Plan yaptınız mı?

15 Hazirandaki yazımda bir plan yapmanız gerektiğini söylemiştim. Kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerinizin olması şart. Bu yapacağınız yatırımları çok büyük bir şekilde etkileyecek. Paranız varsa eğer en çok düşünmeniz gereken konu vergidir. Devlet sizin asla satın alamayacağınız, boşanamayacağınız, yok sayamayacağınız ortağınızdır.

Vergi vermek her vatandaşın en önemli görevidir. Verdiğiniz paralar 85 milyon insanın ortak kasasına girer. Vergiden çalarsanız 85 milyon insanın hakkını yemiş olursunuz. O paralar yetimleri okutur, okulları ısıtır, hastalara doktor gönderir, yolları yapar, polisin maaşını öder, senin huzurlu bir yaşam sürmeni sağlar, sınırlarını korur kimseye köle olmazsın.

İçinizde bir çok insan faiz parası istemem der ama 100 bine aldığı daireyi 50 bin gösterir. Niçin, %2 vergiyi ödememek için. Bu içinize o kadar işlemiş ki sanki hayatın bir parçası imiş normalmiş gibi hepiniz yapıyorsunuz. Resmen 85 milyon insanın hakkını çalıyorsunuz.

Vergiyi daha az ödemek için size sunulan imkanları iyi bir muhasebeciden öğrenebilirsiniz. Mesela normal bir vatandaş, evini, arsasını sahibi olduğu günden 5 yıl sonra satarsa, kazancından bir kuruş vergi ödemez. Bu parayı bankaya yatırıp, kredinizi artırabilirsiniz. Saklamanıza gerek yok.

Birde saçma sapan bir dayatma var: Satın alan kişi tüm vergileri öder. Hayır kardeşim herkes kendi vergisini öder.

Emlakçıların komisyonu dünyanın her yerinde satıcılar tarafından ödenir. Gayet de normaldir çünkü parayı kazanan o. Satın alan niçin ödesin? Zaten satın alarak hem emlakçıya hem de satana para kazandırmıyor mu? Bunları önceden konuşursanız daha sonra sorunlarla karşılaşmazsınız.

Eviniz, bahçeniz şu an çok para yapan bir bölgede ve çok teklif alıyorsunuz, istediğiniz fiyatı alırsanız orada sattığınız yerin en az iki üç katı büyüklüğünde başka bir yeri bir kaç kilometre uzakta alacağınızdan da eminseniz hiç düşünmeyin satın. Bölgenize yeni gelen birisi günlerce dolaşıp her yerden fiyat sormaz, fakat siz de araştırabilirsiniz.

Emlak işinde en önemli konu alacağınız yerin konumudur.

Bulduğunuz, almak istediğiniz yerin etrafında çember çizerek konumun değerini ölçmek her insanın yapabileceği bir şeydir. 200 metre, 500 metre, 1000 metre çapında çemberler çizin ve bu çemberin içine düşenleri gözden geçirin. Sizin değerinizi artıracak her şey bu çemberin içindedir.

Bankalara, okullara, alış veriş merkezlerine komşu olmak ile, çöplüğe, arıtma tesisine, kötü mahalleye komşu olmak aynı şey değildir. 

Paranızla alabileceğiniz tahvilleri, yatırım hisselerini gazetede yazmam ve sizlere anlatmam kanunen yasakmış. Çarşamba günü kendi banka müdürümü arayıp bazı oranları teyit etmek istemiştim. Niçin sorduğumu söyleyince anlattım. Kesinlikle yapamazsın dedi. Bu işleri sadece lisanslı brokerlar yapabilirmiş. Haksız da değil. Her önüne çıkan bir şeyler anlatsa, satsa, insanları yönlendirse Banker Kastelli gibiler yeniden türer.

Fakat sizlere söyleyebileceklerim de var.

Bildiğiniz işi yapın. Çiftçi iseniz ve deniz manzaralı 10 dönüm fındık tarlanızı satıp, 20 dönüm deniz görmeyen bir fındıklık alabiliyorsanız, yolunuz açık olsun.

Param erimesin bir daire alayım kiraya vereyim diye düşünüyorsanız, sakın yapmayın.  Artık kiraya verilecek evlere verilen para yatırım değil bir kayıptır. Bugünkü şartlarda geri dönüşüm 45 yıldır ama şunuda bilinki betonarme bir binanın ömrü 60 yıldır. Ne kolayca satabilirsiniz, ne kiracı ile uğraşmaktan zevk alırsınız. Uzak durun. Kira gelirlerinin vergiye tabii olduğunu bilin.

Boş arsa, tarla, bahçe alın. Şehirler devamlı genişler, bugün iki kilometre şehir dışında olan bir tarla, on yıl sonra şehrin ortasında olur. Vergisi az olur, baş ağrısı az olur. 5 yıl sonra satarsanız, gerçek değerinden gösterseniz bile bir kuruş gelir vergisi ödemezsiniz.

Bugünki tavsiyem:

4. Hayatınızın en önemli yatırımlarını yaptığınız zamanlar mutlaka ama mutlaka bir avukata danışın, bir muhasebeciye sorun. Belki alacağınız evi bankanın parasını kullanarak alır, kendi paranızla daha geliri yüksek bir iş yapabilirsiniz.  Bir iş yeri size 10 ev alır ama bir ev size her zaman para harcatır.

Sağlıcakla kalın.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 2 ay Önce

Turancığım, bu planlama işini ülkenin 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık kalkınma planlarını yapan DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATINI önce işlevsiz hale getirip sonra kapatanlara anlatmak lazım önce...

Bedri safa kaymak
Bedri safa kaymak - 1 ay Önce

Yazılarınızı okuyorum bir kaç gündür, Ahmet Hakan, İlber Ortaylı ve sizi okuyorum o liğdesiniz. Farkındalığınızı aktarma çabanızı beğendim ama insanları faize yönlendirmeyin günaha girmesinler üç günlük dünyada. Şöyle bir durum var bence bu yazıları okuyan kesim bahsettiğiniz sıkıntıların ve durumların üzerinde kesim olabilir. Aşkla ilgilide birşeyler yazmanızı rica ediyorum. 32 yaşındayım aynı fikirdeyim, aynı düşünüyorum sizinle. Bu cümleleri kuran o tecrübede olan birinin kaç milyon dolar serveti var diye düşünüyorum:))