Muhtarlar tüberkülozla ilgili bilgilendirildi

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından 73. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında AKM Konferans Salonunda mahalle muhtarları ve vatandaşlara yönelik program düzenlendi. 

Muhtarlar tüberkülozla ilgili bilgilendirildi

Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) Konferans Salonunda düzenlenen programa, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Güvey, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydemir, Sakarya Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Çağrı Umut, Sakarya Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem ile mahalle muhtarları, Özel Şahin Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileriyle vatandaşlar katıldı. 
Programın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Ali Güvey, halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığının yüz yıllardır dünyada ciddi ölümlere yol açan ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdi. Güvey, bu doğrultuda tüberkülozla mücadeleni her dönemde yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, ülkemizde bu hastalıkla ilgili teşhis ve tedavi için yapılan çalışmaların yanı sıra hastalığa yakalananlara sosyoekonomik durumuna göre maddi anlamda devlet yardımı yapıldığını kaydetti. 
Tüberküloz hastalığı ve mücadele konularında sunumda bulunarak bilgiler veren SAÜEAH Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydemir, bu tip toplantılarla halkın tüberkülozla ilgili farkındalığının artırılarak, bilgi güncellemelerinin yapılmasının önemli olduğunu dile getirdi. İnsanlık tarihi kadar eski olan tüberküloz hastalığı nedeniyle dünyada bulunan 7 milyar insandan iki buçuk milyon kişinin tüberküloz mikrobu taşıdığını kaydeden Aydemir, tüberküloz hastalarının teşhisi konulduktan 6 ay sonra iyi bir tedavi ile tamamen tedavi edilebildiğini kaydetti. 
Özellikle tüberküloz hastası olan kişilerin öksürürken ve hapşırırken mikrobu etrafa yaymaması için ağzını kapatması ve toplu alanlara mümkün olduğunca girmemesi gerektiğini ifade eden Aydemir, tüberküloz mikrobuna karşı direnç sağlamak için mücadelede en önemli yöntemin ise aşı olduğunu belirtti. Sakarya Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Çağrı Umut ise ilimizde tüberküloz vakalarının durumu, tanı ve tedavi ile ilgili verileri paylaştı. Sigara içmenin tüberküloza yakalanmada önemli bir etken olduğunu ifade eden Umut, risk faktörleri konusunda bilgiler verdi. Program sonunda katkılarından dolayı İl Sağlık Müdürlüğü adına Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ydr. Doç. Dr. Ali Güvey tarafından veren SAÜEAH Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aydemir’e çiçek taktim edildi. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE