Kendini Bağışla, Can’a Can Ver

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Hendek Belediyesi, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla bir konferans düzenledi

Kendini Bağışla, Can’a Can Ver

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Hendek Belediyesi toplumun duyarlılığını arttırmak üzere  bir konferans düzenlendi.
Konferansa Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr.Burcu Başaran Güngör, Hendek Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Kemal Atala, kamu kurumlarının yetkilileri, sivil toplum örgütlerinin yetkilileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
"Kendini Bağışla Can'a Can Ver" temasıyla organ bağışının öneminin anlatıldığı konferansta özellikle ülkemizde organ bağışının istenilen düzeye ulaşamaması, bu konudaki bilgi eksikliği, önyargılar  ve yanlış inanışlar konularında açıklayıcı bilgilendirmelerde bulunuldu.
Konferansa katılan Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.  Burcu Başaran Güngör organ bağışı ile bir insanın hayatını kurtarmanın anlamından bahsederek vatandaşları bağış yapmaya davet etti.
Hendek Müftülüğünden Vaiz Ömer Bayraktar organ bağışının dini açıdan hiçbir sakıncası olmadığını aksine sevabının büyük olduğundan bahsederek  vatandaşların önyargı ve inanışlarına açıklık getirdi ve bilgilendirdi.
Konferansın sunuculuğunu yapan Deniz De Asis  kendinden bir insana bağışlamanın kutsal ve değerli bir anlam taşıdığını ifade ederek katılımcı gençlere duyarlılıklarını arttırmaları ve empati duygularıyla insanlığa yaklaşmaları konusunda şiirle çağrıda bulundu.
Konferansa katılan ve 6 yıl önce böbreğini arkadaşı Yaşar Kıt’a bağışlayan İsmail Özdemir duygulu anlar yaşayarak çocukluk arkadaşına olan sevgisiyle bu bağışı yaptığı günleri gözyaşları içinde anlattı. Hiç bir çıkar gözetmeksizin bir başkasının hayatına katkı sağlamanın, şifa olmanın  değeri ve anlamı salondaki izleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı. Salonda bulunan ve kendi böbreğini oğluna bağışlayan İsa Mutlu da bu kutsal bağışlamanın duygulu anlarını yaşadılar.
Hendek İlçe Müdürlüğü personeli bağış ve bilgilendirme standı açarak broşürlerle bilgilendirme yaptı, bağış yapanları kayıt altına aldı. Konferansın sonunda Hendek Halk Eğitim merkezi işaret dili  kursiyerleri tarafından öğretmenleri eşliğinde  hazırlanan işaret dili ile “organ bağışı hayat kurtarır “ çağrısı tekrar edildi. MEHMET KAVİS

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Las palmas
Las palmas - 10 ay Önce

Organ bağışı caiz değildir
Vebali çok ağırdır
Organlar ve vücut hz Allah'ı insana emanetidir
İnsan bu emaneti başkasına vermeye yada satmaya yetkili değildir

Cana can kat lagalugası yapanlar ölmüş bir cesete can versinler de ölüyü ayağa kaldırsınlar da görelim!
Bu kelimeler şirktir küfürdür!

Kimin malını kime bağışlıyorsunuz?
Madem bu kadar cömertsiniz ölmeden önce tüm mal varlığınızı hayır kurumlarına bağışlayında görelim cömertliğinizi ey kampamyacılar?

SIRADAKİ HABER