Korona aşısında ilk insanlı testler başlatıldı

ABD, dünyaya yayılan koronavirüsün aşısı için çalışmalarında sona yaklaştığını duyurdu. Koronavirüse karşı geliştirilen aşı ilk kez bir insanın üzerinde denendi ve yan etkileri gözlemlenmek üzere kontroller yapılıyor.

Korona aşısında ilk insanlı testler başlatıldı

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin AP'ye dayandırdığı habere göreYeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili ilk insanlı aşı testleri başladı. Kovid-19'a karşı aşı denemesinin ilki bugün yapıldı.

ABD'nin Washington eyaletinde klinik ortamda insanlı aşı denemeleri başladı. Deney kapsamında aşı 4 kişi üzerinde test edildi.

Testlerde yer alan kişilerin herhangi bir risk ile karşı karşıya olmadığı bilgisine verildi. Bilim insanları virüsün genetik kodlarının değiştirildiğini ve bu yüzden deneyde yer alan kişilerin koronavirüse bağlı bir sağlık sorunu yaşamayacağı bilgisinin önemi vurgulandı.

Bir sonraki safhasında 45 gönüllü denek ile devam edecek olan aşı testlerinin başarıyla sonuçlanması durumunda ilgili federal kurumlardan onay alabilmesi ve halkın kullanımına sunulabilmesi için yetkililer 12 ila 18 ay arasında bir süre öngörüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21