Aşure’nin faydaları saymakla bitmiyor

Türk ve İslam yemek kültüründe önemli bir yer tutan Aşure hafif bir tatlı olmakla birlikte içerisinde barındırdıkları ile bir vitamin deposu.

Aşure’nin faydaları saymakla bitmiyor

İçerisinde pek çok baklagilleri, tahılları, kuruyemiş ve kuru meyveleri barındıran Aşure vitamin ve mineral deposu olma özelliğini taşıyor. Bu da onu sağlıklı bir besin kaynağı yapıyor. Toplumumuzda aşure paylaşmayı ve bereketi temsil eder. Aşure, genellikle Muharrem ayında yapılsa da normal zamanlarda da yapılarak tüketebileceğimiz bir tatlıdır. Aşure yapılırken vazgeçilmez unsurları fasulye, buğday nohut, kuru üzüm, badem ve kayısıdır. Kuruyemiş ve kuru meyveler aşurenin lezzet vericileridir. Bunun yanında aşureye ne kadar baharat çeşidi katılırsa o kadar şifalı olur.

SAĞLIK VE ENERJİ DEPOSU

Türk mutfağının sağlık ve enerji deposu olan aşure vücut direncini de arttırmaktadır. Özellikle sağlıklı beslenmemiz gereken pandemi günlerinde aşure tüketmenin hastalıklara karşı gerekli olan vitamin ve minerallerin bir kısmının alınmasını sağlamaktadır.

Aşurenin yapılma aşamasında; bakliyatlar, kuru meyveler ve baharatlar hazırlanır. İçerisine koyulacak malzemeler istediğiniz kadar çeşitlendirilebilir. Tüm malzemeler önceden ayıklanır ve haşlanır. Su kaynatıldıktan sonra malzemeler koyulur ve hepsi birlikte kaynatılır. Şeker ya da bal süt ile ilave edilir. Hepsi birlikte 30 dakika karıştırılıp pişirildikten sonra soğuması için beklenir. Aşure soğutularak yenirse daha lezzetli olur.

 Çocukların büyüme gelişiminden, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesine, kalp damar sağlığını korumasından anne sütü yapımına kadar Aşure, içerisindeki zengin besin kaynakları nedeniyle oldukça yararlı bir besindir. Yılda bir kez evlerimizde pişirip, komşularımıza dağıttığımız aşure aslında yıl içerisinde her zaman tüketilmelidir.                

 Merve Kurtulan

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 11:37
banner3
YORUM EKLE