Vekil Dikbayır, "21 milyar TL Ethem Sancak'a hediye edildi"

İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın Tank-Palet Fabrikası’nda yapılacak 3 bin tank üretimi için devletten 21 milyar TL alacağını belirterek, bu paranın kendisine hediye edildiğini söyledi.

Vekil Dikbayır, "21 milyar TL Ethem Sancak'a hediye edildi"

Habertürk TV’de yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programına konuk olan İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tank-Palet Fabrikasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sancak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’ın katılacağını duyurduğu, ancak daha sonra katılmaktan vazgeçtiği canlı yayında önemli değerlendirmelerde bulunan Dikbayır, “Keşke Ethem Bey de burada olsaydı.” dedi.

Tank-Palet Fabrikasına ilişkin sayısal veriler paylaşan Dikbayır, “Bu fabrikanın değeri 20 milyar dolar. Ethem Sancak’a bu fabrika 50 milyon dolar yatırım yapacak, bunun karşılığında veriliyor. Ethem Bey dedi ki; ‘Kira da vermeyeceğiz.’ 50 milyon dolarlık bir yatırım yapacak ve bu fabrikada tank üretecek. Bu fabrikada 281 tane Fırtına obüsü ürettik. 118 milyon yapar. Şimdi Ethem Sancak bunları yapsaydı, 118 milyon dolar para kazanacaktı. Peki, tankta bu durum nereye geliyor? 11 milyon Euro bir tankın bedeli. 250 tank için ihaleye çıkıldı, ama Ethem Bey bin tanktan bahsetti ve daha sonra 3 bin tanka çıkacağı söylendi. 3 bin tankta, 33 milyar Euro yapar. Yüzde 10’u 3,3 milyar Euro yapar. Türk parası karşılığı da 21 milyar Türk Lirası yapar.” değerlendirmesinde bulundu.

Programın sunucusu Didem Arslan Yılmaz’ın araya girerek, “Şimdi bu parayı Ethem Sancak’a hediye olarak sunulduğunu mu düşünüyorsunuz” sorusu üzerine Dikbayır, “kesinlikle” yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 01:54
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
La edri
La edri - 7 ay Önce

Türkiyenin malı deniz
Yemiyen Ethem keriz

SIRADAKİ HABER