Hayvanlar kanser olur mu?

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Veteriner Hekim Mustafa Yıldız hayvanlarda görülen kanser hastalıklarıyla ilgili yazı yayınladı.

Hayvanlar kanser olur mu?

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız hayvanlarında kanser olabileceğini ve bu konuda bilinçlenilmesi gerektiğini belirttiği yazısında şu ifadelere yer verdi;

“Maalesef ,kanser ileti hayvanları da etkiliyor.1-7 Nisan kanser haftası nedeniyle ,kanserle mücadelede evcil hayvanlarımızı da unutmayalım.Bazılarımız şaşırabilir ,insanlarda görülen kanserlerin tamamına yakını hayvanlarda da gözükmektedir.Kansere karşı önce kendi bilincimizi geliştirip, aynı çevreyi paylaştığımız can dostlarımıza da gerekli özen ve de yardımı yapabiliriz.Kanserle mücadelede insanlarda ne gibi uygulamalar yapılıyorsa ,hayvanlara da benzer uygulamalar yapılmaktadır.Bunlara örnek,operasyonlar ,kemoterapiler v.b.uygulamaları sayabiliriz. Kanserler de öncelik koruma tedbirleridir. Kimyasallardan, radyasyondan v.b. kendimizi ve de can dostlarımızı koruyabildiğimiz kadar koruyalım.Kanser dışardan fark ettiğimizde en kısa sürede tedavi için serbest veteriner hekimlere baş vuralım .Bilim deki gelişmeleri bağlı olarak kanser tedavilerinde eskiye oranla başarılı sonuçlar almaya başladık.Önemli olan tedavi için geç kalmamaktır.”  

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER