Okullarda gıda terörü devam ediyor!

Şehirdeki bazı okullarda, okul dışındaki işletmelerin öğrencilere poşetlerle gıda servisi yapmasına kantinciler tepki gösterdi 

Okullarda gıda terörü devam ediyor!

Okulların açılmasıyla birlikte geçmişte de sık sık yaşanan 'sağlıklı gıda' tartışmaları alevlendi. 
Belediyelerin zabıta ekipleri okul kantinlerini denetleyerek, satılan ürünleri ve gıda malzemelerini incelerken bazı okullarda okul dışından yiyecek servisi devam ediyor. 

Şehir merkezindeki bazı okullarda çekilen fotoğraf karelerinde, okul çevresindeki işletmecilerin öğrencilere poşetler içinde yiyecek getirdiği görülüyor. 

Bu duruma son olarak Sakarya Kitap Kırtasiye, Büfe, Gazete Bayileri, Tekel Maddeleri Satıcıları, Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Coşkun Bilir tepki gösterdi. 

Oda Başkanı Coşkun Bilir'in açıklaması şu şekilde: 


Yeni Öğretim Yılı başladı.
Doğal olarak dertlerde başladı.
Özellikle Okullarımızdaki kantin işletmeci arkadaşlarımız, aylardır ürünler logolu mu olacak, logosuz mu olacak sorunları ile uğraştılar.
Sonuçta alt yapısı yapılmadan yeni bir uygulamaya geçilmesinin çok zor olacağını söyledik ve sonunda haklı çıkan taraf olduk.
Logolu ürünlerin satışı geçici bir süre ertelendi.
Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş hanımefendi her konuda bize destek oldu, yardımcı oldu.
Kendisine Odamız adına vermiş oldukları destek ve yardımlardan dolayı müteşekkiriz.
 Fakat…
Bazı Okul Müdürlerinin yapmış oldukları keyfi uygulamalardan şikâyetçiyiz.
Haftanın iki-üç günü öğrencilerin evlerinden getirdikleri yiyeceklerin serbest bırakılması, Okul kantin işletmecilerimizi oldukça sıkıntıya sokmaktadır.
Bu keyfi uygulamaya derhal son verilmelidir.
En ücrada köşede bulunan Okul Kantinlerinin en yüksek muhammen bedelden ihaleye çıkaran, yanlarında 3-4 kişi çalıştıran işletmecileri de korumak haklarını savunmak Oda Başkanı olarak benim görevim olduğu kadar, Okul Müdürlerinin ve Milli Eğitim Müdürlerinin de asli görevidir.
 Özellikle öğlen verilen aralarda dışarıdan satışı yapılan yiyeceklerin, ne kadar sağlıklı olduğu tartışmaya açıktır.
Siz, Okul Kantinlerini her ay denetleyeceksiniz, bir ürünün satışı yapılıp yapılmadığına karar vereceksiniz, ama Okula dışarıdan gelen ne olduğu belli dahi olmayan yiyecek ve içeceklere ‘ ben karışmam’ diyeceksiniz.
Böyle bir uygulama asla olamaz ve olmamalıdır.
Haftada iki-üç gün öğrenciler yiyeceklerini evlerinden veya dışarıdan getirecekler, sizde ‘bu kantinin işletmecisinden bana ayda 15 bin lira kirayı yatır diyeceksiniz.’
Böyle bir uygulama olabilir mi?
Özellikle BAZI Okul Müdürlerinin yapmış oldukları bu keyfi uygulamaya, Oda olarak şiddetle karşı çıkacağız ve sorunlarımızı önce İl Müdürümüz Fazilet Durmuş hanımefendiye daha sonra Ankara’ya taşımaya kararlıyız.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 11:55
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Yavuz
Kemal Yavuz - 1 yıl Önce

Bazı okul müdürleri yeni atandığı okullarda kantin kirasını kafasına göre az bulduğu İçin ekstradan kantinciden bağış adı altında para istiyorlar yoksa açarım kapıları dışardan gelen yiyeceklerede karışmam diyerek mobing uygulama yoluna gidiyorlar halbuki biz gorevini yapmasını istiyor ve onların işini kolaylaştırıyoruz iç işleri bakanlığının uyusturucu ile mücadele tebliği var ortada herkes gorevini yaparsa problem kalmaz inşaAllah