Diş hekimleri hassasiyet bekliyor

Sakarya Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Beray, salgın koşullarında en iyi hizmeti vermek adına çalıştıklarını söyledi. Beray, “Sağlığın ertelenmesi mümkün değil ancak biraz daha hassasiyet ve sabır bekliyoruz” dedi. 

Diş hekimleri hassasiyet bekliyor

Merve Kurtulan'ın haberi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının üzerindeki yük her geçen gün artıyor. Sağlık sektöründe çalışan diş hekimleri ise bu dönemde hastalara salgın koşullarında hizmet vermeye devam ediyor.  Sakarya Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Beray, “Pandemi dolayısıyla birtakım aksamalar oldu fakat diş hekimleri tedbirlerini alarak hizmet vermeye devam ediyor” ifadelerine yer verdi. Sağlığın ertelenebilir bir şey olmadığını söyleyen Beray, “Pandemi döneminde kimi zaman sadece acil tedavilere devam ettik, şimdi de hastalarımızı tedavi etmeye devam ediyoruz. Hastaların tedavisine ara verme gibi bir şansımız maalesef yok” şeklinde konuştu. 
EN RİSKLİ GRUP
Pandemi hastanelerinde çalışan sağlık personelinden sonra en riskli görülen grupta diş hekimlerinin yer aldığına dikkat çeken Beray, “Koronavirüs damlacık yoluyla bulaşan bir virüs. Biz diş hekimliği eğitimi aldığımız esnada en detaylı öğretilen şeylerden biri de çapraz enfeksiyondur. Yani diş hekimleri diğer branşlardan farklı olarak girişimsel işlemlerle çalışıyor. Hastalara her zaman temas ediyoruz, onların yakınına giren, en ufak bir işlemde bile hastaların ağızında çalışmamız gereken bir meslek grubuyuz. Dolayısıyla bizler tüm enfeksiyon bulaşları konusunda donanımlı olarak mezun oluyoruz ve bunu pratik klinik hayatımızda da devam ettiriyoruz. İnsanlar dünyada yaygın olan bir pandemi olduğu için damlacık yoluyla bulaşan bu enfeksiyon hakkında bilgi sahibi oldu ama bu sadece kovid-19 ile ilgili bir enfeksiyon biçimi değildir. Zaten biz senelerdir kendimizi bunlardan korumaya dikkat ediyoruz ama şuanda salgında söz konusu olan virüsün bulaşma kolaylığı diğer karşılaştığımız virüslerden farklı, çok daha kolay bulaşıyor.  Standart tedbirlerimizin yanı sıra ek olarak bazı tedbirler aldık, tüm diş hekimleri bunlara dikkat ediyorlar” dedi.
EK TEDBİRLER UYGULUYORUZ
Hastalara sürekli olarak tedbir anlamında yönlendirmelerde bulunduklarını ifade eden Beray, “Kamuoyunda birtakım bilgilendirmeler var ama bunun yanında hastalarımızı biz de yönlendiriyoruz.  Özel kliniklere gelmeden önce HES kodu sorgulaması yaptırıyoruz. Klinik girişinde hastalarımıza sorular soruyoruz, ateşlerini ölçüyoruz. Çalışan kliniklerin hepsinde bunlar yapılıyor. Tabi bunlar yeterli mi derseniz bu ilk bir elemedir. Bunun haricinde bizim için tedavi ünitemize gelen hastaların hepsi şu an da kovid-19 pozitif olarak varsayıyoruz ve ona göre tedbirlerimizi alarak tedavimizi uyguluyoruz. Bazı teknik anlamda çalışma alanlarımızda değişikliklerimiz oldu. Bazı ek sterilizasyon cihazları ile tedbirlerimizi geliştirdik.” ifadelerini kullandı.
430 ÜYE
Diş Hekimleri Odasına Sakarya dışında Bolu ve Düzce illerinin de bağlı olduğunu söyleyen Beray, “Şu an odamıza bağlı 430 üyemiz var. Türk Diş Hekimleri Birliği ve Diş Hekimleri odalarıyla da diş hekimlerimize bilimsel desteği de sunduk. Normal zamanda kullandığımız cerrahi maskeler dışında N95, N99 maskelerin teminini odamıza üye olan hekimlerimize sağladık.” diye konuştu.
SABIR VE HASSASİYET
Bu dönemde diş hekimleri olarak hastalardan hassasiyet ve sabır beklediklerine değinen Beray, “Eskiye oranla hasta sayımızda yüzde 50 daha az hasta kabul ediyoruz. Muayenehanelerimizde havalandırmaya dikkat ederek ve hasta randevularını biraz açarak çalışıyoruz. Dolayısıyla tüm taleplere gecikmeli olarak yanıt veriyoruz. Bir de şu an devlet hastanelerde diş hekimliği hizmeti çok düşük sayıda hizmet veriyor. Çünkü kamu hastanelerinde çalışan meslektaşlarımız filyasyon ekiplerine alındı. Bu yüzden diş hastanesinde hizmet verecek diş hekim sayısı neredeyse yüzde 20 oranında. Dolayısıyla vatandaşın sağlık ihtiyacı ertelenebilir bir şey olmadığı için bu işi özel diş hekimleriyle çözmeye çalışıyorlar. Bu da bizim üzerimizde bir yoğunluk oluşturuyor. Hastalarımızdan gerekli olmayan ertelenebilir tedavilerini birkaç ay ertelemelerini istiyoruz. Önümüzdeki birkaç ay daha bu şekilde devam etmemizde fayda olduğunu düşünüyorum. Sadece tıp doktorları değil diş hekimleri de kovid-19 ile omuz omuza çarpışıyor. Bu konuda halkın duyarlılığıyla destek bekliyoruz” dedi. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 14:09
banner3
YORUM EKLE