Perşembeden pazara agora

3 aralik gününün anlam ve önemini bilen, o günü hakkını vererek yaşayan kaç sağlıklı kişi var bilmiyorum. Ben engelli olmasaydım, 3 aralik dünya engelliler gününün, ne kadar farkında olurdum, şuan onu da kestiremiyorum. Çünkü hiç bir insan, yaşamadığı hayatin, ne zorluklarını tam olarak anlayabilir, ne çaresizliklerini, ne de hayatin her şeye rağmen verdiği güzellikleri net bir şekilde algılayabilir.
yaşamadan, sadece dışarıdan bakap yorum yapmak, her zaman, herkes için en kolay seçenektir. Evet, teselli edilmek, insanın hayatında, dertleşebildiği, ailesi ve dostları olması, gerçekten secdeye kapanıp, delice şükür edilecek bir değer. Ancak, yaşanılan her hayat, hissedilen her duygu insanin kendisine aittir. Kimse, kimseyi tam olarak asla ama asla anlayamaz. Çünkü, yaşamıyordur “çok zor” dediği hayati. Hissetmiyordur “seni çok iyi anlıyorum’’ dediği insanin, hissettiği duygulari. Evet ateşe dokununca, ateşin yakacağını, dünyada yaşayan her insan, çok iyi bilir. Bu iki kere ikinin dört olduğunu bilmek kadar, basit bir mesele. Ateş yakar mı, evet ateş yakar. Fakat ateşin acısını, sadece ama sadece ateşte yanan bilir.
işte bu yüzdendir, her engelliler günü ya da haftasında, aynı cümleler kuruyor olmamız. Bu yüzdendir mimari düzenlemelerde, engellileri hala düşünmüyor oluşumuz. Bu yüzdendir, engellilere özel günlerde “insan’’ diğer günlerde “öcü’’ kabul ediyor oluşumuz. Ve bu yüzdendir, sadece bedeni görüp, yüreği es geçmemiz. Şahsen ben, farkli şeyler söylemek istiyorum artık. Farkli şeyler duyup, görüp, farkli şeyler yazmak istiyorum. Biraz asi olmak ve bin defa yanmayı göze alıp, yüreğime kulak vermek istiyorum.
bu yüzden, behisay: (bedeni hiçe sayan yürekler) ekibi olarak, 3 ile 6 aralik arası, agora avmde, “organik duygu ve düşünce sergi’’ düzenliyoruz. “ekip kimlerden oluşuyor?’’diye, soracak olursanız, şair ve akşam haberleri köşe yazari, aydın göle. Şair ve yeni sakarya gazetesi köşe yazari, talha cavga. Grafik sanatçisi murat özcan. Şair ve fotograf sanatçisi murat beyaz. Nacizhane bendeniz ve bizden desteklerini esirgemeyen, benim gözümde, “istanbul beyfendisi’’nin, sakarya şubesi olan, sevgili abim, sakarya büyükşehir belediyesi, meclis üyesi selim özen’den oluşuyor.
sergide ise, yazı, şiir, grafik, fotograf ve karikatür eserleri haricinde, sohbet te olacak bu sergide, her şeye rağmen, yaşama sevinci ile dolu yürekler, şükür örnekleri de olacak bu sergide, yer yer hakli isyanlar da… bu sergi, öyle kolay kolay bitmeyecek. 5 aralik cumartesi saat 18:00 21:00 arasi, sefer beyenal ve ibrahim kaya’nın şarkılarıyla, bazen coşup, bazense hüzünleneceğiz. Şiirler okuyup, hayatı, aşkı konuşacağız.
ben son olarak, bize böyle bir fırsati veren başta agora sahipleri olmak üzere, bizimle ilgilenen, sakarya agora avm müdürü uğur beye, halkla ilişkiler sorumlusu selen hanıma ve tüm çalışanlarına, çok ama çok teşekkür ediyorum. Ve diyorum ki, hadi sakarya, perşembeden pazara agora…

YORUM EKLE