları en önemlisi şırıl şırıl akan kaynak sularıyla, çalışkan, mütevazi, misafirperver insanlarımızın yaşadığı ilçemiz #Hendek #BirlikteDahaGüçlüSakarya” ifadelerini kullandı.

Dokumacı ve Kabacan bir aradaydı 
Kovid-19 salgını dolayısıyla “Muhtarım Seninleyiz” projesiyle muhtarlarla bir araya gelerek mahalle sorunlarını ve yapılabileceklerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İyi Parti Adapazarı İlçe Başkanı Avukat Serdip Dokumacı, bu kez Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan ile bir araya gelerek, esnafın sorunlarını dinledi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Başkan Dokumacı, “Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Sn. Muzaffer Kabacan ile bir araya geldik. İlgi ve alakasına teşekkür ederiz.
Oda Başkanlarımızdan esnafın derdini dinliyoruz. Kısaca söylemek gerekirse, esnaf EKMEK derdinde” notunu düştü. 
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER