"Raylı sistem" çıkmazı

Ne garip, ne zor günlerden geçiyor ülkemiz, dünyamız.

Pandemi, yasaklar, ekonomik sıkıntılar, yaşam zorlukları, savaşlar, ittifaklar, ihtilaflar, ölümler, doğumlar, kalımlar. Gündem öyle yoğun ki… Gittikçe artan kargaşada aklını yitirmemekte zorlanıyor insan bazen.

Tüm bunlara rağmen yine de umut varsa yaşamak için ki olmalı, biraz da bayramlar gibi özel günler sayesindedir. Bu günler umudu diri tutar, o kargaşadan çeker çıkarır insanı, kendine getirir, sakinleştirir.

Evet, belki bu bayram biraz buruktuk. Büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpemedik. Ellerinde poşetle, gözlerinde ışıkla şeker toplayamadı çocuklar.

Olsun varsın, bu kez de böyle oluversin! Yeter ki sönmesin içimizdeki ışık, birbirimizden umudumuzu hiç kesmeyelim!

Tüm bu düşüncelerle, daha önce tecrübe ettiklerimize hiç benzemese de, Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı ve mutlu günlere vesile olmasını temenni ederim.

Önceki yazımda, bir süredir şehrin diline pelesenk olan nostaljik tramvayın üzerinde durmuştum.

Bu konuyla ilgili gelişmeleri merakla takip eden bir kent sakini olarak, SBB Başkanımız Sn. Ekrem Yüce’nin yeni açıklamalarını heyecanla okudum fakat okudukça, heyecanım yerini endişeye bıraktı.

“Nostaljik treni yapacağız.” diyor Sn. Ekrem Yüce. Yalnızca adı değişecek sanırım, halktan aldığı tepkilerden ötürü.

Esnafla görüşülmüş, esnafın yüzde 90’ı bu treni istiyormuş.

Sakarya’da nüfusun yaklaşık yüzde 3’ü esnaf. Bunun da yüzde 90’ını düşünürsek;

Bir projeyi gerçekleştirmeye, kent nüfusunun yüzde 2.7’sinin sözüm ona onayını alarak karar vermek ne kadar akılcı bir yaklaşım olur, takdirinize bırakıyorum.

Proje için belirlenen yaklaşık bütçe 10 milyon TL.

Belediyenin mali durumu ortada, kasa boş. Bu durumda; böyle bir bütçeyi bu projeye kullanmak yerine, esnafa gecikmeli de olsa yapılacağı söylenen bin liralık yardım bütçesine dahil ederek, ödenecek tutarı bir miktar daha arttırabiliriz, hedef esnafa destek olmaksa.

Yapılan açıklamada Yenikent Bölgesi’ne, eğimden dolayı hafif raylı sistem yapılamayacağından da bahsedilmiş. Yani tramvay Resmi Daireler Kampüsü’ne kadar gidebiliyor; Karaman, Camili ve Korucuk’a çıkamıyor. Çok Doğru. Bir inşaat mühendisi olarak sonuna kadar katılıyorum. Daha yüksek eğimleri tırmanabilecek raylı sistemler mevcut olsa da, bu bölgeler için bu sistemleri düşünmek doğru olmayabilir.

Ancak, eksik olan şu ki;

Avrupa’nın birçok kentindeki ulaşım sistemlerini incelediğimizde; ana arterlerin raylı sistemle geçildiğini, kılcal arterlere ise otobüs, minibüs ve hatta bisikletlerle ulaşıldığını görürüz. Hatta tramvay durağına kadar özel aracıyla gidip, istasyonlarda oluşturulan park alanlarına araçlarını bırakan ve raylı sistemle ulaşımını sağlayan insanların sayısı küçümsenemeyecek seviyededir.

Kaldı ki; bu hattın en ağır yükü Resmi Daireler Kampüsü’dür. Bu yükün alınması bile, bölge sakinlerinin otobüslerde balık istifi yolculuk etme oranını düşürecektir.

