Sağlık terörü

       Sağlık hizmetlerindeki yetersizlikler yetmiyormuş gibi pandemi ile birlikte canları pahasına mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik ayırımcılığa, saldırılara her geçen gün biraz daha yenisi ekleniyor. Yeterince cepheleri olan sağlıkçılara bir cephede vuran, kıran, dağıtan, yıkan, yapılandırmayan sağlık teröristlerine sesleniyorum….

Empati yapmak, o kişilerin penceresinden bakmak, anlamaya çalışmak, saygı göstermek hatta işlerini yapmasına müsaade etmek bu kadar zor mu?

Onlar yeraltı dünyasının kralları değil zaten gayet göz önünde olan bir sorun varsa çözülebilecek prosedürü olan çalışma sistemi var. Kapıları zorlamak yerine sistemi sorgulayın.

Kapıları parçalamak, burun kırmak, gözü kör etmek, boğazı- ruhu jiletlemek ve bunun gibi bir sürü sağlık terörü….

Bunları yapanlar sağlıkçıya değil de kendinize bir çentik atın olmadı iğneyi önce kendinize batırın sonra yine kendinize batırın!

Kimsenin kimseyi umutlarıyla gömmeye hakkı yok hatta bu şekilde çözüm de yok.

Birlikte daha nasıl insanca sağlıkla yaşam süreriz, herkes için ağırlaşan şartlara nasıl mücadele edebiliriz kısmıyla hareket etmeliyiz. Pandemi başlı başına birlik isteyen başka türlü alt edemeyeceğimiz bir durumken birliğimiz en büyük güç olmalıdır.

Hepimizin bu zorlu şartlarda morale ihtiyacı var ama en çok onların ihtiyacı var. Çoğu kişi evden çalışma şekline bürünürken onlar aylardır işi yükü artarak fedakarca çalışmaya devam ediyorlar. Tabi bu madalyonun görünen yüzü arka fonda ev düzeni, çocukları, eş ve büyüklerinin can pazarına getirecekleri riski nedeniyle yaşadıkları psikolojik travmaya bir de biz mi travma ekleyelim?

Birileri plajların, tatilin tadını rahat giysileriyle gezerken tulumlar içine gömülenler, maskesiz sosyal mesafesiz partiler verilirken sağlık çalışanları gece gündüz kavramlarını yer değiştirdiler. Biz de hiç masum değiliz ama direk sağlıkçıları hedef gösterip bedel ödetiriz.

Biçilen bedeller için özür dileriz…………

Dünyada olmadan, yaşanmayacak tek şey sağlıktır. Sağlığımıza ve sağlıkçılarımıza sahip çıkalım, aramızdaki bu bağ daha fazla zedelenmeden, insanlığımızdan daha da eksilmeden, gülüşlerdeki çiçekler daha fazla solmadan sağlığımızla oynayan zulümcülere izin vermeyelim.

Sağlığın ve sağlıkçıların en güzel renkleri tuvalimizde (yaşamın temelinde) kalsın.

Sağlıcakla kalın….

yildizkeffil@gmail.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper Mehmet OFLUOĞLU
Alper Mehmet OFLUOĞLU - 4 hafta Önce

Otuz yıldır bir hekim olarak bu mesleği elimden geldiğince iyi yapmaya çalışıyorum..önceden beri var olan fakat son yıllarda artan sağlık camiasına karşı yöneltilen bu acı davranışları ne gördüm nede duydum helede bu pandemi günlerinde ...duygularımızı çok net ve güzel anlatmışsınız elinize dilinize sağlık...bu kadar negatifliğe karşın biz ön saflarda sağlık için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz

Ergün Erdal
Ergün Erdal - 4 hafta Önce

Güzel satırlar yüreğinize sağlık...bu problemlerin en başında toplumsal bilinçlendirmenin bilim merkezli,ehil kişiler tarafından Yapılması konusunun da önemli olduğunu düşünüyorum saygılarımla

Nazan çelik
Nazan çelik - 4 hafta Önce

Bir sağlık çalışanı olarak duygularımızı çok açık ve net ifade etmişsiniz.Kaleminize sağlık ...

Deniz yazıcı
Deniz yazıcı - 4 hafta Önce

Bir sağlık çalışanı olarak durumumuzu çok iyi anlatmışsınız Yıldız hanım

Deniz yazıcı
Deniz yazıcı - 4 hafta Önce

Bir sağlık çalışanı olarak durumumuzu çok iyi anlatmışsınız Yıldız hanım

A.Ezgi Erdem
A.Ezgi Erdem - 4 hafta Önce

En büyük dileğim bu topraklardaki her vatandaşın Yıldız Hanım kadar mantıksal ve insancıl düşünebilmesi.Çok başarılı bir yazı,umarım bu tarz yazılarla daha sık karşılaşırız....

Yeter Yılmaz
Yeter Yılmaz - 4 hafta Önce

Kaleminize sağlık Deniz Hanım bu Zor günlerde sağlık çalışanları çalışanların duygularını çok güzel ifade etmişsiniz Çok teşekkürler

Aysegul bozkurt
Aysegul bozkurt - 4 hafta Önce

Kaleminize saglik...