Defalarca tomografisini çektiler, ama hastalığı farkedemediler

Sakarya'da yaşayan Mehmet Yıldız, karın ağrısı şikayetiyle gittiği Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (SAÜEAH), karnında oluşan kitlenin defalarca çekilen tomografilerde "herhangi bir hastalık gözükmedi" şeklinde raporlanması nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşadı. Kitlenin daha sonraki süreçte belirlenmesi sonucu Yıldız, hastaneyi mahkemeye verdi.

Defalarca tomografisini çektiler, ama hastalığı farkedemediler

sakaryayenihaber.com

2014 yılında kolon kanseri teşhisi konulan ve kalın bağırsak ameliyatı olan 38 yaşındaki Mehmet Yıldız, yaşadığı sıkıntılı süreci sakaryayenihaber.com'a anlattı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldız, "2014 yılında bana kolon kanseri teşhisi konuldu. Bu nedenden dolayı bağırsak ameliyatı oldum. Ameliyatım gayet başarılı geçti. 5 ay boyunca karnımın üstünde torba gezdirdim. Bağırsaklarımın rahatlaması için doktorlar böyle birşey söyledi. Torbayı kullanmayı bıraktıktan 9 ay sonra benim ağrılarım başladı. 2015 yılının Haziran ayında ben hastanenin acil servisine gittim. Hastanede tomografim çekildi, çekilen tomografinin sonucuna göre gayet sağlıklı olduğum söylendi. Meğersem radyoloji bölümü, yanlış okuma yapmış ve içerdeki kitleyi görmemiş. Radyoloji bölümünde yaşanan bu gelişmeden dolayı doktorların hastalığımdan haberi olmuyor" dedi.

ADLİ TIP RAPORU

Adli tıptan gelen rapor hakkında bilgi veren Mehmet Yıldız, "Ağrılarım geçmeyince 2015 yılının Kasım ve Aralık aylarında yine hastanenin acil servisine gittim. Yine tomografimi çektiler. Bu çekilen iki tomografide de hastalığımı yine görmüyorlar. 2016 yılının Ocak ayında tekrardan hastaneye gittiğimde bana bu sefer yatış verdiler. Hastanede iki gün yattım. Üçüncü gün sabahı beni taburcu ettiler. Meğersem tomografi sonucum henüz çıkmamış. Ama adli tıp kurumu '2016 yılı ocak ayında hastanenin acil bölümü çekilen tomografide vücuttaki kitleyi görmemiş' şeklinde bir rapor sundu" ifadelerini kullandı.

13 CM'LİK KİTLE

Çekilen ultrasonda karnında kitle görüldüğünü belirten Yıldız, "Bu olaydan 4 ay sonra tekrardan hastaneye gittim. Oradaki doktorlara artık acımın katlanılmayacak durumlarda olduğunu söyledim. Kendi doktorumun yanına gittim. Doktor, bana ağır bir ameliyat geçirdiğimi ve vücudumun zor uyum sağladığını söyledi. Ben de ağrılarımın şok şiddetli olduğunu ve bir ultrason çekmelerini rica ettim. 2016 yılının Mayıs ayında çekilen ultrasonda karnımda 13 cm'lik bir kitle çıktı. Yapılan tetkikler sonucu bana bu hastalığın 2015 yılında başladığını ve hastanedeki radyoloji bölümünün hastalığı görmediği için kimsenin de haberi olmadığını söylendi" şeklinde konuştu.

AMELİYAT EDİLEMEDİ

Ameliyatın riskli olması nedeniyle yapılmadığını söyleyen Yıldız, "Bu olayın ardından ameliyat olmam yönünde karar verildi. Ameliyat için hastaneye gittiğimde bana bu ameliyatın yapılamayacağını, ameliyatın çok riskli olduğu söylendi. Ardına beni konseye koydular. Konsey de beni onkoloji bölümüne sevk etti. Burada ben nüklüeer tıpa girdim. Kitlenin boyutu burada da 13 cm olarak gözüktü. Ben 13 cm'lik bir kitleyle kemoterapiye başladım. Radyoloji uzmanının birşeyi gözden kaçırması benim yıllarıma mal oldu. Belki en başından fark etseydi, bu süreç bu kadar sancılı geçmeyecekti. 1 sene boyunca ara ara kemoterapi tedavisi gördüm. Kitle 13 cm'den 7 cm'ye düştü" dedi.

DAVA

Yaşadığı bu olaydan sonra dava çan Yıldız, "Bu yaşadığım sürecin ardından ben dava açtım. Kamu kurumlarına dava açılması için bir altı ay bekletiyorlar. Bir buçuk yıl sonra idari mahkemeden cevap geldi. Ardından 1 yıl boyunca da adli tıptan gelecek rapor beklendi. Adli tıptan çıkan raporda herşeyin normal olduğu, ilk başta hastalığımın görülmediğini fakat sonradan sorunun bulunup hastanın ihtiyaçları giderildiği yönünde bir rapor hazırlıyor. Ben de diyorum ki bir hastalığa 13 cm ile başlamak mı kolay, yoksa 1 cm ile başlamak mı kolay? Biz adli tıpın bu kararına itiraz ettik ama itiraz davasına red kararı geldi. Hataları yapan kişilere idari cezalar uygulandığı söylendi. Zararı gören benim. Adli tıp, bunları görmezden geliyor" ifadelerini kullandı.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 04:40
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET YILDIZ
MEHMET YILDIZ - 10 ay Önce

Sesimin duyulmasına yardımcı olduğunuz çok teşekkür ederim.
Bu hatayı ispatlamak için elimden ne gelirse ardıma koymayacağım bu böyle biline, duyarlı insanlardan yayılması için ellerinden geleni yapmalarını istiyorum

adaletsizlihe sovmek
adaletsizlihe sovmek - 10 ay Önce

sonunakadar git kardesim bunlarin yaptihi tekkelimeyle serefsizlik bunun baska adi yok kezinlikle yuksek mahkemeye git bunun acisini ceken bilir

Kamil
Kamil - 10 ay Önce

Sasirdikmi yoooo

Berke
Berke - 10 ay Önce

Sağlık sektöründen her gün bir sorun geldiğinin farkında mısınız?

AKIN BÜLBÜL
AKIN BÜLBÜL - 10 ay Önce

ALLAH YARDIMCIN OLSUN KARDEŞİM HASTAHANELER PRATİSYEN DR DOLU İNSANLAR DENEY FARESİ HALINE GELDİ NALET OLSUN BU DÜZENE

SIRADAKİ HABER