Yenikent Bölgesi raylı sisteminin bütçesi konusunda ise aynı fikirde olduğumuzu Sn. Başkan ifade etmiş. Ulaştırma Bakanlığı eliyle olmalı, kesinlikle.

Bu konuda, seçtiğimiz 7 milletvekilimizi göreve çağıralım. Yalnızca belediyenin değil, bu kentin vekaletini almış milletvekillerimizin de boynunun borcudur artık bu proje.

Yüzde 65 oy oranına ulaşmış Sakarya da bu desteği alamaz ise, şapkamızı önümüze koyup iyi bir düşünmemiz gerekir.

Geçen hafta tarımla ilgili söylediklerimi maalesef ulaşım konusunda bir kez daha tekrar etmek durumundayım.

Ulaşım sorunlarını çözmüş Avrupa kentlerini inceleyelim, yeniden keşfetmeye gerek yok kanımca.

Saygılarımla,

Oğuzhan Gündüz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akcapakca
Akcapakca - 5 ay Önce

Sayın Gündüz
Bu Sakarya 30 senedir aynı zihniyetteki insanlara rekor oy veriyor ama rekor ilgisizlikten hiçbir fayda göremiyor Türkiye’nin 1 numaralı stratejik lojistik üssü olabilecekken bunu serbest bölge olamayarak kaybetti vizyonsuz vekiller sayesinde. Raylı sistem Tamamen Erenler ve Serdivan değer artışı İçin planlanmış bir yatırım her zaman olduğu gibi küçük bakılıyor olaya Yenikent tarafına götüremediğiniz raylı sistemin bu memlekette külfet dışında bir kazancı olmaz.kısacası vizyonsuz vekil ve belediye başkanlarından gına geldik artık.

Sabri özkan
Sabri özkan - 5 ay Önce

Adapazarı merkez ilçemizin canlanması lazım şemşiyeli bahçenini yeniden modern bir projeyle yenilenmesi gerekir çok atıl kaldı merkeze yakışmıyor deprem müezesi kent parka veya başka bir yere taşınıp park genişletilmeli çark caddesi millet bahçesine kadar uzatılmalı tren ozaman daha bir anlamı olur eski askeriyenin oraları modern çay bahçeleri yapılmalı merkezde oruranların yürüyüşlle gidebileceği yerler yapılmalı herkez serdivana göle erenlere gidemiyoki merkezinde artık silkelenmesi lazım

Mert Bartın
Mert Bartın - 5 ay Önce

Sen Sakarya'lı olarak düşünür tasarlar projesini hazırlayıp teklif ile gidersen yapılmayacak bir şey yoktur. Sakaryalılar olarak biz istemesini bilmiyoruz. Bunda hükümetin belediyenin suçu değil şehir sakinlerinin suçudur. Şuanda sizin değiminiz ile süslü tren projesi çalışılmış istenmiştir. Eleştiri yapılırken şuna dikkat edilmeli yapılan eleştiri karşısındakini yermek, iktidarı kötülemek için yapılıyorsa bu eleştiri olamaz. Eleştiri karşındakine yanlışını gösterip onu yönlendirip doğru kararlar almasını sağlamaktır. Yoksa yazarın yazdığı gibi sen 5 vekil ben bir vekil diyerek bu iş çözülmez. Çünkü zamanında 10000 asker ile 100000 askere karşı kazanılmış zaferler ile doludur tarih. 1 milletvekilin varsa o kişinin düzgün terbiyeli ve proje sunmayı bilen bir kişi Sakaryayı kalkındıracak biri olmalıdır. Cumhurbaşkanına hakaret eden mecliste kavga çıkaran kadınlara hakaret eden biri olmamalıdır. Yapılan bu yanlış seçimler malesef bizim gibi muhalefet seçmenlerini üzmektedir.