Daha güçlü bağışıklık sistemi için... O ürünlere ilgi arttı

Kovid-19 salgını ve havanın soğumasıyla birlikte vatandaşlar aktarlara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Mevsim geçişinde olduğumuz bugünlerde doğal ve bitkisel ürünlere talep arttı.  

Daha güçlü bağışıklık sistemi için... O ürünlere ilgi arttı

Adapazarı’nda 50 yıldır aktarlık yapan ve ‘Balcı Ahmet’ olarak tanınan Ahmet Yaman, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde tedbirlere uyulmasının önemine vurgu yaptı. Yaman, “Hepimiz öncelikle sosyal mesafe, maske, hijyen tedbirlerini almalıyız. Vatandaş sağlıklı beslenmeli, taze meyve sebze tüketmeli ve bol su içmelidir. Sonbahar geçiş dönemlerinde ise bağışıklık güçlendirici olarak propolis öneriyorum. Propolis bir arı ürünü olarak bağışıklık sistemini destekler. Propolis mikrop öldürücü, karaciğer koruyucu, soğuk algınlığı, romatizmal hastalıklara karşı sağlığa pek çok faydası var” şeklinde konuştu.

DOĞAL ÜRÜNLERE TALEP ARTTI’
Sonbahar geçiş dönemlerinde bitki çaylarının önemli bir yeri olduğunu söyleyen Yaman, “Salgın döneminde insanlar özel bitki karışım çaylara da ilgi gösteriyor. Özel bir karışımımız olan 20 senedir ürettiğimiz ‘Safari Kış Çayı’mız bağışıklık sistemi ve vücut direnci için oldukça doğal ve sağlıklı bir içecek. Siyah çayın yanında diğer bitkisel çaylar da tüketilmeli. Bunların yanında propolis, ginseng, arı sütü, çörek otu karışımlarını da tercih ediyorlar. Doğal ürünler tüketilmeye başlandı artık herkes dikkat ediyor” dedi. 

GELENEKSEL İÇECEK KEFİR
Kafkaslardan gelen geleneksel bir içecek olan kefirin de bu dönemde tüketilmesinin yararlı olacağına değinen Yaman, “Kefirin saymakla bitmeyecek kadar yararı var. Bağırsaklar için gerekli olan probiyotik bakteriler açısından zengindir, stresi ve kronik yorgunluğu azaltır. İştahsızlık, uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Dışarıda fabrika üretimi kefirlerin yerine bu içeceği evde kendiniz üretebilirsiniz” diye konuştu. Yaman, “50 senedir Adapazarı’nda bu işle uğraşıyorum. Toplumumuz daha önceden koca karı ilaçları gibi gördüğü bitkisel ürünleri tercih etmeye başladı. Zaten şu an bunlar alternatif tıpta kullanılıyor. Bu süreçte özellikle gençler ve her yaş grubu bitkisel ürünlere ilgi gösteriyor” şeklinde konuştu. Vatandaşın pandemi tedbirlerine devam etmesini söyleyen Balcı Ahmet, “Halkımız pandemi tedbirlerine uysun, sağlıklı ve düzenli beslensin” dedi. Merve KURTULAN 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 17:57
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet sakaryalı
Ahmet sakaryalı - 4 ay Önce

200 gr.zerdeçal tozu 22gr. Toz karabiberi karıştırdık 8 ay boyunca akşam yemeklerinden sonra 1 çay kaşığı tepeleme eşime verdim içti kolondaki polipler böbreğindeki kisler troid bezindeki nodüller yok oldu mucize bir bitki karışımı tavsiye ederim.