3. Uluslararası 13. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi

Sakarya Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü tarafından “3. Uluslararası 13. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi” düzenlendi.

3. Uluslararası 13. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen kongrede “Değer Temelli Sağlık Hizmetleri” teması ele alındı. Kongre, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can ve Sağlık Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Akbolat’ın açılış konuşmaları ile başladı.
“Sağlık hizmetleri yaygınlaşmalı”
Türkiye’den ve yurtdışından alanında uzman birçok akademisyenin katıldığı kongrede konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, sağlık hizmetlerinin en önemli hizmetlerden birisi olduğunu söyledi. Bu tür faaliyetlerin devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Savaşan, “Sağlıkta ölüme çare bulunmadıkça, sağlıklı bir şekilde uzun yaşamanın yöntemi bulunmadıkça, bir sorun devam edecek gibi görünüyor. Vatandaşlar daha yaygın bir hizmetler bekliyor. Bu kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Sağlık hizmetlerinin ‘değer’i
Dekan Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can da insanların daha kaliteli sağlık hizmeti alması için bu tür kongrelerin gerekli olduğunu ifade etti. Dekan Can, “İşin temelinde aşk olmalı. İşin, bunu hisseden insanlar tarafından yapıldığı zaman her şeye değer. Böylece daha kaliteli sağlık hizmetleri hem almaya hem de sunmaya muktedir olarak bunu hak ederler” diye konuştu. 
Sağlık Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Akbolat da kongre hakkında bilgiler verdi. Sağlık hizmetlerinin günümüzde gittikçe artan maliyetlerine karşılık edinilen kazanımların da gittikçe geliştiğini ve buna rekabet ortamının da eklendiğini belirten Doç. Dr. Akbolat, “Topluma veya insanlara değer katacak bir takım hizmetleri, aldığımız maliyetlerin karşılığında sunmak zorundayız. En iyi sağlık hizmeti verilen değer sağlık hizmetidir. İnsanlara belirli bir hakkaniyete uygun hizmetler sunduğumuz zaman, insanlar da bizim sunduğumuz hizmetler karşılığında bir takım kazanımlar elde ettiğinde, biz ‘değer’ temelli sağlık hizmeti sunmuş oluruz” ifadelerini kullandı.
3 gün sürecek
10 Ekim’de başlayan ve 3 gün sürecek kongre, açılış konuşmalarının ardından düzenlenen oturumlarla devam etti. Kongrede Değer Temelli Sağlık Hizmetleri, Sağlık Yönetimi Eğitimi ve Sorunları, Şehir Hastaneleri, Üniversite Hastanelerinin Yönetimi, Sağlığın Geliştirilmesi, Özel Hastanelerin Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri gibi birçok konuda alanında uzmanlarca yapılacak sunumlar ve tartışmalar yer alacak. 


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER