Dikkat çeken araştırma! Kediler korona taşıyıcısı olabilir...

ABD’deki hayvanat bahçesinde bir kaplandan alınan örneklerde koronavirüsü tespit edilmesinin ardından merak edilen sorulardan biride evcil hayvanlara virüs bulaşır mı sorusu oldu. ABD’de konuyla ilgili yayımlanan bilim makalesi dikkat çekti.

Dikkat çeken araştırma! Kediler korona taşıyıcısı olabilir...

ABD'de merkezli bilim dergisinden koronavirüs salgınına ilişkin çarpıcı bir araştırma yayımlandı. Yapılan araştırmada kedilerin koronavirüse yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Yapılan araştırmalardada yaban gelinciği ve kedilerin koronavirüse yakalanma ihtimallerini diğer hayvanlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmada köpeklerin düşük duyarlılığa sahip olduğu belirtilirken domuz, tavuk ve ördeklerin virüse duyarlı olmadığı ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada ise, evcil hayvanların koronavirüs salgınındaki rolünün detaylı olarak araştırıldığı belirtildi. DSÖ şu ana kadar ellerinde olan verilere dayanarak, "Bulaştırmada evcil hayvanların bir rol oynadığını düşünmediklerini, ancak koronavirüs taşıyan bir insan üzerinden enfekte olabileceklerini" belirtildi. 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER