Corona'nın üstüne birde sinekler geliyor...

Yaz aylarına adım adım yaklaşırken Veteriner Hekim Mustafa Yıldız sinek sayılarının artacağını hem insan sağlığını hem de hayvan sağlığını tehdit edeceğini ifade ederek dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bilgi verdi.

Corona'nın üstüne birde sinekler geliyor...

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız tarafından yayınlanan yazısında şu ifadeler yer aldı;

“Şimdi diyebilirsiniz buda nerden çıktı. Biz yirmi dört saat Corona virüs konuşurken ,şimdi birde sinekleri mi konuşacağız. Maalesef sinekler havalar ısınmaya başladığı bu günlerde , sinekler de kendilerini göstermeye başladılar.

Sinekler hem insan sağlığını hem de hayvan sağlığını tehdit ederler. İnsanların ve de hayvanların yaşam kalitesini düşürürler. İnsanlara taşıdıkları virüsleri bulaştırırken ,benzer şekilde hayvanları da benzer şekilde taşıdıkları virüsleri bulaştırıp onların ölümlerine yol açarlar. 

İnsanlara sarı humma, Dang humması, Batı Nil virüsü , Chikunguya, Sıtma v.b. Hayvanlara ise örnek olarak vereceğimiz hastalık olarak üç gün hastalığı Bovine Ephemoral Fever ,Şarbon v.b. sayabiliriz. Bu viral hastalıkların hayvanlara bulaşması nedeniyle, ülkemiz binlerce hayvanı kaybeder. Bu da üreticinin fakirleşmesine yol açar. Halkımızın ise yeterli süte, ette ulaşmasını engeller.

Bunları önlemek için, belediyelerin biz vatandaşların yapması gereken görevler vardır. Bu görevler nelerdir? Belediyeler ,ilgili ekipleri yıpranmış ,eskimiş araç gereçleri yenileri ile değiştirmelidir. Belediyelerin bulundukları bölgede ilaçlama programları hazırlamalılar. Çöp biriktirme alanlarını ,su birikintileri ile mücadele edilecek programlar hazırlamalıdırlar.”

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER